Smijete li bojati kosu tijekom ljeta? I što možete napraviti da se ne pretvori u “slamu” u roku od par tjedana?

Svi znamo da more i sunce isušuju i oštećuju našu kosu, no znate li kako joj pomoći da ostane njegovana unatoč izloženosti soli i vrućinama?

Puno se govori o zaštiti kože i kose tijekom ljetnih mjeseci. Naime, znamo da sunčeve zrake oštećuju našu kožu, isušuju je i potiču nastanak pigmentacijskih flekica i bora, a slično se događa i s našom kosom. Ona zbog pretjerane izloženosti suncu, toplini i morskoj soli tijekom ljetnih mjeseci nerijetko postaje slamnata, dehidrirana i poprima izgled razbarušene grive – što i nije look koji mnogima izgleda poželjno. Baš zato se potrebno oboružati znanjem o tome kako svoju kosu njegovati za vrijeme vrućih ljetnih mjeseci i zaštititi je od štetnog utjecaja prirodnih elemenata.

U čemu je zapravo problem?

Sunce je jedan od najvećih neprijatelja kose ljeti jer štetne UV zrake utječu na to da boja blijedi, a kosa postaje vrlo suha i dolazi do razvoja ispucalih vrhova. Uz sunce, faktori na koje vrijedi obratiti pozornost također su slana morska voda i klor u bazenima. Topliji mjeseci ostavljaju uvjerljivo najviše traga na našoj kosi, a uz izloženost suncu, slanoj vodi i kloru koji je isušuju i čine osjetljivom, utjecaj na njezino zdravlje i ravnotežu također ima i znojenje, jer lučenjem znoja i tekućine iz organizma, ona gubi svoju razinu vlage te postaje suha i sklona pucanju. Čak i klimatizacija prostora u kojima boravimo može odigrati ulogu u oštećenju kose ljeti.

Savjete i upozorenja za ljetnu njegu kose potražili smo kod Davorina Purića, vlasnika frizerskog salona Davor Hair&Soul koji se smjestio u centru Zagreba i to na adresi Gundulićeva 20. “Kosa baš kao i koža zahtjeva pojačanu njegu tijekom ljetnih mjeseci, samo što za razliku od kože kosa ne boli, peče ili svrbi pa je žene često zanemare”, rekao nam je Davor koji je naglasio važnost korištenja zaštitnog faktora ne samo na licu već i na kosi! “Potrebno je koristiti proizvode sa zaštitnim UV faktorom. U pravilu su takvi proizvodi dizajnirani da poboljšano uklanjaju ostatke soli i klora koji ako nisu isprani nakon kupanja mogu dodatno nagrizati kosu i kožu.”

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Davor Hair&Soul (@davorhairandsoul)

Smijete li bojati tijekom ljeta? Da, ali uz par uvjeta i iznimki!

Davor nam je otkrio da je jedno od najčešćih pitanja s kojim se susreće u radu jest treba li kosu nastaviti bojati za vrijeme ljeta. “Naš odgovor je skoro uvijek – DA, ali uz par uvjeta i iznimki.”

“Ako klijentica ima ustaljenu nijansu na kosi i u pitanju je samo održavanje onda je sasvim bezopasno nastaviti s time, pogotovo ako se radi o bojanju izrasta. Nijansa je stabilna, pigmenti su već dovoljno ‘ugrađeni’ u strukturu vlasi i radi se samo o obnovi. Pramenovi također ne bi trebali problem ako već postoje iako u ljetnim mjesecima klijentima savjetujemo T-section tj. parcijalne pramenove da ne forsiramo cijelu kosu. Ako su u pitanju pramenovi koje izrađujemo s bojom, a ne izbjeljivačima (blajhovima) tada možemo kosu tretirati kao i kod bojanja izrasta.”

Drastično posvjetljivanje kose

“Ako klijentica planira boravak na moru onda savjetujem da se svakako izbjegne ovaj vrlo agresivni proces za kosu radi pojačanog isušivanja. Također, s obzirom na kvalitetu kose sama nijansa bi mogla puno kraće trajati i ispirati se u neželjenu nijansu. Ako ste to već napravili probajte kosu zaštititi leave in tretmanima, šeširom te maramama.”

Potamnjivanje kose

“U slučaju obrnute situacije gdje ste odlučili postati amazonka i svoju blond kosu potamniti za više od dva tona mogli biste se naći u jos većem problemu. Naime, svaka nijansa zahtjeva kontinuitet da bi se pigmenti stabilizirali, a to u pravilu traje vise od jednog do dva bojanja. Izlaganjem suncu, soli i kloru kutikula kose se ‘otvara’ te se pigmenti pojačano ispiru s kose. Rezultat bi mogao biti isprana zelenkasta boja bez sjaja.”

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Irina Isasia (@irimatic)

Molimo vas, zaboravite na “bakine recepte”

Mnoge će žene tijekom ljeta posegnuti za nekim starim i raširenim “uradi sam” recepturama za zaštitu kose, međutim te prakse ne samo da u većini slučajeva neće pomoći već imaju potencijal napraviti štetu i oštetiti vlasi. Davor nam je otkrio što misli o korištenju maslinovog ulja za njegu te limuna i octa za posvjetljivanje kose na suncu.

Maslinovo ulje je vrlo dragocjena tekućina koja je u doba mladosti naših baka bila najbolja moguća zaštita i njega, ali u današnje vrijeme, kada je sunce puno jače, a naše kose puno više oštećene i tretirane kemikalijama koje nisu tada niti postojale, jednostavno nije dovoljno. Sačuvajte ulje za salatu.”

“Ako je limunov sok doziran i ravnomjerno nanesen na kosu može dati neke vrlo lijepe tonove i nijanse na kosi. Problem je što funkcionira samo na prirodnoj, a nikako bojanoj kosi. Još jedan problem je što biste se trebali pržiti satima na suncu da bi vidjeli rezultat što samo po sebi nije poželjno.”

Ocat je gora verzija limunovog soka.”

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Halley Elefante (@thesaltyblonde)

I koji je zaključak?

“Razmišljajte na način kao i s kožom. Koliko ste kosu izložili nepovoljnim utjecajima, toliko joj najmanje trebate vratiti nazad. Ako nemate vremena kosu oprati šamponom nakon kupanja, barem je isperite sa slatkom vodom.

Proizvode koje koristite tijekom cijele godine nastavite koristiti i za vrijeme godišnjeg odmora uz preporuku nekog leave-in proizvoda koji ce vam cijelo vrijeme štititi kosu. Moji favoriti su Keune Sun Shield proizvodi, osobito Sun Shield ulje u spreju. Ako imate arganovo ulje, također će pomoći, ionako u sebi ima prirodnu UV zaštitu.

Također jos jedan podsjetnik na šešire i marame. Izgledat ćete cool i uštedjeti sebi dosta novca na jesen.”

BeautySavjetiSmijete li bojati kosu tijekom ljeta? I što možete napraviti da se...

Facebook

100,860FanovaLajkaj