Pitali smo stručnjaka na koje proizvode bacamo novac kada su u pitanju proizvodi i alati za kosu

Davorin Purić iz zagrebačkog salona Davor Hair&Soul otkriva nam tajne i trikove koje je dobro znati ako želite da kosa uvijek bude u najboljem mogućem stanju!

Kada pričamo o make upu, nije problematično izvojiti proizvode na koje ne vrijedi potrošiti toliko novca. Primjerice, maskara je proizvod koji traje od dva do tri mjeseca, a ako su u pitanju osjetljive oči potrebno je mijenjati čak i češće, i nema smisla da u tom slučaju izdavajate poveću cifru (plus, zaista se mogu pronaći fanstastični proizvodi u drogerijskoj ponudi kada su u pitanju maskare).

Kakva je situacija s njegom kose, postoje li proizvodi na koje ne treba bacati novac?

U potrazi za odgovorom na ovo pitanje potražili smo savjet stručnjaka Davorina Purića, vlasnika salona Davor Hair&Soul na adresi Gundulićeva 20 u Zagrebu. Iako se u medijima, pogotovo lifestyle tipa, redovito piše o svim mogućim savjetima za njegu kose i kože, ipak je još uvijek kosa manje spominjana tema pa nas je itekako razveselilo saznati tajne od Davora, pravog insajdera i stručnjaka koji je kroz karijeru imao priliku raditi s brojnim renomiranim brendovima.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Davor Hair&Soul (@davorhairandsoul)

Davor nam je otkrio brojne detalje i sitnice o kojima do sada nismo razmišljali, a sigurni smo da će vam olakšati snalaženje u šumi proizvoda i alata te u konačnici uštedjeti novac, i to sve uvijek uz pažnju da je njegovana i lijepa kosa na prvom mjestu. U nastavku vas čekaju Davorovi insajderski savjeti:

Proizvodi i alati koje bi trebali imati kod kuće i oni koji vam apsolutno ne trebaju

“U današnjem svijetu neumjerene potrošnje i sve veće dostupnosti proizvoda i alata za bojanje i stiliziranje kose svjedočimo nekontroliranom kupovanju i gomilanju istih kod potrošača. Industrija ljepote zadnjih 15 godina raste po stopi od preko 20ak % godišnje u potrošnji. Velike kompanije u želji za profitom prilagođavaju svoje proizvode koji su prvenstveno namijenjeni za profesionalnu uporabu te ih stavljaju na maloprodajne police. Uz fantastičan marketing uvjeravaju naše klijente kako uz par poteza mogu kreirati stilove kao da su izašli iz beauty salona.

No je li sve to istina? Jesu li frizeri, šminkeri i kozmetičari u strahu od gubitka klijenata pa se zato zalažu za ograničavanje dostupnosti pojedinih proizvoda? Apsolutno ne, zapravo je suprotno…

Naime, velika većina ljudi kupuje impulzivno te se vodi vizualima koji ih privuku bez razmišljanja o tome je li pojedini proizvod baš za njih. Uvjere se da možda nije tek onda kada ga isprobaju ili dobiju neki neželjeni rezultat. U najboljem slučaju ostave proizvod sa strane, u najgorem, odu na popravak kod profesionalca. U oba slučaja potrošili su znatno više novca nego su planirali.

Kada biramo proizvod ili alat za stiliziranje kose potrebna je temeljita procjena koja je kod svakog klijenta individualna jer je svako vlasište i kosa drugačija. Primjerice, tip šampona biramo prema tipu vlasišta, a regeneratora prema tipu kose(mogu biti potpuno različiti). Naravno da trebate imati šampon i regenerator kod kuće. Ako niste u prilici da ga kupite kod svog frizera, pitajte ga za savjet jer je on već napravio procjenu kose. U slučaju krivog odabira vlasište će vam se možda ubrzano mastiti, a kosa biti preteška ili neukrotiva ako ne dobija dovoljno hidratacije.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Laureen (@lolo_bravoo)

Styling proizvode također trebate imati u svom beauty ormariću te se oni biraju po tipu kose, frizure, duljine koju imate te looka koji želite postići. Jedna od najčešćih grešaka je kupnja ultra čvrstog laka za kosu jer želite dugotrajnu frizuru dok recimo tanka kosa zahtjeva lak s najlakšim stupnjem učvršćenja jer inače “padne” te se lijepi. Isti slučaj je i sa pjenom za feniranje kose. Ako je “ultra strong” nećete stići isfenirati kosu do kraja jer će postati pretvrda za feniranje.

Kod muškaraca je najčešća greška kupovina gela jer iz nekog razloga gel ima mitsku ulogu u stiliziranju vec zadnjih 40 godina dok je istina suprotna. Lako se pretjeruje s njim, lijepi kosu, začepljuje pore na vlasištu ako se stavi direktno na njega što dugoročno uzrokuje pojačano mašćenje te je namijenjen za mali dio stylinga. Puno bolji izbor su paste i pomade, ovisno o tipu frizure, kose i gustoći.

Sve su ovo neki lakši primjeri koji se uz par savjeta s vašim frizerom riješe, ali imamo one koji uzrokuju dugoročnu štetu za vašu kosu i novčanik pa krenimo…

Fenovi

Ogromna je ponuda i svi izgledaju isto, ali krivom kupnjom bit ćete u problemu kod svakog sušenja bez da ste toga svjesni. S obzirom na tip kose te željenu frizuru birate i fen. Ako ima preširoki nastavak na kraju nikada nećete moći savršeno zagladiti kosu. Ako ste kupili skupi profesionalni fen te se hvalite da savršeno izravnate kosu za 10 minuta vjerojatno koristite previsoku temperaturu što uzrokuje niz drugih problema kao što je presušivanje, naelektriziranost, pucanje te ponekad promjenu boje kose.

Pegle

Isti slučaj kao i kod fenova. Osobno imam klijente koji koriste peglu za kosu preko 10 godina i kosa je u vrlo dobrom stanju, ali smo se prethodno posavjetovali na koji način. Da ne dužim, previsoka temperatura daje vam brz i solidan rezultat te dugoročno čini štetu. Uzmite u obzir da kosi morate vratiti isto onoliko hidratacije koliko ste joj i uzeli. To se rješava s proizvodima prije i poslije peglanja.

Električni uvijači & samorotirajuće četke

Poplava na tržištu u zadnjih pet godina. Osobno mislim da nije loša stvar te je najčešća greška kupnja krive veličine što klijente sprečava u dobivanju željene frizure. Npr., premali promjer grijača daje presitne kovrče-valove ili prevelik promjer kod kraće kose ne može uviti istu.

Četke

Potrebna vam je jedna četka za raščešljavanje te jedna za feniranje. Pitajte svog frizera koji tip da ne bacate novce.

Maske i ostali tretmani za kosu

Poželjno je s vremena na vrijeme napraviti kućni tretman. Problem je što pojedini tretman često nije za vaš tip kose što rezultira otežanom kosom i masnim vlasištem. U nekim slučajevima čak možete dobiti i kontraefekt u vidu suhe kose. Budite jako oprezni s keratinom jer se kod česte uporabe taloži na kosi te utječe na boju i strukturu.

Suhi šamponi

Super stvar! Dođe kao neki tip prve pomoći da produljite frizuru za još jedan dan. Oni u boji dobro prekrivaju sijede i imaju dobru paletu boja. Problem je što klijenti na termin bojanja kose u salon dođu sa suhim šamponom na vlasištu i kosi što može dovesti do neprekrivanja sijedih, itd. Preskočite kada imate termin u salonu.

Ulje za kosu

Jako puno ponude. Birajte ulje po “težini” ako imate tanku kosu. Ako ste uzeli preteško ulje, čak i ako ga stavite na vlažnu kosu te osušite, kosa može biti masna. Arganovo s dodacima eteričnih ulja svakako preporučam.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Fashion Post (@glamourkulture)

Boje u paketu i “preljevi”

U teoriji sjajno, ali nitko ne priča o rezultatima. Proces bojanja kose bilo da se radi o prekrivanju sijedih, posvjetljivanju ili potamnjivanju zahtjeva temeljitu procjenu gdje se uzima u obzir sve; od postojeće boje, koja je prirodna, koji rezultat želite te što kosi treba od pigmenata. Sigurno ćete pomisliti kako vi nemate tih problema i boja u paketu vam daje odličan rezultat. Moguće, ali nama klijenti dolaze s onim lošim rezultatima na popravak svaki dan. Popravak često nije moguć “iz prve” te u pravilu košta kao par redovnih dolazaka frizeru.

Što se tiče ‘preljeva’ (mrzim tu riječ jer ne znači ništa) tu je situacija jos gora. Naime preljevi tj. toneri su namjenjeni da osvježe boju, daju sjaj ili neutraliziraju npr. žutilo, crvenilo ili zelenkasti odsjaj. Odgovorno tvrdim da takvog proizvoda nema na maloprodajnim policama, samo ublažene boje koje se zadržavaju na kosi dok god se ne ošišate. To je bitno znati jer ako se ikad odlučite na recimo pramenove, a tvrdite da imate samo “preljev” od prije godinu dana, znajte da pramenove možete dobiti samo s izbjeljivačima, a ne bojom. Tj. ostaje na kosi i utječe na daljnju boju iako se možda više ne vidi.

“Blajh” ili izbjeljivač

Molim Vas da ovo ne koristite kod kuće

Koji je zaključak?

Kod kuće svakako trebate imati određene proizvode i alate, ali da ne biste “lutali” pitajte svog frizera da vam savjetuje što da uzmete i na koji način da koristite. Meni je osobno uvijek u interesu da moji klijenti izgledaju dobro i kada nisu bili kod mene. Tada moja frizura i boja bolje izgledaju,, a kosa je zdravija te je ubuduće lakše i meni raditi s njom.

P.S. Sve proizvode i alate koje nisam spomenuo, a možda ste pomislili na njih nisam zaboravio, jednostavno vam ne trebaju.”

BeautySavjetiPitali smo stručnjaka na koje proizvode bacamo novac kada su u pitanju...

U četiri koraka do blistave kože uz nenametljiv make up za svaki dan

Ispravi, ujednači, poboljšaj i iznad svega zabavi se! Filozofija je to linije Avène Couvrance, visoko podnošljive medicinske korektivne šminke specijalizirane za korekciju svih vrsta...

Facebook

100,860FanovaLajkaj