Imperativ kozmetičke industrije oduvijek je bio razvoj proizvoda koji će očuvati zdravlje, ali i poboljšati izgled kože. Međutim, kako na svjetskoj razini živimo sve duže i zbog toga raste udio populacije starije životne dobi, posljedično raste i potreba za proizvodima koji će održati mladoliki izgled kože što duže. Povećanje ove potrebe na tržištu dovodi do propagande brojnih „eliksira mladosti“ pa se postavlja pitanje što je od toga samo dobar marketing, a što uistinu djeluje.
Jedan od proizvoda rastuće popularnosti definitivno bi bili proizvodi s kolagenom za oralnu primjenu, u koje se jedni kunu, a drugi smatraju kako uopće ne mogu imati učinak. Ako vas zanima što je uistinu dokazano, pročitajte u nastavku teksta.
Ako se kolagen razgradi u želucu, kako se onda ugradi u našu kožu?
Na tržištu ćete pronaći hidrolizirani kolagen, što znači da je već smanjen na manje fragmente, koji se dodatno u želucu razgrade. Njegovo djelovanje se ne postiže izravnom ugradnjom popijenog kolagena u našu kožu već upravo pomoću tih manjih fragmenata koji aktiviraju naše stanice da stvaraju kolagen.
Zbog navedenog je pripravcima kolagena i potreban duži period da pokažu učinak, barem dva mjeseca.
Kolagen popularnost duguje marketingu, a ne znanstvenim istraživanjima?
Zapravo, veliki broj znanstvenih istraživanja proučavao je učinak kolagena na kožu lica, prvenstveno na hidrataciju, elastičnost i naboranost. Prema rezultatima pregleda većeg broja istraživanja, koja uključuju ukupno 1125 ispitanika, kolagen pokazuje pozitivno djelovanje na sve tri promatrane varijable.
Na tržištu je previše pripravaka, kako znati koji odabrati?
Prema dosadašnjim spoznajama, bez obzira na različito podrijetlo kolagena, različiti oblik (tablete, tekućina) ili dodatne tvari (vitamin C, hijaluronska kiselina i slično) u samom proizvodu, većina ispitivanih proizvoda pokazala je pozitivne promjene na koži, ukoliko se koristila redovito tijekom 2-3 mjeseca, a učinak je bio vidljiv još mjesec dana nakon prestanka korištenja. S obzirom na to da oralno primijenjeni kolagen poboljšava hidrataciju kože, ovakvi proizvodi će najbolje učinke pokazati u osoba suhe kože ili kože sklone dehidraciji, a pozitivno utječu i nakon oporavka od različitih estetskih tretmana poput lasera.
Skincare savjeti utemeljeni na znanosti
Stručne savjete vam donosi doc. dr. sc. Josipa Bukić, mag. pharm. Diplomirala je na Farmaceutsko-biokemijskom fakultetu 2013. godine, radila u ljekarni do 2016. godine, a od tada radi u akademiji te je autor preko 30 znanstvenih radova. Njezine savjete pratite na Instagram profilu @skincareznanost.
View this post on Instagram