Može li se unosom omega 3 masnih kiselina utjecati na akne? Evo što kažu znanstvena istraživanja

Piše: doc. dr. sc. Josipa Bukić, mag. pharm.

Kada bi se provela anketa po pitanju novogodišnje odluke u većine ljudi, sa sigurnošću možemo zaključiti da bi zdrava prehrana i tjelovježba bili pri vrhu liste. Međutim, zdrava prehrana ne utječe samo na opće stanje organizma (i gubitak tjelesne mase), već je znanstveno danas itekako dokazano da određeni tipovi prehrane imaju utjecaj na simptome upalnih bolesti kože, na prvome mjestu akne i atopijski dermatitis. Prema istraživanjima, čak 86% pacijenata pokušava promjenom prehrane poboljšati stanje svoje kože. Zbog povećanog interesa javnosti za prakticiranjem određenog tipa prehrane u različitim bolestima kože u znanstvenim se istraživanjima sve više ispituju učinci pojedinih tvari, a među njima se ističu omega 3 masne kiseline.

S obzirom na da od akni uglavnom pate adolescenti, dobna skupina koja uistinu može utjecati na svoj način prehrane, zanimljivo je pogledati koje se informacije o utjecaju omega 3 masnih kiselina na akne mogu pronaći u znanstvenoj literaturi.

Usporedba neindustrijaliziranih sredina sa zapadnim zemljama

Akne su i danas iznimno rijetke u populacijama poput primjerice eskima ili stanovnika Okinawe (otočja između Japana i Tajvana). Međutim, isti ovi stanovnici ukoliko prijeđu na zapadnjački način prehrane (npr. nakon preseljenja) imaju istu učestalost akni kao i ostale populacije. Slični pronalasci uočeni su i u Koreji te ne tako dalekoj nam Italiji, gdje se pokazalo da je manja učestalost akni u onih ljudi koji češće konzumiraju ribu, a veća u onih koji konzumiraju brzu hranu.

Rizične skupine namirnica

U znanstvenoj literaturi se navode određene namirnice, koje aktivacijom različitih metaboličkih puteva u tijelu, mogu povećati rizik od stvaranja akni ili pogoršati simptome postojeće problematike. Najčešće spomenute namirnice su mlijeko, mliječni proizvodi, whey proteini te ugljikohidrati visokog glikemijskog indeksa (npr. čokolada). Znanstveno je dokazano da isti put kojeg aktiviraju ove „loše“ namirnice, omega 3 masne kiseline zapravo stavljaju pod kontrolu.

Patofiziologija nastanka akni

Danas su poznata 4 glavna uzroka pojave akni u ljudi: prekomjerno stvaranje sebuma na licu, poremećaj keratinizacije (mrtve stanice „čepe“ pore), kolonizacija bakterijom Cutibacterium acnes te upalni proces. Omega 3 masne kiseline, kompleksnim mehanizmima utjecaja i na metaboličke puteve i na imunološke stanice, barem prema dosadašnjim znanstvenim rezultatima, djeluje na sva 4 navedena uzroka pojave akni.

Zaključno, prema svemu navedenome promjena prehrane i povećani unos omega 3 masnih kiselina (npr. konzumacijom ribe) može imati pozitivan utjecaj na simptome akni, a posebno u onih pacijenata s teškim upalnim promjenama na licu (npr. papule). Ako vas ovaj tekst i motivira na isto, pozitivne promjene ne možete očekivati preko noći jer se i u kliničkim istraživanjima omega 3 masnih kiselina učinak na akne mjerio tek nakon 3 mjeseca.

Svakako se prije bilo kakvih drastičnih promjena prehrane ili uvođenja dodataka prehrani savjetujte sa svojim liječnikom ili ljekarnikom.

Skincare savjeti utemeljeni na znanosti

Stručne savjete vam donosi doc. dr. sc. Josipa Bukić, mag. pharm. Diplomirala je na Farmaceutsko-biokemijskom fakultetu 2013. godine, radila u ljekarni do 2016. godine, a od tada radi u akademiji te je autor preko 30 znanstvenih radova. Njezine savjete pratite na Instagram profilu @skincareznanost.

FotoPexels
BeautySavjetiMože li se unosom omega 3 masnih kiselina utjecati na akne? Evo...

Facebook

99,687FanovaLajkaj