Patite li i vi od ‘beauty burnouta’? Procijenite sami

Kada nešto što radimo iz ljubavi naglo postane opsesija...

Skincare i beauty industrija posljednjih je desetak godina dosegla neviđene razine popularnosti. Iako su ljudi oduvijek bili vrlo skloni ulagati u ljepotu i zdravlje kože, skincare trendovi posljednjeg su desetljeća doveli do toga da su čak i dermatolozi počeli govoriti kako se u velikoj mjeri u skincare rutinama od 10 i više koraka radi o teškom pretjerivanju. No, industrija nas je uvjerila kako je zapravo riječ o ljubavi prema sebi – pa što je zapravo istina?

Kako ovih dana puno čitamo o negativnim posljedicama pretjeranog konzumerizma, tako smo naišli i na kontroverznu temu ‘beauty burnouta‘, odnosno opsesije pojedinaca kada je riječ o provođenju skincare rutine – koja prazni i novčanike, a krade vrijeme i energiju. Riječ je o sindromu pojedinaca koji su krenuli u provođenje skincare rutine iz želje da učine nešto dobro za svoje zdravlje – no u konačnici su završili s opsesivnom težnjom da stalno isprobavaju i kupuju nove beauty proizvode koji im možda uopće ne trebaju.

Ovo je sindrom u kojem osjećamo burnout, odnosno zasićenost provođenjem njege kože – ali zbog navike i pritiska javnosti ne prestajemo s malim milijunom koraka iste te njege. Stručnjaci definiraju da ste došli u ovo stanje ako šminkanje ili njegu kože počnete doživljavati kao opterećenje i tešku obavezu, a ne mali ritual u danu koji vam pruža užitak.

Primjeri ponašanja koje direktno izviru iz beauty burnouta su recimo impulzivna kupnja novih trendi beauty proizvoda, osjećaj stalnog nezadovoljstva izgledom kože, sve manje energije i sve više frustracije kada je riječ o kreiranju savršenog makeup looka… Ako ste među onima koji istovremeno osjećaju da trebaju isprobati sve novitete dekorativne kozmetike, ići na microneedling lica i kemijske pilinge, ali i razmišljate o botoksu – mogli biste biti žrtva ovog sindroma.

Stručnjaci savjetuju da, ako se prepoznajete u ovim opisima, svakako razmislite o odlasku psihologu ili pak samostalno pokušate sagledati odakle izvire vaša opterećenost izgledom kože. Vjerojatno je riječ o kombinaciji nesigurnosti, pritisaka s društvenih mreža i perfekcionizma koji zajedno mogu stvoriti toksičnu atmosferu u umu – koja rezultira, u ovom slučaju, beauty burnoutom i nezadovoljstvom samima sobom.

Iako izlazak iz ovakvih stanja nikada nije jednostavan, već ako se prepoznate u opisima i shvatite da možda imate mali problem s ovisnosti o beauty industriji današnjice – napravili ste puno. Svaki sljedeći korak da ponovno počnete zaista uživati u njezi kože je korak naprijed u prihvaćanju samih sebe takvih kakvi jesmo – bez očekivanja i potrebe za validacijom drugih. A to je ono što bi nam svima trebao biti ultimativni cilj – ne savršeno i nepogrešivo provođenje skincare rutine koja crpi i mentalno i financijski.

BeautyPatite li i vi od 'beauty burnouta'? Procijenite sami

Facebook

100,860FanovaLajkaj