Kako ispravno očistiti lice kod kuće od A do Ž?

Pitali smo Kristinu Ukalović, stručnjakinju na području kozmetologije.

I najgorljiviji entuzijasti njege lica i preparativne kozmetike mogu posvjedočiti koliko se lako pogubiti u moru informacija koji se konstantno provlače kroz medijske kanale. U tom “kaosu” često zaboravljamo na osnove njege lica i postulate kojih bismo se trebali pridržavati, no, za takve savjete nije dovoljno pitati frendicu ili pogledati YouTube video, već se obratiti stručnjaku koji može identificirati specifične probleme kože i dati uvid u to kako bi njega trebala izgledati. To pogotovo vrijedi za ovaj izolacijski period kada je popriličan izazov ne dirati lice, a dodatan problem je što kozmetički saloni, kao i brojna druga odredišta, trenutno pauziraju s radom.

Za vrijedne savjete obratili smo se Kristini Ukalović, voditeljici Poliklinike Bagatin, Reviderm specijalistici i edukatorici koja se brine za kožu brojnih poznatih dama i slovi kao jedna od najboljih stručnjakinja u području kozmetologije na našem području.

Kristina Ukalović

“Sigurna sam da ste se već izgubili u moru pripravaka koje vam različite farmaceutske kuće predlažu da koristite kao kućnu njegu. Vjerujem da su vam police prepune proizvoda koje ste kupili, a ne odgovaraju vašoj koži, te vam ih je žao baciti jer ste ipak to platili.

Kako pružiti pravilnu njegu našem najvećem organu?

Naša koža to svakako zaslužuje, zar ne? Ipak nas štiti iz dana u dan i nikada ne odustaje bez obzira na to što joj mi često nanosimo stres krivim pripravcima, aktivnim sastojcima koji nisu baš za nju, a ona dalje radi i trpi.

Evo nekoliko savjeta za koje sam sigurna da su najvažniji kako bi išli u pravi smjer njege.

1. Moramo znati prepoznati koji je tip naša koža.

Kad kažem tip, znači da trebamo odrediti imamo li: normalnu, suhu, dehidriranu ili masnu kožu. Ako je masna, je li masno masna ili ipak i dehidrirana na pojedinim dijelovima.

Kada smo odredili tip kože, e sada ćemo biti puno pametniji i radit ćemo manje pogrešaka.

2. Dobro je znati i prepoznati pojedina stanja kože: akne, rosacea, ljuskanje lica – koža s takvim indikacijama mora koristiti puno nježnije pripravke s posebno odabranim sastojcima kako bi kontrolirano tretirali problematiku i nikako ne pogoršavali njezino stanje.

3. Čišćenje lica mora biti temeljito, ali postoje i neka mala pravila kojih se trebamo pridržavati:

a) prije nego krenete čistiti lice dobro operite ruke,

b) kosu svežite i podignite kako bi lice bilo slobodno za čišćenje,

c) ako imate ostatke make up-a prvo uklanjamo make up, najbolje dvofaznim čistačima kojima ćemo na jednostavan način skinuti šminku s očiju, ali i sa cijelog lica.

d) lice sada umijete mlakom vodom kako bi pore pripremili za čišćenje,

e) uvijek koristimo 2 čistača, to je zlatno pravilo- prvi je uvijek čistač kojim detaljno peremo lice, dobro ga umasiramo i potom isperemo s lica,

f) nakon što je koža savršeno oprana sada je moramo tonizirati, koristimo tonik koji odgovara tipu kože i uvijek biramo onaj koji će nam pomoći vratiti pH balans kože. Sada smo ujedno zatvorili pore te će prirodnih bakterija biti manje na koži.

g) na ovaj način lice čistimo 2x dnevno, ujutro i navečer.

Kod masnijih koža nakon odabira pravih proizvoda smanjit ćemo lučenje sebuma, pa predlažem da se takve kože ne peru više od dva puta jer nekada sami sebi time dehidriramo kožnu barijeru i tada koža počinje pokazivati da nešto nije u redu tako da zateže, ljuska se i peruta.

@domisferra

4. Pilinzi lica

Piling je dubinsko čišćenje lica, te svakako predlažem enzimatski piling.

Uz pomoć ovakvog pilinga, 1x tjedno, kvalitetno možemo micati mrtvi sloj stanica. Imat ćemo osjećaj čistoće, a s druge strane piling neće biti preagresivan niti za najosjetljiviju kožu. Postoje dva tipa enzimatskog pilinga – oba su dvofazna, a biramo ih ponovno prema tipu i stanju kože.

Osjećaj na licu je savršena čistoća te glatka i baršunasta koža.

5. Nakon što smo dobro očistili lice, sada se moramo pozabaviti s njegom:

– Uvijek hidratiziramo kožu i njezine dublje slojeve uz pomoć ampula koje su najkoncentriranije (gledati da sadrže hijaluronsku kiselinu), ili serume koje biramo prema indikacijama: ako je koža dehidrirana, biramo serume bogate vlagom, ako je koža s hiperpigmentacijama biramo serum na bazi vitamina C, a ako imamo crvenilo i problematiku kapilara, dodavat ćemo OPC Pycnogenol – aktivni sastojak koji sužuje i stabilizira krvne žile.

– Slijedi tretiranje zone oko očiju koje često zaboravljate i izostavljate iz njege. Smatram da je ova zona vrlo delikatna, tanja 4x od ostale kože te se na ovoj zoni transepidermalno gubi najviše vlage, a rezultat su sitne bore. One se mogu pojaviti već nakon 25. godine, tako da s njegom ove zone treba krenuti dosta rano kako bi koža bila nahranjena i elastična.

Slijedi nanošenje završne njege koju isto tako biramo prema tipu kože.

– Predlažem da se za dnevnu njegu uvijek stavlja proizvod sa zaštitnim faktorom, naročito od 3. do 10. mjeseca, a noću proizvod koji će regenerirati kožu za vrijeme spavanja.

– Ne zaboravite tretirati i usta kao dio svoga lica kao bi bila uvijek lijepa, baršunasta, bogata vlagom, a ne suha i raspucala.

– Važno je biti dosljedan i ovu rutinu ponavljati svakodnevno, time ćete smanjiti broj odlazaka na čišćenje lica kod kozmetičara, a koža će biti njegovana i lijepa.

– Uvijek pazite da imate čisti ručnik koji koristite samo za lice, te 1x tjedno mijenjajte jastučnicu na kojoj spavate. Tako ćete osigurati da ne dođe do prenošenja bakterija te da lice bude čisto i njegovano na pravilan način.

Koža lica zapamtit će sve što ste joj davali, kako ste ju njegovali i znat će vam to vraćati kroz godine.

I kako je rekla poznata spisateljica, Agatha Christie:

Ako želite imati lijepu i njegovanu kožu u 70-tima, počnite ju tretirati sa 17.“

BeautySavjetiKako ispravno očistiti lice kod kuće od A do Ž?

Donna Vekić u rodnom Osijeku nastavlja misiju izgradnje javnih teniskih terena

Nakon dva uspješno održana turnira, 2020. i 2022. godine, Premier Tennis Tournament i ove se godine održava u Osijeku. O uspješnosti prethodnih turnira govore i dva, već...

Nikolina i Sonja obožavaju odvažne okvire naočala

Naše oči su naš prozor u svijet. Omogućuju nam da istražujemo, čitamo, vozimo, obavljamo poslove i sudjelujemo u mnogim drugim svakodnevnim aktivnostima. No, često zaboravljamo...

Nikolina i Sonja obožavaju odvažne okvire naočala

Naše oči su naš prozor u svijet. Omogućuju nam da istražujemo, čitamo, vozimo, obavljamo poslove i sudjelujemo u mnogim drugim svakodnevnim aktivnostima. No, često zaboravljamo...

Zaboravite na Toskanu, ova vinarija u Istri ispunit će sva vaša očekivanja

Vinarija Saints Hills prisutna je u Istri od samih početaka, naime, upravo iz vinograda Sv. Ante, najvišeg vrha jugozapadne Istre na čijem se posjedu...

Facebook

97,224FanovaLajkaj

instagram