Ljetne radosti uz dijete mogu biti nezaboravne, ali i izazovne – pogotovo kad dođe vrijeme da zaštitimo osjetljivu dječju kožu od sunca. Ako ste se ikada zapitali kako pravilno zaštititi dječju kožu ljeti, niste jedini. Odabir sigurnih i učinkovitih proizvoda nije jednostavan, osobito kad znamo da je sunčevo zračenje u djetinjstvu jedan od glavnih čimbenika rizika za razvoj kožnih bolesti u odrasloj dobi.
U mnoštvu savjeta i reklama, odlučili smo se obratiti stručnjakinji koja razumije i znanost i roditeljsku svakodnevicu – doc. dr. sc. Dubravki Vuković, specijalistici dermatologije i subspecijalistici pedijatrijske dermatologije. Donosimo vam odgovore na pitanja koja si postavljaju gotovo svi roditelji – kako zaštititi djecu od sunca, koje kreme koristiti i kada je vrijeme za posjet dermatologu.

-
Svi se jako veselimo godišnjem, ali postavlja se pitanje smijemo li i bebe izlagati suncu?
Svjetska zdravstvena organizacije ne preporuča izlaganje suncu djeci mlađoj od šest mjeseci.
-
Mineralni ili kemijski SPF za djecu – što je sigurnije? U kojoj dobi možemo bezbrižno odabrati ipak lakše razmazivi kemijski SPF?
Mineralni filteri uvijek su bolji izbor za djecu jer, za razliku od kemijskih, ne apsorbiraju tj. ne “upijaju” UV zrake, već ih reflektiraju tj. “odbijaju” od kože. Iako se lakše nanose, kemijski filteri češće iritiraju kožu, posebice kod djece s osjetljivom i atopiji sklonom kožom. Ne postoje točne smjernice kada bezbrižno odabrati kemijski ili kombinirani filter, ali ja bih rekla – sigurno kod starije djece i adolescenata koji inače imaju zdravu kožu.
-
Jesu li SPF sprejevi dobar odabir proizvoda za djecu?
SPF sprejevi su sigurni za djecu ako se ispravno koriste: treba nanijeti dovoljnu količinu, što je kod ovakvog proizvoda ponekad zahtjevno u pedijatrijskoj populaciji. Dijete ne smije udahnuti sadržaj spreja dok ga nanosimo te nisu idealni za primjenu pri vjetrovitom vremenu i kod djece sklone bronhoopstrukcijama i sličnim zdravstvenim problemima.
-
Što ako dijete dobije osip, opekline ili alergiju na sunce? Kako ih razlikovati i kako postupiti? Kada se obratiti dermatologu?
Ako dijete dobije osip tijekom boravka na suncu, postoji nekoliko mogućih uzroka.
Jedan od njih je pretjerano znojenje i vrućina, koji mogu dovesti do tzv. miliarije – osipa izazvanog začepljenjem žlijezda znojnica.
Osip može nastati i kao posljedica iritativnog ili kontaktnog dermatitisa na neki od sastojaka sredstva za zaštitu od sunca.
Također, može doći do pogoršanja postojeće kožne bolesti, poput atopijskog dermatitisa – nažalost, i to se paradoksalno događa kod manjeg postotka atopičara.
Naposljetku, osip se može pojaviti i kao dio nespecifičnih osutaka koji se ljeti ponekad javljaju uz prolazne respiratorne ili crijevne viroze.
Iz mog iskustva prosječnom roditelju je ove entitete teško razlikovati pa ako simptomi ne prolaze nakon primjene neutralnih preparata tijekom tri dana svakako preporučam pregled nadležnog pedijatra koji će procijeniti potrebu za dodatnim dermatološkim pregledom.
-
I za kraj – najvažniji savjet za sve roditelje?
Najvažniji savjet za roditelje bio bi – bilo koji SPF bolji je od nekorištenja istoga i ne zaboravite da i samo jedno izgaranje do razine crvenila i mjehura u djetinjstvu dvostruko povećava rizik za razvoj melanoma – dakle čuvajte vašu djecu.
Ako postoji samo jedna stvar koju biste trebali zapamtiti, doc. dr. sc. Vuković poručuje:
Dragi roditelji, ne zaboravite – koža pamti. Svaka vaša nesavjesna odluka u djetinjstvu vašeg djeteta, koja rezultira opeklinama, ostavlja trag. Nažalost, ti će se tragovi vratiti u odrasloj dobi – i to ne uvijek na bezazlen način.
Ono što me posebno uznemiruje jest tzv. solarni dermatitis – odnosno crvenilo i opekline nastale pretjeranim izlaganjem suncu. Iskreno, svaki put kada ih vidim kod djece koja ulaze u ambulantu, osjećam razočaranje. Smatram da su takve situacije u 21. stoljeću jednostavno nedopustive. Ne samo zato što su djeci neugodno i bolno iskustvo, već i zato što im time dugoročno povećavamo rizik od razvoja melanoma i nemelanomskih tumora kože u odrasloj dobi.