Iako je svibanj došao svome kraju, dražesni svibanjski pupoljci, oni ruža, još uvijek cvjetaju. Najmirisnije, najraskošnije i najljepše ruže u godini cvjetaju upravo tijekom svibnja i lipnja, a ako ih i vi obožavate, no nemate vlastiti vrt – postoji način kako da ih unesete u svoj životni prostor.
Naime, otkako nam je pandemija Covida-19 promijenila perspektivu na život te nas općenito natjerala da shvatimo važnost prirode i uživanja u zelenilu, mnogi su se odlučili početi baviti vrtlarstvom te su tako svoje terase i balkone pretvorili u prave biljne oaze. Od uzgoja rajčica na prozorskoj dasci pa sve do limuna u teglama – opcije su razne, a mi samo sada otkrili sve o uzgoju mini ruža u velikim balkonskim posudama.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Vrtlari se tako slažu da mali, lijepo podrezani grmovi ruža spadaju među najdojmljivije ukrasne biljke, a često ih možemo vidjeti u gradskim parkovima, kao i u privatnim dvorištima. No, iako vam se može činiti da vam za uzgoj ruža treba puno mjesta i zemlje, to zapravo nije tako. Ova divna sorta cvijeća krasno će uspijevati i u teglama, a u nastavku smo za vas napravili vodič o tome kako da ih i vi posadite u svom domu te njima oplemenite svoj balkon – koliko god malen možda bio.
Pripazite na stabljike ruža
Jedna od najvažnijih stvari o kojoj treba voditi računa pri odabiru ružinog grma jest paziti na debljinu njegovih stabljika – stručnjaci kažu da moraju biti što deblje i s gornje strane prekrivene voskom kako se ne isušile. Ovaj vosak je jako bitan kako bi pupoljci proklijali i počeli nicati što prije. Dakle, pri odabiru sadnice za vašu teglu obratite na ovo posebnu pozornost.
Odaberite adekvatnu posudu za sadnju
Kao i kod mnogog drugog bilja i kod sadnje ruža bitno je odabrati adekvatno veliku posudu te je prije sadnje pripremiti. Tako je najbolje odabrati teglu od terakote ili gline, a na njezino tlo staviti kuglice za drenažu te ju potom obilno napuniti zemljom. Zatim se dodaje posebno gnojivo na bazi guana za grmove ruža. Dobro je odabrati i teglu koja ima rupice na dnu jer će tako ispuštati višak vode i spriječiti truljenje korijena. Inače, kada se ruže zalijevaju uvijek treba paziti da je gornji sloj zemlje kompletno suh – tek tada zalijete ružu i uz to pazite da ne vlažite listove – ne podnose baš vlagu.
Sadnja ruža u zemlju
Najbolje je u pripremljenoj tegli malo napraviti rupu u zemlji te u taj prostor umetnuti ružu te joj ručno raširiti korijenje, kako bi imalo prostora. Zatim po rupi i korijenju rukama rasporedite zemlju te je stabilizirajte u tlu. Lagano pritisnite zemlju oko stabljike prstima kako biste je dodatno fiksirali.
Odaberite savršenu poziciju za rast vaše ruže
Ruže su poznate kao sorta cvijeća koja voli svjetlo i sunce, no dobra je vijest da mini sorte, idealne za balkone, ne traže baš toliko direktnog izlaganja sunčevoj svjetlosti. Kada zahladi, a živite u kraju u kojem je mraz česta pojava, preporučljivo je premjestiti svoj grm u zatvoreni prostor kako biste ga zaštitili od niskih temperatura. Smjestite ga u prostoriju s puno svjetla i daleko od propuha i izvora topline. U idealnom slučaju grmove ruža smjestite blizu prozora, ali izbjegavajte izravnu svjetlost. Nedostatak svjetla može uzrokovati oskudno cvjetanje ili čak uvenuće ružinog grma.
Njega ružinog grma
Vrtlari savjetuju da nakon sadnje ružinog grma obilno zalijevate svoju biljku i to dosta često. Uz zalijevanje uključite i prihranu za ruže, a dobro je znati i da tijekom ljeta i velikih vrućina vaš ružin grmić može tražiti velike količine vode pa ga je potrebno zalijevati barem jednom dnevno – navečer ili rano ujutro. Tajna dobrog cvjetanja ruža je održavanje vlažnosti zemlje i izbjegavanje izravnog kontakta s vodom u podnožju.
Iako je briga o grmovima ruža jednostavna, morate imati na umu da ih je važno jako orezati kada stigne zima i često ih gnojiti određenim gnojivom kako biste osigurali obilno cvjetanje. Primjerice, jednom tjedno s gnojivom bogatim kalijem. Nakon mjesec dana ovakve njege biste trebali ugledati vaše prve ružine pupoljke na balkonu!