Sve što trebate znati o ultrazvučnom pregledu

Ultrazvuk je najčešća pretraga koja se radi u ginekologiji i porodništvu. Veliki broj pacijenata ima mnogo dodatnih pitanja o načinu na koji se radi, principu djelovanja, mogućim štetnim nuspojavama...

Ultrazvuk je zvuk koje ljudsko uho ne čuje, čije su frekvencije iznad 20 kHZ. Ultrazvuk postoji i u prirodi, gdje ga neke životinje koriste za kretanje u prostoru, kao npr. šišmiši, kitovi, dupini. Oni koriste visoke frekvencije od 100 do 200 kHz. U medicinskoj se dijagnostici koriste ultrazvučne frekvencije od 1 do 40 KHz. Ultrazvučni valovi su longitudinalni, te zbog toga lako prolaze kroz tkivo.

Medicinski uređaji u sebi imaju izvore ultrazvučnih valova i detektore ultrazvučnih valova. Ultrazvučni izvori emitiraju ultrazvučne valove koji se zatim reflektiraju od tkiva, tjelesnih tekućina i kosti, te se detektiraju detektorima. Reflektirani valovi se obrađuju računalom i pretvaraju u sliku koju vidimo na monitoru.

Ultrazvuk je u biti iscrtavanje presjeka ljudskog tijela dvodimenzionalnim i trodimenzionalnim slikama.

Danas je ginekološka ordinacija bez ultrazvučnog aparata nezamisliva. Ultrazvuk se koristi u ginekologiji za pregled maternice, jajnika i male zdjelice, te u porodništvu za pregled razvoja fetusa unutar maternice za otkrivanje mogućih kongenitalnih anomalija, te procjenu gestacijske dobi.

Ultrazvukom možemo vidjeti položaj fetusa, kretanje, otkucaje srca i disanje, procjenjujemo veličinu i težinu fetusa. Provjeravamo količinu plodne vode u maternici, položaj i zrelost posteljice. Možemo odrediti i spol djeteta. Ultrazvuk nam može pomoći kod različitih patoloških stanja tijekom trudnoće, kao što je krvarenje kod niskog sijela posteljice. Možemo odrediti je li fetus okrenut glavom ili zadkom, možemo pratiti rast fetusa, te kod sumnje na zastoj rasta možemo pretragu nadopuniti color doplerom ili 3D ili 4D ultrazvukom.

Intimina (FacebookInstagram)

Tijekom ultrazvučnog pregleda sonda se postavlja na trbuh (transabdominalni ultrazvuk ) ili se koristi vaginalna sonda (transvaginalni ultrazvuk ).

Kod transabdominalnog ultrazvuka leži se s otkrivenim trbuhom od donjeg dijela rebara do kukova. Da bi poboljšali kontakt sonde s površinom kože nanosi se gel na površinu trbuha. Ponekad je potrebno prije transabdominalnog ultrazvuka napuniti mjehur, kako bi se strukture male zdjelice izdigle i bolje vidjele.

Kod transvaginalnog ultrazvuka potrebno je svući donje rublje i prije pregleda isprazniti mjehur. Vaginalna sonda oblikovana je kao štapić i prekrivena prezervativom, a pregled je minimalno neugodan i nije bolan.

Postoji zabrinutost kod trudnica o štetnosti ultrazvuka za fetus u razvoju. Do sada nisu pronađene znanstvene potvrde koje bi potvrdile štetnost ultrazvuka za fetus.

Ultrazvučnu pretragu uvijek trebaju izvoditi specijalisti koji se bave tim područjem, a pregled se izvodi u određenim intervalima – prvi pregled između 10 – 14 tjedna trudnoće, zatim između 21 – 23 tjedna kada se radi tzv. anomaly scan kojim se analiziraju svi organi i organski sustavi fetusa, te od 30 – 34 tjedna, te prije poroda kada se procijenjuje težina fetusa.

U ginekologiji se najčešće radi transvaginalni ultrazvuk i to u prvoj polovini ciklusa, obično neposredno nakon završetka menstruacije. Mogu se otkriti različite tvorbe na jajniku – ciste, sumnja na maligni tumor, tvorbe u maloj zdjelici, različite tvorbe i patologija sluznice maternice, miomi – dobroćudni tumori maternice, te je ultrazvučna pretraga neophodna za daljnju dijagnostiku i terapiju različitih ginekoloških oboljenja.

Piše: dr. Sanja Gršić-Burić
Specijalistička ginekološka ordinacija dr. Sanja Gršić-Burić

LifestyleZdravljeSve što trebate znati o ultrazvučnom pregledu

Facebook

100,860FanovaLajkaj