Pored svih problema, muče nas i ‘maskne’. Evo kako ih se riješiti

Muče vas prištići i akne nastale zbog nošenja zaštitnih maski? Niste jedini.

Pandemija koronavirusa natjerala nas je na svakodnevno, ponekad dugotrajno, nošenje zaštitnih maski, a s njima su se vratile i akne. Dok su za mnoge problemi s prištićima i aknama bili stvar prošlosti koja je bila povezana isključivo s hormonalnim promjenama u pubertetu, sada se mnogi s ovim neugodnim kožnim pojavama bore i u odrasloj dobi.

Akne nastale zbog nošenja maski postale su toliko česta pojava da su dobile i svoj nadimak – “maskne”, a zapravo se radi o pojavi perioralnog dermatitisa, koji se razvija na području nosa i oko usta – točno tamo gdje nas dotiče maska. Osim što nam je koža lica sada stalno u doticaju s tkaninom te teže diše, dodatan faktor izbijanja maskni je i pojačani stres koji ljudi osjećaju već više od godinu dana.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli FELICIA W (@wefelicia)

Nošenje zaštitnih maski u kombinaciji sa stresom zbog pandemije uzrokuje pojačano širenje bakterija i mikroorganizama u vlažnom okruženju, što pak savršeno pogoduje nastanku akni. Iako se radi o neugodnoj estetskoj pojavi, maskne mogu postati i ozbiljan zdravstveni problem zbog kojeg može doći do krvarenja, čireva i dubinskih oštećenja kože. Baš zbog toga ovo nije problem koji bi se trebao smatrati trivijalnim.

Akne mehanika

Stručni naziv fenomena prozvanog maskne je akne mehanika, odnosno akne koje su rezultat trljanja tkanine o kožu. Ta pojava nije nova – sportaši koji nose kacige i štitnike za bradu su dobro upoznati s masknama. Tkanina naime uzrokuje pritisak i trenje koji iritiraju folikule dlaka, a rezultat je pojava akni.

S obzirom na to da će se nošenje maski sigurno zadržati kroz dulje vrijeme kao oblik zaštite te usporavanja širenja novog koronavirusa, stručnjaci donose nekoliko savjeta za prevenciju.

Perite maske

Masku treba nakon svakog nošenja oprati i osušiti, a dermatolozi tvrde da je najbolje nositi pamučne maske omogućavaju koži da diše. Ako pak nosite jednokratne maske – koristite ih točno tako, jednokratno. Nakon svakog nošenja ih zamijenite i uvelike ćete smanjiti mogućnost pojave akni na licu.

Budite nježni prema koži

Savjetuje se korištenje laganih, nježnih proizvoda za čišćenje kože koji nisu uljni niti agresivni. Savjetuje se izbjegavanje svih proizvoda koji sadrže natrijev lauril sulfat (SLS) koji s kože uklanja prirodna ulja te oštećuje prirodnu barijeru. Također treba izbjegavati piling, odnosno bilo što teksture pijeska ili što bi bilo “hrapavo” pa time oštetilo prirodnu zaštitu kože.

Kožu treba čistiti dva puta dnevno, ujutro i navečer i to isključivo prstima. Obrišite lice čistim ručnikom i nanesite laganu hidratantnu kremu bez mirisa. Nemojte koristiti bilo kakve teške sastojke poput kakao maslaca ili kokosovog ulja te izbjegavajte bilo koju vrstu uljne baze.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli VH. (@vivianhoorn)

Nakon nanošenja hidratantne kreme za lice ili kreme sa zaštitnim faktorom treba pričekati 15 minuta prije stavljanja maske ili 30 minuta ako nosite medicinsku masku poput N95 kako bi se stvorio sloj koji štiti kožu.

Koristite balzam za usne koji stvara voštani sloj ili serum za hidrataciju usana, a nemojte stavljati sjajilo za usne ili bilo kakav proizvod koji bi se mogao zalijepiti za masku.

Nakon večernjeg čišćenja kože nježnim proizvodima, u redu je nanijeti bogatu hidratantnu kremu kako bi se obnovila zaštita kože i očuvala njezina vlažnost.

Nemojte sada eksperimentirati s novim režimima njege kože

Ako koristite proizvode protiv starenja, pazite da ne pretjerate, niti ih koristite za čišćenje akni. Nerijetko se sada događa da kozmetički proizvodi koje ste godinama koristili za lice, odjednom počinju stvarati probleme. Čak i ako vaša koža inače nije osjetljiva na mirise ili proizvod za njegu lica kojeg se uvijek koristili, sada nosite masku, vjerojatno ste anksiozni zbog Covida-19, a sav taj stres može utjecati na promjene u fiziologiji kože.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli dermalogica (@dermalogica)

Drugi je razlog što će stavljanje maske nakon nanošenja mirisne kreme ili nove šminke uzrokovati prodiranje ovih sastojaka u dublje slojeve kože pa će se potaknuti upalni proces. Ponekad se to događa čak i ako koristite proizvode za koje se ističe da su „prirodni“.

Nemojte koristiti zaštitu na bazi petroleja

Petrolej gel, odnosno vazelin nerijetko se nanosi na područja gdje nas maska žulja. No to nije dobra odluka, posebno za osobe koje nose zaštitnu opremu jer petrolejski i njima slični proizvodi mogu ometati integritet maske i njezinu zaštitnu funkciju.

BeautySavjetiPored svih problema, muče nas i 'maskne'. Evo kako ih se riješiti

Facebook

100,860FanovaLajkaj