Maslinovo ulje poznato je po svojim antioksidativnim svojstvima te je upravo zbog tog svojstva danas gotovo nezamjenjivo u mediteranskoj prehrani, koja se pokazala blagotvornom u prevenciji i liječenju brojnih kroničnih bolesti. Pozitivne učinke maslinovog ulja najčešće pripisujemo polifenolima, ali ono sadrži i brojne druge sastojke poput skvalena, vitamina e i masnih kiselina.
Upravo jedna od masnih kiselina, koja je najviše zastupljena u maslinovom ulju, oleinska kiselina, sastojak je zbog kojeg trebate biti oprezni prilikom lokalne primjene maslinovog ulja. Naime, oleinska kiselina dovodi do narušavanja kožne barijere, zbog čega može doći do veće apsorpcije drugih sastojaka nanesenih na kožu. Poseban oprez potreban je u ljudi koji imaju problema s venskom cirkulacijom ili su skloni ekcemima na području nogu.
Kombinacija maslinovog ulja i sunca
Promjene u kožnoj barijeri, koja nas prvenstveno štiti od gubitka vlage, ali i prodora iritansa, bakterija i sl., nakon korištenja maslinovog ulja na koži dosad su uočene u znanstvenim istraživanjima u dječjoj populaciji, kao i u odraslih. Nadalje, smatra se da oleinska kiselina može dovesti i do upale, aktivacijom receptora na keratinocitima, zbog čega se dodatno ne preporuča lokalno korištenje maslinovog ulja. Ako kombiniramo lokalnu primjenu maslinovog ulja s izlaganjem suncu i dugim izlaganjem vodi, koji također dovode do oštećenja kožne barijere, povećavamo rizik od oštećenja kože te gubitka vlažnosti, koji sa sobom nose veći rizik od kožnih bolesti, ali i estetskih nepoželjnih pojava na istoj.
Valja naglasiti da se u kozmetičkim proizvodima maslinovo ulje kombinira s njegujućim sastojcima, kojima će upravo oleinska kiselina omogućiti bolje prodiranje te bolji učinak na vlaženje kože. Zbog svega navedenog, a i uz brojne kvalitetne proizvode za njegu kože na tržištu, postavlja se pitanje čemu riskirati moguću iritaciju kože ili oštećenje kožne barijere korištenjem maslinovog ulja na koži, posebice kada znamo koje blagodati može imati konzumacijom prehranom.
Skincare savjeti utemeljeni na znanosti
Stručne savjete vam donosi doc. dr. sc. Josipa Bukić, mag. pharm. Diplomirala je na Farmaceutsko-biokemijskom fakultetu 2013. godine, radila u ljekarni do 2016. godine, a od tada radi u akademiji te je autor preko 30 znanstvenih radova. Njezine savjete pratite na Instagram profilu @skincareznanost.
View this post on Instagram