Kao tvrtka koja je svjesna svog utjecaja na okoliš i zajednicu u kojoj djeluje, Saponia nastavlja s investicijskim ciklusom koji poboljšava njezin okolišni otisak. Kako bi ostvarila viziju poslovanja koja uključuje održivi razvoj s minimalnim utjecajem na okoliš, Saponia je za strateški smjer poslovanja odredila smanjenje visoke potrošnje energije isporučene iz distribucijskih mreža kroz proizvodnju energije iz obnovljivih izvora (OIE), povećanje energetske učinkovitosti proizvodnih pogona i energetske obnove zgrada proizvodnih pogona. Cjelokupna investicija od 50,5 milijuna kuna u suradnji s INSTITUTOM IGH upravo je prijavljena na Poziv za dodjelu bespovratnih sredstava Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja “Povećanje energetske učinkovitosti i korištenja obnovljivih izvora energije u proizvodnim industrijama” za sredstva Europskog fonda za regionalni razvoj kroz koji želimo dobiti dodanu vrijednost na projektu i povući maksimalni dostupni iznos od 20 milijuna kuna.
Lokacija na kojoj djeluje Saponia nalazi se u srcu osječkog Donjeg grada i većina pogona izgrađena je prije 1968. godine, te će se planiranim ulaganjima u potpunosti promijeniti vizura tog dijela Osijeka i značajno smanjiti utjecaj na okoliš čime će se i poboljšati kvaliteta života građana.
Energetska obnova šest objekata proizvodnih pogona koji obuhvaćaju bruto površinu građevina od 21.000 m2 dovest će do smanjenja utroška energenata i buke (a time i ugodnijeg života neposrednih susjeda), dok ulaganja u rasvjetu, sustav grijanja i hlađenja donose ne samo uštede, nego i značajno poboljšanje radnih uvjeta za radnike Saponije. Tehnološke mjere u proizvodnom pogonu kozmetike uključuju zamjenu postojeće linije za punjenje i pakiranje kozmetičkih proizvoda novom energetski učinkovitijom linijom što će dovesti do smanjenja potrošnje isporučene energije za proizvodnju jednake količine proizvoda od sedamdesetak posto. Postavljanje novih sustava za proizvodnju električne energije iz energije sunca na pročelju dijela i krovnoj plohi svih proizvodnih pogona rezultirat će povećanom količinom energije dobivene iz OIE za šestotinjak megavatsati godišnje, kao i značajnim učinkom smanjenja emisije CO2 od više od 1.200 t/g.
Uz navedenu proizvodnju energije iz OIE-a provedba ostalih planiranih mjera rezultirat će smanjenjem količine isporučene energije u proizvodnim pogonima, uz ukupnu uštedu energije u projektnoj cjelini većoj od 4400 MWh.