Biste li nam povjerovali kad bismo vam rekli da postoji mjesto gdje vaši najmlađi slušaju priče o dinosaurima, vulkanima i megalodonima, a vi pronađete mir i pobjegnete od svakodnevice? Biste li vjerovali da jedan vikend može uključivati prapovijest i suvremenu tehnologiju, a sve to obavijeno tajanstvenošću kakvu može pružiti samo šuma?
Ako je vaš odgovor “ne”, dopustite da vas razuvjerimo. Ako je “da”, možda već i znate o čemu pričamo!
U svakom slučaju, dobro došli u Geo info centar i Park prirode Papuk.
Od megalodona do multimedije
U Voćinu, mjestu ispod Papuka, smjestio se multimedijalni centar u kojem priroda priča priču staru milijune godina u kojoj ste glavni lik upravo vi. Naravno, pričamo o Geo info centru.
Obilazak ovog jedinstvenog posjetiteljskog centra počinje tamo gdje možda ne biste očekivali: u kino dvorani, i to višeosjetilnoj 6D kino dvorani. Kroz geološku povijest ovog dijela Hrvatske vodi vas amonit Toni, simpatični izumrli glavonožac u obliku spirale koji vas vraća daleko u prošlost. Od doba Panonskog mora, kada su ovim prostorima plivali megalodoni, dupini i tuljani, pa sve do vremena dinosaura i kasnijeg razvoja sisavaca, sve to možete doživjeti iz udobnosti kino sjedala.

Nakon filmske avanture, kreće pravi obilazak koji se sastoji od tri tematska postava.
Geološki postav prikazuje kako se rađao naš planet, što se sve događalo ispod i iznad nejgove površine te otkriva zašto je Papuk toliko poseban i obožavan.
Biološki postav otkrit će vam svu raznolikost flore i faune ovog parka prirode, koji je ujedno i jedan od najbogatijih ekosustava kontintentalne Hrvatske.
Kako se razvijala civilizacija na Papuku, od najranijih ljudskih tragova, preko srednjovjekovnih utvrda pa sve do današnjeg vremena možete saznati u Kulturno-povijesnom postavu.
Svaki kutak centra potiče znatiželju, budi maštu i podsjeća na povijest planeta koju rijetko osvijestimo. Kroz interaktivne sadržaje uči se gotovo neprimjetno, jer ovdje su edukacija, istraživanje i zabava isprepleteni u jedno. Upravo zato Geo info centar idealan je odabir za obiteljski izlet koji će se dugo pamtiti.

Centar je otvoren od utorka do petka od 8 do 18 sati, a vikendima, praznicima i blagdanima od 10 do 18 sati. Ponedjeljkom je zatvoren. Za obitelji postoji posebna ulaznica koja uključuje maksimalno dvije odrasle osobe i troje djece. Ako dolazite u grupi i želite stručno vodstvo, imajte na umu da je potrebno najaviti posjet najmanje pet dana ranije, a samo vodstvo traje do sat i pol, taman da svatko, od najmanjih do najvećih, doživi Papuk na pravi način.
Gora s pričom
Izlazak iz Geo info centra nije kraj doživljaja, ne brinite.
To je tek početak. Jer kad zakoračite van, pred vama je najljepša gora Slavonije i jedno od geološki najraznolikijih područja u cijeloj Hrvatskoj – Park prirode Papuk – UNESCO svjetski geopark.
Stijene ovog slikovitog područja su svjedoci daleke i davne povijesti, ostaci vremena koja su oblikovala krajolik kakav danas poznajemo.
Pomisliti da je Papuk samo gora, isto je kao reći da je Van Gogh bio samo slikar. Njegove šume, u gotovo nestvarnim nijansama zelene, bistri potoci koji razigrano presijecaju krajolik te bogat biljni svijet čine ga destinacijom u koju se s obitelji uvijek vraćate – ponovo, rado i s nestrpljenjem.


Najposjećenije i najpoznatnije mjesto na Papuku je Jankovac, park-šuma smještena na 475 metara nadmorske visine.
Okružena stoljetnim drvećem, ova zelena dolina odiše svježinom u svako doba godine i izletnička je oaza za sve one koji su odlučili uzeti predah usred tišine i prirodnog sklada. Ne čudi da je još 1955. godine Jankovac proglašen zaštićenom park-šumom. Njegova ljepota jednostavno traži da bude sačuvana.

Pričati o Jankovcu je nemoguće bez spominjanja njegove prirodne atrakcije koja, bez pretjerivanja, oduzima dah. Visok čak 35 metara, slap Skakavac će vam već prvih nekoliko sekundi pogleda na njega opravdati svoje ime. Pogled na ovo impresivno čudo prirode je osjećaj; dodir kapljica s vlastitom kožom, miris vlažne zemlje i šuškanje šume koja ga okružuje je iskustvo.
Park prirode Papuk otvoren je za posjetitelje svaki dan u godini, a Centar za posjetitelje na Jankovcu radi od 7 do 17 sati. Djeca do 7 godina ne plaćaju ulaznicu, što ga čini još dostupnijim i privlačnijim za obiteljske izlete u prirodu.
Sada kada smo vam sve ispričali, imamo za vas jedno pitanje.
Vjerujete li nam sada?
Možda već zamišljate osmijehe djece dok slušaju o dinosaurima, mir koji vas obuzme kad sjednete pod krošnje, daleko od rutine. Možda čak već tražite ruksak i razmišljate koliko pari dječjih čarapa ponijeti.
Ako je tako, savršeno.
Vidimo se u Voćinu i na Papuku!