Što se zapravo događa kada koristite make up kojem je istekao rok trajanja?

Prave beauty ovisnice znaju da je novim proizvodima teško odoljeti, a to naravno vodi do gomilanja proizvoda...

Svaki proizvod dekorativne kozmetike ima svoj rok trajanja (za neke će vas iznenaditi koliko su kratki!), ali što to zapravo znači, trebate li ga baciti odmah po isteku ili ipak koristiti još neko vrijeme? Zasigurno, postoje razne neugodnosti koje se mogu pojaviti korištenjem make upa kojem je dotrajao rok. Među najveće opasnosti kod korištenja “starih” proizvoda ubrajaju se acne cosmetica. Kao što se može naslutiti iz imena, riječ je o aknama koje nastaju nakon dulje primjene kozmetike sa sastojcima koji djeluju okluzivno na pore. Saznajte u nastavku na što morate obratiti pažnju:

Tekući puder

Tekući puder sadrži sastojke koji se mogu početi razdvajati nakon što istekne rok trajanja. Pritom će se uljni sastojci podići na vrh pa ako podlogu nastavite koristiti, velike su šanse da na lice aplicirate veću koncentraciju sastojaka koji će potencijalno začepiti pore i uzrokovati akne. Naravno, ovaj problem možete riješiti tako da proizvod protresete, ali ako primijetite da je miris drugačiji ili da se tekstura promijenila, puder odmah bacite u smeće.

Maskara

Maskaru nakon otvaranja najbolje je iskoristiti unutar tri mjeseca iako će na proizvodu biti naznačen dulji rok trajanja. Zašto? Trepavice imaju veliku ulogu u zaštiti očiju, sakupljaju sitne čestice i kontaminante iz zraka i sprječavaju ih da ulete u oko. Svaki put kada stavite maskaru i vratite aplikator u ambalažu, u proizvod vraćate sve što je bilo na trepavicama (uključujući i bakterije). Naravno, i u ovom slučaju miris proizvoda dobar je indikator trebate li ga zadržati ili baciti u smeće.

Puderi i rumenila u prahu

Ovaj tip proizvoda može trajati nekoliko godina iako je na ambalaži naznačen kraći vijek trajanja. Bakterije se ne razvijaju u suhom okružju i dok proizvod ima željeni učinak možete ga koristiti. Međutim, ono što morate napraviti povremeno jest ostrugati gornji sloj proizvoda koristeći nož ili špatulu. Zašto? Sebum s lica može se transferirati na površinu rumenila i pudera u prahu preko kista za make up te tako upropastiti gornji sloj mijenjajući mu teksturu.

 

Kremasto rumenilo ili highlighter

Za ovaj tip proizvoda potrebno je malo više pažnje, pogotovo ako je ambalaža takva da prstima uzimate rumenilo ili highlihter što je idealna podloga za razvijanje bakterija. Potrebno ih je barem jednom mjesečno prebrisati papirnatom maramicom na koju ste stavili čisti alkohol. Isti oni sastojci koji vašem licu obećavaju sjaj, kada proizvod istekne mogu napraviti nered na licu!

Ruž za usne

Iako ih volimo sakupljati, općenito, ruževi za usne zahtijevaju oprez. To je pogotovo slučaj s tekućim ruževima i sjajilima. Naše usne imaju tanku kožu i lako su podložne ranicama i iritacijama pri čemu bakterije preko aplikatora možete vratiti u proizvod. Općenito, vijek trajanja im je oko godinu dana zbog nemogućnosti dezinfekcije. Običan ruž može trajati dulje uz povremeno brisanje gornjeg dijela i dijelova izloženih zraku.

Tuš za oči

Kao i maskaru, treba ga mijenjati svako tri mjeseca zbog područja na koje se aplicira. Delikatna koža oko očiju podložna je iritacijama, crvenilu i infekcijama do kojih može doći korištenjem proizvoda koji je star.

 

FotoPexels
BeautySavjetiŠto se zapravo događa kada koristite make up kojem je istekao rok...

U četiri koraka do blistave kože uz nenametljiv make up za svaki dan

Ispravi, ujednači, poboljšaj i iznad svega zabavi se! Filozofija je to linije Avène Couvrance, visoko podnošljive medicinske korektivne šminke specijalizirane za korekciju svih vrsta...

Facebook

100,860FanovaLajkaj