Arheološki muzej grada Zagreba ove godine slavi 180 godina postojanja i tim je povodom odlučio dati poklon građanima i posjetiteljima – mirnu oazu u srcu grada otvaranjem svog bogatog Lapidarija. U njemu neće biti komercijalnog sadržaja, ali služit će odmoru, kao mjesto za promišljanje, uživanje i opušteno druženje.


Otvoren je Predahom, devetodnevnim projektom u sklopu kojeg je organiziran bogat zabavan i edukativan program. Sve je počelo koncertom benda Ki Klop, organizirana je jutarnja joga, kao i brojne radionice za odrasle i djecu. Prikladno, radionice su bile orijentirane na daleku prošlost – kako su ljudi nekoć bojali odjeću, čime su se hranili, kako su živjeli, ali i na zelene teme, od stvaranja visećih vrtova do učenja o biljkama.


Veliki naglasak stavljen je na oprašivače, kako u sklopu radionica – vrt po mjeri oprašivača i u društvu pčela, tako i organizacijom samog Lapidarija u kojem fokus nije stavljen na uredno pokošeni travnjak i cvijetnjak koji privlači samo poglede, ali ne i kukce. Umjesto toga, kako su na finalnom panelu objasnili stručnjaci koji najbolje razumiju potrebe oprašivača – vrt je tretiran kao događaj, a ne mjesto, događaj u kojem se nadopunjuju i koegzistiraju potrebe ljudi i prirode.
O svemu tome možete čitati i u novom, osmom broju magazina Vert koji je posvećen upravo oprašivačima bez kojih priroda koje smo i sami dio ne može funkcionirati. Njegovim predstavljanjem na najljepši mogući način završio je Predah i počela sezona druženja u Lapidariju za sve Zagrepčanke i Zagrepčane.

