Kako u jesen ući sa sjajnom i zdravom kosom?

I kako da kosa bude u najboljem mogućem stanju bez obzira na godišnje doba?

Iako smo svjesni činjenice da sunce, more i sol mogu imati velike negativne učinke na našu kosu, još uvijek ćemo značajno više pažnje posvetiti tijelu gdje ne preskačemo hranjive kreme prije i poslije sunca i zaštitni faktor koji kontinuirano obnavljamo. Da ne spominjemo razna ulja i brojne preparate koji su namijenjeni ljetnoj njezi kože. Međutim, kosa je izgleda još uvijek sporedan faktor i nerijetko će se u potpunosti zanemariti iako je pod utjecajem istih gore spomenutih negativnih faktora.

Rezultat je često suha i beživotna kosa koju nije lako “oživjeti” u jedan dan i treba napraviti strategiju koje ćete se potom pridržavati. U ovom slučaju ciljate na zdrav izgled kose koji će se zadržati bez obzira na godišnje doba. Ako osjećate da je vrijeme da se uhvatite u koštac sa stanjem kose i niste sigurni koji su prvi koraci, najbolje je vjerovati stručnjacima. Upravo zato, za odgovore na ključna pitanja o njezi kose i saniranju problema, obratili smo se Davorinu Puriću, vlasniku renomiranog Davor Hair & Soul salona koji se smjestio na adresi Gundulićeva 20.

Što nam je ovaj stručnjak otkrio o detaljima na koje je potrebno obratiti pažnju, zašto je nemoguće uništenu kosu spasiti jednim tretmanom i što možete u kućnoj radinosti napraviti da poboljšate situaciju, saznajte u nastavku.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Davor Hair&Soul (@davorhairandsoul)

Nije tajna da je kosa nakon ljetnog perioda redovito isušena, lomljiva i beživotna. Što je prvi korak pri popravljanju takve situacije?

Iz vlastitog iskustva znam da kosa koja je lomljiva i beživotna poslije ljeta u pravilu nije niti bila u sjajnom stanju prije ljeta. Prirodna i netretirana  kosa za vrijeme izlaganja suncu, soli i kloru gubi svoju prirodnu vlažnost i elastičnost. Nakon izlaganja, a ovisno o stupnju isušenosti, potrebno je podvrgnuti kosu hidratantnim tretmanima. Oni se u pravilu odrađuju u salonu prije usluge i traju 10ak minuta. Klijenti mogu kupiti u salonu tretmane za dubinski oporavak i ponoviti kod kuće u idućih par tjedana.

Kod obojane kose osim vlažnosti i elastičnosti kosa gubi i nijansu te je ona u pravilu izblijedila pa čak i promijenila ton boje. Dobro je napraviti toniranje nijanse s polupermanentnim bojama koje ne sadrže amonijak te su vrlo blage. Poslije toniranja kosa se šamponira s prilagođenim PH šamponom kako bi se kutikula kose zatvorila i boja ne bi isprala. Ponekad je tretman potrebno obaviti dva puta, a sve ovisno o stupnju oštećenja. Maske za kosu u salonskoj i kućnoj primjeni su itekako dobrodošle.

Visoka izbjeljivanja treba preskočiti barem dok se kosa ne dovede u stanje prije ljeta.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Davor Hair&Soul (@davorhairandsoul)

Osim odlaska frizeru, postoje li stvari koje možemo raditi u kućnoj radinosti kako bi poboljšali stanje ili kako ga barem ne bismo pogoršali?

Kada se kosa “dovela u red” u salonu, tretmani kod kuće su jednako bitni kao i salonski. Vaša kosa nije u jednom danu izgubila kvalitetu pa je tako ne možemo niti vratiti u prvobitno stanje za jedan dan. Uz preporuku vašeg frizera koristite proizvode za kućnu njegu u idućem periodu. Jedan od najjednostavnijih je da poslije pranja nanesete tretman za kosu uz nekoliko kapi arganovog ulja kroz cijelu duljinu i zamotate u topli ručnik te ostavite 20ak minuta. Također izbjegavajte peglu za kosu i druge alate s viskom temperaturom za to vrijeme.

Znamo da postoje brojne žene koje pomno paze na svaki centimetar kose, no je li nakon ljeta potrebno skratiti kosu kako bi se brže oporavila ili je to moguće izbjeći?

Ako je kosa zdrava i na nju se pazilo tijekom ljeta bilo da je ona prirodna ili bojana nema potrebe za šišanjem ranije nego je to nužno. U našem salonu ne gledamo ljeto kao loše godišnje doba za kosu nego educiramo klijente i u pravilu ne mijenjamo godišnji plan 🙂

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Davor Hair&Soul (@davorhairandsoul)

Treba li nakon ljeta pauzirati s tretmanima poput prelaska u svjetlije nijanse ili se bez straha možemo upustiti u postupke koji se percipiraju „agresivnijima“ prema kosi?

Isto kao i kod šišanja, ako je kosa zdrava, frizer zna što radi, a klijent se pridržava savjeta profesionalca možete raditi ono što ste zamislili. Tu bih izdvojio dvije stvari koje je bolje izbjeći u ljetnim mjesecima: globalno posvjetljivanje za više od tri tona te potamnjivanje kose koje zahtjeva predpigmentaciju i u pravilu je više od dva tona u odnosu na postojeću nijansu.

Razlog tome su pigmenti kojima je potrebno da se stabiliziraju u kosi i jako loše reagiraju na sunce, klor i sol te dolazi do ispiranja nijanse. Soli i sunčeve zrake “otvaraju” kutikulu kose i boja se ispire. Općenito ako ste imali bojanje kose izbjegavajte kupanje u morskoj i bazenskoj vodi barem 48h dok se PH kose ne stabilizira, ali to je tema za idući godišnji odmor…

BeautySavjetiKako u jesen ući sa sjajnom i zdravom kosom?

Facebook

99,687FanovaLajkaj