Povratak osnovama! Dermatologinja Ivana Prkačin opisala nam je kako treba izgledati njega lica

Piše: dr. Ivana Prkačin

I tijekom nepredvidivih vremena jedna stvar ostaje više-manje konstantna u mnogim našim životima, a to je rutina njege kože. Možda ta rutina uključuje 10 koraka koje preporučaju poznate osobe na društvenim mrežama ili je ona bazirana samo na pranju, ispiranju i ponavljanju ovih procesa.

U suštini je svaka rutina njege kože jedinstvena i osobna kao i osoba koja je slijedi. Međutim, kako je njega kože postala popularnija na društvenim mrežama i tisuće novih proizvoda su postali dostupni posljednjih godina, postaje malo zastrašujuće i zbunjujuće za početnike da započnu bilo kakvu skincare rutinu. Izvrsna koža nije samo rezultat naših gena; nego i naše svakodnevne aktivnosti imaju značajan utjecaj na ono što gledamo svaki dan u zrcalu. Također, postoji velik broj stajališta o svim segmentima njege kože, od toga kako pravilno kožu hidratizirati do toga kako se zaštititi od UV zračenja, ovisno o tome koje recenzije proizvoda čitate ili s kojim liječnicima se savjetujete.

Uzmite u obzir da se vaša rutina njege kože se sastoji od tri osnovna koraka:

  • Čišćenje lica
  • Toniranje
  • Hidratiziranje kože

Iako je tehnologija njege kože značajno napredovala, još uvijek ne postoji proizvod koji će dati instantne rezultate; potrebno je vrijeme da se rezultati manifestiraju. Kako biste uočili razliku, koristite isti proizvod najmanje šest tjedana, jednom ili dva puta dnevno.

Prava rutina počinje tako što morate prepoznati kakvu kožu imate. Tada ćete znati kako se pravilno brinuti o njoj i kako pravilno pristupiti skincareu.

  • Suha koža je ljuskava, ljuskava ili gruba.
  • Masna koža je sjajna, masna i može imati velike pore.
  • Mješovita koža je na nekim mjestima suha (obrazi), a na nekima masna (čelo, nos i brada).
  • Osjetljiva koža može peckati, peckati ili svrbjeti nakon upotrebe neke šminke ili drugih proizvoda.
  • Normalna koža je uravnotežena, čista i nije osjetljiva.

Čišćenje lica

Najosnovniji i najpotrebniji korak u svakoj rutini je pranje lica. Svakodnevno naša koža dolazi u kontakt s onečišćenjem, prljavštinom i drugim onečišćenjima koje treba nježno ukloniti. Kako biste izbjegli začepljene pore, tupost i akne, perite se dva puta dnevno, ujutro i navečer. Odgovarajuće sredstvo za čišćenje čisti vašu kožu bez uklanjanja prirodnih ulja. Pilinge treba koristiti samo jednom tjedno i ne smiju sadržavati bilo kakve abrazivne tvari. Kod normalnog tipa kože pronađite pravi preparat koji vam odgovara. Vrhovima prstiju nanesite lagano sredstvo za čišćenje. Izbjegavajte trljanje lica. Temeljito isperite toplom vodom i osušite. Pokušajte s drugim sredstvom ako vam koža postane suha ili masna. Kod suhe kože koristite blago sredstvo koje ne sadrži alkohol i parfeme. Te tvari mogu uzrokovati dodatnu dehidraciju. Nježno operite kožu, a zatim dobro isperite toplom vodom. Vruća voda brže uklanja prirodna ulja s vašeg lica te stoga ju izbjegavajte. Kako biste se riješili mrtvih stanica kože, koristite piling jednom tjedno. Kod masne kože za pranje lica koristite pjenušavo sredstvo za čišćenje bez dodatnih ulja. Isperite s puno tople vode. Možda ćete nakon toga htjeti koristiti toner, ali budite oprezni jer bi to moglo iritirati vašu kožu. Za osjetljivu kožu se preporuča pranje lica blagim sredstvom i ispiranje toplom vodom. Ne trljajte kožu ručnikom – nježno je osušite. Piling može iritirati osjetljivu kožu. Pokušajte ne koristiti proizvode koji sadrže alkohol, sapun, kiseline ili mirise. Umjesto toga, poželjni su sastojci poput aloe, kamilice, polifenola zelenog čaja i zobi. Što je manje sastojaka u proizvodu, manja je vjerojatnost iritacije.

Toniranje

Tonike treba nanijeti nakon čišćenja i prije nanošenja bilo kojeg drugog proizvoda. Toneri se koriste za hidrataciju kože i uklanjanje mrtvih stanica i ostataka koji ostaju nakon čišćenja. Adstrigent je proizvod koji sadrži alkohol i koristi se za uklanjanje viška masnoće. Ako imate vremena i želje potražite proizvode sa sljedećim aktivnim tvarima: i) alfa i beta hidroksi kiseline za nježno uklanjanje mrtvih stanica kože koje mogu začepiti pore, poboljšati kožu oštećenu suncem i minimizirati tupost, ii) hijaluronska kiselina za pojačavanje hidratacije, učvršćivanje vlažne kože i punu kožu za suptilno tretiranje finih bora, iii) ružina voda i zeleni čaj za smirivanje iritacije i smanjenje crvenila s protuupalnim učinkom, iv) vitamin E i C za borbu protiv svakodnevnog izlaganja slobodnim radikalima koji mogu stariti vašu kožu. Izbjegavajte ovaj korak ako imate suhu kožu.

Serumi

Određene tvari su visoko koncentrirane u serumima. Vaša koža će biti zaštićena od oštećenja uzrokovanih nestabilnim molekulama poznatim kao slobodni radikali ako koristite serum na bazi antioksidansa. U serumima se obično nalaze brojne tvari koje mogu biti korisne: antioksidansi poput vitamina C i E obično se koriste za poboljšanje teksture i čvrstoće. Hijaluronska kiselina za poboljšanje hidratacije i jačanje zaštitne funkcije (gornji sloj vaše kože) kako bi se spriječio gubitak vlage. Vitamin C za posvjetljivanje dosadne kože i smanjenje tamnih mrlja uz nastavak upotrebe. Retinol, vitamin B3, peptidi koji potiču proizvodnju kolagena i elastina, proteina u tijelu koji pomažu u sprječavanju bora i opuštanja kože. Koloidni sumpor, niacinamid za smirivanje crvenila i iritacije smanjujući upalu, te svojim antimikrobnim učincima poboljšavaju akne. Neki serumi, pogotovo oni koji sadrže kiseline, mogu imati iritirajući učinak na kožu te se preporuča njihovo izbjegavanje.

Hidratacija

Svi tipovi kože zahtijevaju hidratantnu kremu svakodnevno barem jedanput. Kako biste lakše zadržali vlagu, nanesite je kada vam je koža još vlažna od pranja ili ispiranja. Ako imate akne ili masnu kožu, odaberite laganu hidratantnu kremu bez ulja koja vam neće začepiti pore. Koža će biti umirena i omekšana upotrebom hidratantne kreme. Ako imate suhu kožu, rješenje su i kreme i balzami. Normalna ili mješovita koža ima koristi od gušćih krema, dok masnijoj koži više odgovaraju tekuće kreme i gelovi. Glicerin, ceramidi, antioksidansi i peptidi su ključne komponente koje hidratizirajuće kreme moraju sadržavati. Dnevne kreme su osmišljene kako bi zaštitile vašu kožu od agresivnih tvari iz okoliša te one uglavnom sadrže antioksidanse i kremu za sunčanje koja vas štiti od UV zračenja. Obično su lagane konzistencije. Noćne kreme se baziraju na popravku svih nastalih oštećenja, koristeći sastojke poput retinola za ubrzavanje staničnog obnavljanja i smanjenje tamnih mrlja. Omekšujuće tvari u njima često pružaju bogatu, gustu teksturu tre ove kreme pomažu nadomjestiti razinu vlage, koja prirodno opada s večeri. Kreme za područje oko očiju nisu od ključne važnosti, no ako smatrate da su vam potrebne za bitku s primjerice hiperpigmentacijom, suhoćom ili podbulošću, slobodno ih možete koristiti.

Krema za sunčanje

Krema za sunčanje ključni je posljednji korak u vašoj jutarnjoj rutini njege kože. Ne samo da može smanjiti rizik od raka kože, već može i smanjiti znakove starenja blokiranjem štetnih UVA i UVB zraka. Vaša hidratantna krema možda već sadrži kremu za sunčanje. Ali dobro je koristiti i odvojenu zaštitu. Sunce može oštetiti vašu kožu za samo 15 minuta. Potražite kremu za sunčanje koja pruža zaštitu širokog spektra sa SPF-om od najmanje 30. Nosite je svaki dan, čak i ako nije sunčano i čak i ako je hladno. Ponovno nanesite svaka 2 sata.

Dr. Ivana Prkačin

Dodatni koraci za noć

Kada ste umorni, iznimno je primamljivo je otići u krevet, a da prije toga ne očistite lice. Ostavljanje šminke na licu može začepiti pore i stvoriti akne. Stoga svakako prije spavanja upotrijebite blagi cleanser ili sredstvo za uklanjanje šminke. Koristite meki ručnik ili pamučne jastučiće za čišćenje. Piling može pomoći jer čisti pore i uklanja mrtve stanice kože. Maske s glinom kao aktivnom tvari otčepljuju pore i istovremeno upijaju višak masnoće. Vaš noćni skincare tretman završava se nanošenjem hidratantnog spreja ili tonika. Oni bi trebali sadržavati humektante, kao što su mliječna kiselina, hijaluronska kiselina ili glicerin, koji omogućuju vašoj koži da ostane vlažna. Iako su noćne kreme neobavezni posljednji korak, one mogu biti korisne. Dok su dnevne kreme namijenjene očuvanju kože, ove hranjive hidratantne kreme pomažu u regeneraciji stanica. Maske za spavanje, s druge strane, drže sve vaše druge tretmane na mjestu i sadrže hidratantne komponente koje su dovoljno nježne da se mogu nositi preko noći.

BeautySavjetiPovratak osnovama! Dermatologinja Ivana Prkačin opisala nam je kako treba izgledati njega...

Facebook

99,687FanovaLajkaj