Što morate znati o endometriozi?

Endometrioza je bolest gdje se tkivo endometrija-sluznice maternice nalazi izvan maternice tj. na krivom mjestu. Tkivo endometrija najčešće je implantirano u području potrbušnice, jajnika, jajovoda, tankog ili debelog crijeva, mokraćnog mjehura, rodnice, operativnih ožiljaka, rjeđe u plućima.

Tkivo endometrija je hormonski aktivno tj. pod utjecajem estrogena i progesterona se hormonski mijenja i krvari tokom menstruacije.

Endometrioza se javlja kod 10 -15 posto žena koje menstruiraju, u dobi između 25 – 44 godine, a može se javiti i kod tinejdžerki. Nije točno poznato koliko žena ima endometriozu jer se dijagnoza često može postaviti samo izravnim prikazom i biopsijom tkiva tijekom operacije.

Uzroci endometrioze i njenog nastanka nisu za sada točno utvrđeni – jedna od teorija ja da se komadići sluznice maternice odljušteni menstrualnim krvarenjem potisnu unatrag kroz jajovode prema trbušnoj šupljini i retrogradno implantiraju po trbušnoj šupljini.

Intimina (FacebookInstagram)

Koji su simptomi endometrioze?

Bol u donjem dijelu trbuha i zdjelici, nepravilnosti krvarenja u obliku točkastog krvarenja tokom ciklusa, neplodnost, bol za vrijeme spolnog odnosa, bolnost i krvarenje tijekom defekacije ili mokrenja.

Dijagnoza endometrioze se u velikom broju slučajeva teško postavlja.

Na endometriozu se može posumnjati ako se za vrijeme ginekološkog pregleda nađe tumorozna masa u trbuhu koja je bolna, na ultrazvuku se mogu vidjeti ciste na jajnicima karakterističnog izgleda koje se zovu endometriomi.

Sumnju može izazvati i neplodnost pacijentice bez evidentnog uzroka.

Sumnju na endometriozu najčešće potvrđuje laparoskopska operacija, kod koje se fiberoptički instrument uvlači u trbušnu šupljinu kroz mali kirurški rez ispod pupka. Prilikom operacije uzima se sumnjivo tkivo za biospiju, kojom se onda postavlja točna dijagnoza.

Liječenje endometrioze može biti kirurško ili medikamentozno

Kod umjerene ili teške endometrioze kirurški se odstranjuje što više endometriotičnog tkiva koje može biti smješteno u bilo kojem dijelu trbušne šupljine i ponekad je čvrsto sraslo s okolnim strukturama jajnika, jajovoda, crijeva ili mokraćnog mjehura. Nakon operativnog zahvata stopa trudnoća je 40 do 70 posto.

Lijekovi koji se primjenjuju su oralni kontraceptivi, progestini, danazol i agonisti gonadotropin oslobađajućeg hormona.

Koji oblik terapije će se primijeniti ovisi o tome želi li pacijentica trudnoću, koje je dobi i kolika je proširenost bolesti, te koliko su teški simptomi bolesti.

Na žalost nakon prestanka terapije bolest se vraća kod velikog broja žena. Međutim terapija ipak velikom broju žena omogućuje postizanje trudnoće i život bez simptoma bolesti.

Piše: dr. Sanja Gršić-Burić
Specijalistička ginekološka ordinacija dr. Sanja Gršić-Burić

Fotopexels
LifestyleZdravljeŠto morate znati o endometriozi?

Facebook

100,860FanovaLajkaj