Iako pojam starenja većinom povezujemo isključivo s kronološkom dobi, odnosno brojem godina koje imamo, sve se više govori o pojmu biološke starosti ljudskog tijela – koja uopće ne mora biti slična brojci naših godina. Upravo o tom fenomenu u srijedu 19. travnja u Andrea’s Roomu u Zagrebu održano je predavanje pod vodstvom znanstvenice Julije Jurić, a u organizaciji naše poznate koreografkinje, plesačice i fitness trenerice Andree Solomun.
Naime, tema predavanja bila je ‘Istina o biološkom starenju – što ono znači za žensko zdravlje’?, a na istom je mjestu okupila brojne znatiželjnike željne znanja i propitivanja svojeg poznavanja funkcioniranja ljudskog tijela. Tako se kroz nešto više od sat vremena predavanja i odgovaranja na pitanja publike moglo doći do posve nove perspektive u pogledu na starenje ljudskog tijela.
Naime, kao što smo rekli, biološka dob ne podudara se nužno s našom kronološkom dobi, a kod nekih ljudi može biti znatno niža ili pak znatno viša od samih godina starosti. Tako će osoba koja pazi na prehranu, fizički je aktivna te je naučila nositi se sa stresom na adekvatan način imati znatno nižu biološku dob od osobe koja uživa u prekomjernom alkoholiziranju ili junk foodu, puno sjedi ili je izložena stalnom stresu.
No, što je uopće biološka dob?
Biološka dob je dob naših stanica, odnosno dob organizma na staničnoj razini. Što su stanice mlađe, spremnije za dijeljenje i otpornije, to su mlađe, ali ih mi tijekom života raznim faktorima opterećujemo te one slabe te postanu upalne, odnosno trome – što dovodi do biološkog starenja našeg tijela. Tako danas znamo da loša prehrana, sjedilački način života, alkohol, razne bolesti i velika izloženost stresu uvelike ubrzavaju naše starenje. I dok se na sve te faktore može utjecati te ih se može regulirati kako bismo snizili svoju biološku dob i živjeli što zdravije što dulje, važno je napraviti distinkciju između ženskog i muškog starenja.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Naime, žene i muškarci ne stare jednako te je upravo to bila i glavna tema predavanja. Naglasak je tako stavljen na period perimenopauze i menopauze, kao i promjena izazvanih trudnoćom, a koji svi mogu naglo biološki postarati ženu zbog promjena u djelovanju spolnih hormona. Općenito gledano, u tom periodu dolazi do intenzivnije kronične upale tijela, a koja onda u kratkom roku našu biološku dob može povećati i za desetak godina.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Kako bismo bili svjesni svoje biološke dobi u odnosu na kronološku te stekli znanje kojim možemo smanjiti kroničnu staničnu upalu organizma, možemo poslati svoju krv na analizu te saznati u kakvom nam je općem stanju organizam kao i na koji si način dugoročno možemo pomoći promjenom načina života.
Srećom, upravo je hrvatska znanstvena tvrtka GlycanAge stvorila prvi i najtočniji test biološke starosti tijela, a smatra ga se prvim korakom na putu do duge i ugodne starosti – koju ćete doživjeti u optimalnom stanju i zdravi što je duže moguće. Više detalja o biološkom starenju i testiranju GlycanAge testom saznajte ovdje.