Detaljan vodič za borbu sa strijama: uzroci, prevencija i metode uklanjanja

Nagli rast i razvoj u tinejdžerskoj dobi, dobivanje kilograma, trudnoća… Svi ti događaji pišu po našoj koži i njihovi tragovi ostaju u nama. A kada oni ostanu i na nama, to je najčešće u vidu strija. Kako nastaju strije te mogu li se uopće prevenirati ili pak potpuno ukloniti?

Kako nastaju strije?

Prije nego što krenemo pričati o tome kako ih ukloniti, važno je razumjeti kako nastaju strije. Strije su zapravo oštećenja kože vidljiva golim okom, a nastaju zbog rastezanja vezivnog tkiva i gubitka kolagena, najzastupljenijeg proteina u našoj koži. Najčešće zahvaćaju područja trbuha, grudi i bedara, češće pogađaju žene, no strije kod muškaraca također nisu nepoznanica. Kada tek nastanu, strije poprimaju crvenu ili ljubičastu boju, a onda s vremenom polagano blijede.

Kako spriječiti strije u trudnoći, kod dobivanja na težini i u sličnim situacijama? Koliko toga ovisi o genetici, a koliko o redovitoj hidrataciji kože različitim kremama, uljima i losionima? Pitanje prevencije strija je aktualno i finalni zaključak na tu temu još je uvijek nemoguće donijeti.

Iako zapravo ne govore ništa o našem zdravlju, upravo su strije predmet brojnih rasprava s prijateljicama, a odražavaju se na naše samopouzdanje i nerijetko narušavaju sliku o sebi. Fascinantan je broj žena koje, iz godine u godinu, na moru odabiru nositi jednodijelne kupaće kostime ili uopće ne odlaze na more zbog strija. I koliko god je uistinu zdravo i inspirirajuće raditi na odnosu prema samom sebi te prihvatiti strije kao uspomene na turbulentna životna razdoblja, mnoge žene doista najviše žele da one nestanu. Dobra je vijest da ih se, s razvojem znanosti i novim tehnološkim dostignućima, moguće riješiti zauvijek.

Kako ukloniti strije?

Dermatovenerolog Jane Basarovski, vlasnik poliklinike Derma Studio, objašnjava kako ukloniti strije jednostavno, pouzdano i bez kemikalija: „Kako je gubitak kolagena jedan od glavnih uzroka nastanka strija, prva metoda počiva upravo na tome. Riječ je o sve popularnijem tretmanu poznatom kao Dermapen. Praksa bockanja kože mikroiglicama kako bi se regenerirala nipošto nije novootkriće. Koristili su je čak i u drevnoj Kini. Temelji se upravo na ideji da se na koži mikroiglicama stvara privid ozljede, a tijelo reagira većom proizvodnjom kolagena. A onda upravo kolagen odrađuje svoj dio posla – obnavlja oštećeno područje. Kolagen je važan jer je odgovoran u borbi protiv bora, ožiljaka istrija, a prednost ovog tretmana je ta što djeluje bez kemikalija.“

Doktora Basarovskog je instagramska publika već imala prilike upoznati putem profila @Moj.dermatolog na kojem često odgovara na pitanja i dileme pacijenata te pruža brojne relevantne informacije potkrijepljene vlastitim znanjima te bogatim iskustvom u praksi i radu s pacijentima.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Moj Dermatolog 🩺 (@moj.dermatolog)

Na što djelujeDermapen?

Strije nisu jedini dermatološki problem koji se može riješiti primjenom Dermapena. Razina kolagena u tijelu opada već nakon tridesete godine, dovodeći do pojave prvih bora i linija, pa su upravo dvadesete i tridesete pravo vrijeme za njegovu stimulaciju. Jednom kada naše tijelo više nije ustanju proizvesti kolagen, terapija Dermapenom ne djeluje i mora se zamijeniti nekim drugim metodama poput botoksa.

Mnogi će se na sam spomen iglica i uboda upitati je li tretman Dermapenom bolan, no razina boli kod ovog tretmana je zbilja minimalna. Iako je bol posve individualan osjet, većina pacijenata tretman percipira tek kao nelagodan. U svakom slučaju, nelagoda je kratkog vijeka, a rezultati su trajni.

Dermapen i kemijski piling – spoj za savršen rezultat

Uz Dermapen, i idealno u kombinaciji s njim, kao odgovor na potrebu za uklanjanjem strija spominje se i sada već svima poznati kemijski piling. Za razliku od Dermapena, ovaj tretman djeluje kemijski. Visoka koncentracija kiselina potiče eksfolijaciju kože te uklanjanje mrtvih stanica, a na površinu izlazi novi sloj kože koji je blistav i zdraviji.

Upravo spoj Dermapena kao mehaničkog djelovanja i kemijskog djelovanja pilinga tvori najmoćniji alat za rješavanje strija. Kemijski piling čisti gornji sloj kože, a mikroiglice na Dermapenu stižu do donjeg dijela kože te stimuliraju proizvodnju kolagena. Manja oštećenja kože moguće je riješiti već jednokratno, a veća nakon dva do četiri tretmana, ovisno o preporukama doktora.

Tko može obaviti ove tretmane?

S obzirom da je riječ o kompleksnijim tretmanima, prije Dermapena i/ili kemijskog pilinga potrebno je posavjetovati se s dermatologom te postupati u skladu s dobivenim preporukama. Kad su posrijedi ovakvi zahtjevniji tretmani, nestručne osobe mogu uzrokovati više štete nego koristi. U slučaju nedoumica vezanih uz tretmane, stručni dermatolog će znati kako doći do rješenja.

BeautySavjetiDetaljan vodič za borbu sa strijama: uzroci, prevencija i metode uklanjanja

Facebook

99,687FanovaLajkaj