Znate li kako kako odabrati najbolje cipelice za vaše mališane?

Najveći lanac dječje opreme, odjeće i obuće, na jednom mjestu donosi sve što vam je potrebno i za vrtić i za školu te donosi savjete kako odabrati najbolje za vaše mališane!

Sve na jednom mjestu. Kako vam to zvuči? Dosadilo vam je beskrajno lutanje po trgovinama? Ne brinite! Baby Center ima sve! I ne samo to, pomoći će vam donijeti najbolju odluku u suradnji s diplomiranom fizioterapeutkinjom Almom Ćurtović, predavačicom i organizatoricom brojnih radionica vezanih za razvoj i zdravlje djece i mladih. Alma je i  BOBATH instruktor, napredni Schroth instruktor koja je ujedno stekla trajnu licencu za rad s idiopatskim skoliozama i adultnim skoliozama.

Kada kupiti prve cipelice?

Prve cipelice kupujemo kada dijete više hoda nego što puže. Tijekom prvih godina, sva djeca imaju nerazvijene svodove stopala. Roditelji često, u najboljoj namjeri, nabavljaju cipelice koje čvrsto drže nogu, stežu gležnjeve, preveniraju spušteno stopalo. Djeca ne trebaju uloške, stavljanjem uloška mehanički formiramo stopalo i time onemogućavamo mišićima da djeluju i povlače kosti, odnosno formiraju svodove. Kod prvih cipelica dobro bi bilo da budu visoke, iznad gležnja, s čvrstom petom. Đon treba biti fleksibilan da bi mogli aktivirati mišiće i raditi prijenos težine peta – prsti. Poželjna je i prozračna, udobna obuća od prirodnih materijala.

Preporuka je da cipelice kupujemo u poslijepodnevnim satima kada je dijete određeni dio dana proveo na nogama. Dijete obavezno stavimo da na mjerač te da pustimo da samo optereti stopalo vlastitom težinom. Savjetujemo i da se kupe pola broja veće cipelice, a ne cijeli broj.

A što je s naslijeđenim cipelicama?

U pravilu, cipelice ne bi trebalo nasljeđivati.  Svako dijete drugačije gazi i nema istu širinu stopala. No, ako cipelice nisu iznošene, niti  ”razgažene”, nema razloga da ih dijete ne naslijedi od djece poznanika ili bratića i sestrični. Pripazite samo na pravu veličinu i odgovarajući oblik.

Kako provjeriti ima li dijete nekih problema?

Obuća ne utječe na ravnost ili zakrivljenost nogu, bez obzira uči li dijete hodati brže ili će u njoj biti sporo. Cipele štite samo stopala od hladnog i mehaničkog stresa, i ništa više.

Za pravilan razvoj stopala treba omogućiti djetetu da hoda boso u čarapama sa stoperima ili pelicama. Na „provjerenom – čistom“ terenu neka hoda po oblutcima, po travi, kako bi senzorno stimulirao mišiće stopala. Svodovi stopala se razvijaju i jačanjem malih mišića stopala i tetiva. To je proces koji traje.

Kako pomoći djetetu kod kuće?

Ako primijetite da dijete ima nizak tonus i vidno pada u gravitaciju medijalnim dijelom stopala, poprečni svod ostaje spušten, preporuka je povremeno pratiti dijete kod ortopeda, fizijatra ili fizioterapeuta. Najlakše ćete to provjeriti pregledom đona cipelica.

Ako govorimo o starijem djetetu kojem je dijagnosticirano ravno stopalo, postoji nekoliko vježbi za kućne uvjete: ubacivanje malih komadića spužvice prstima stopala u kanticu, nabiranje tkanine. Hod po širem užetu uzdužno i poprečno. Korištenje sobne plaže – simulira oblutke. Ali za takve vježbe potrebno je posjetiti terapeuta koji će prilagoditi vježbe stanju i djetetu individualno.

Kako odabrati adekvatnu obuću kod starije djece?

Kod starije djece potrebno je obuću birati prema namjeni, isto kao i kod odraslih. Razlika je ako se dijete bavi atletikom, planinarenjem, košarkom ili samo kupuje obuću za svakodnevne aktivnosti. Kod odrasle djece, ako nije određena ciljana aktivnost, nije potrebna visoka obuća iznad gležnja, no đon ne smije biti tvrd, uložak ne smije biti prenaglašen, a mogu biti i ravne. Ne preporučuje se tvrd i nesavitljiv đon, japanke, klompe budući da je to obuća bez oslonca.

Ulošci se ne koriste, jer nemaju dokazan trajni učinak na stopala kod zdravog stopala. No, ako je potreban uložak propisan od strane ortopeda ili fizijatra, on se individualno izrađuje.

A što je s dječjom kralježnicom i školskim torbama?

Djeca su konstitucijski jako različita pa posebnu pažnju treba obratiti na veličinu i težinu torbe. Torba treba biti 5 do 6 cm ispod ramena i ne više od 10 cm ispod struka. Stražnja strana treba biti ergonomski oblikovana kako bi minimalno opterećivala kralježnicu. Naramenice bi trebale biti široke, podesive i po mogućnosti imati prednje vezanje. Pretinci su dobrodošli za lakše snalaženje.

Teška torba izaziva bol u donjem dijelu leđa i ne bi trebala biti teža od 15% težine djeteta.

Koji sport preporučiti za bolje zdravlje kralježnice?

Što se tiče izbora sporta, treba izabrati sport koji djetetu pruža veselje, gdje rado odlazi i ima prijatelje. Ako dijete ima problem s držanjem i kralježnicom, potreban je pregled i određena terapija. Ne smijemo djetetu „uzimati“ najdraži sport jer mislimo da on nije dobar za njegovo zdravlje. Svaka sportska aktivnost je dobra, jer prije svega želimo sretnu djecu. Najgora solucija je dijete upisati na neki sport protiv njegove volje jer to žele roditelji. Na kraju, nismo svi sportaši. Kupite djeci bicikl, romobil, role, izvedite ih u park i družite se.

Alma će nastaviti savjetovanja u Baby Center trgovinama pa je možete i osobno pitati za savjete.

Ne zaboravite na ponude i uvijek aktualne prigodne akcije! Sve možete provjeriti ovdje, a Baby Center će svakodnevno na Instagram profilu informirati svoje pratitelje o korisnim sadržajima kao i tekućim aktivnostima.

LifestyleZdravljeZnate li kako kako odabrati najbolje cipelice za vaše mališane?

Facebook

100,860FanovaLajkaj