Zašto svi pričaju o kožnoj barijeri – i kako je sačuvati kad temperature porastu?

Piše: doc. dr. sc. Josipa Bukić, mag. pharm.

Znam, stalno pričam o kožnoj barijeri – ali vjeruj mi, nije bez razloga! Već skoro 8 godina istražujem njezinu ulogu, i što više saznajem, to sam više oduševljena. A ljeto? E, to je njezin najteži ispit. Zašto baš tada trpi najviše i kako joj pomoći da preživi sezonu sunčanja i znojenja – saznaj u nastavku.

Tvoja koža ima supermoći – upoznaj 4 barijere koje je štite i saznaj kako im pomoći ovog ljeta

Koža  prvenstveno “štiti” cijeli organizam od okoline – ali da bi mogla raditi taj posao, mora biti u top formi. I tu nastupa površinski sloj kože, tzv.  kožna barijera – ili bolje rečeno, četiri barijere koje zajedno čine nevidljivi oklop naše kože. Evo što sve može pomoći da bi je očuvala  zdravom ovog  ljeta:

Fizička barijera

Zamisli strukturu cigle i žbuke – tako izgleda tvoja koža pod mikroskopom! “Cigle” su stanice kože, a “žbuka” su tvari koje ih drže na okupu. Možda najpoznatiji predstavnik “žbuke” bi bili ceramidi, ali imamo tu i drugih lipida. Ljeti, osim naravno sunčanjem i kupanjem u moru, barijeru možemo narušiti i ako volimo često umivati lice, jer treba imati na umu da sve umivalice koliko god nježne bile, sadrže neki tip detergenta koji može malo “isprati” i lipide iz površinskog sloja. Dođe li do smanjenja fizičke barijere, naša koža sklonija je dehidraciji, ali i prodoru alergena i iritansa. Zbog toga, ne zaboravi redovito koristenje hidratantnih krema, krema za zaštitu od sunca te ne pretjeruj s umivanjem, odnosno svakako odaberi proizvod od kojeg nećeš osjećati zatezanje nakon ispiranja.

Kemijska barijera

Ovo je tanka kisela ovojnica koju između ostalog čine prirodni hidratantni čimbenici i enzimi. Upravo ti enzimi zaduženi su za stvaranje “žbuke”, a oni rade svoj posao samo u kiselim uvjetima. S obzirom na to da pH mora biti blago lužnat, ljeti postoji mogućnost da usporimo prirodne procese u koži pa je dobro dodatno koristiti tvari koje će nadoknaditi ovaj manjak – ceramidi, niacinamid i tonici koji balansiraju pH kože.

Mikrobiomska barijera

Na tvojoj koži žive “dobre bakterije” koje nisu neprijatelji već  upravo suprotno. One signaliziraju koži kad treba pojačati obranu i sprječavaju rast onih loših bakterija. Ovo je posebno izraženo u osoba s aknama!  Prečesto tuširanje, izlaganje suncu bez zaštite te korištenje agresivnih pilinga i sapuna može dovesti do narušavanja mikrobioma naše kože što za posljedicu može imati jačanje postojeće upale u koži ili povećan rizik od različitih infekcija. Pomoći si možeš, osim savjesnim postupanjem, ako koristiš proizvode s prebioticima i postbioticima ili proizvode s termalnom vodom.

Imunološka barijera

Ovo je obrambeni sustav kože koji prepoznaje kad je barijera oštećena i pokreće regeneraciju. Ukoliko se ošteti, dolazi do pretjerane reakcije imunoloških stanica čak i kada koža nije “napadnuta”. Zato je važno ne pretjerivati s mehaničkim pilinzima da ne dođe do mikrooštećenja kože i nikada ne istiskivati prištiće! U prilog tome koliko je zanimljiva imunološka barijera govori i činjenica da postoji teorija starenja kože koja uključuje baš ovu barijeru – nije više samo fotostarenje ono koje znanstvenici istražuju. Sastojci koji će pomoći očuvanju imunološke barijere su β-glukani, koji se spominju kao prirodna alternativa za potporu imunološkoj funkciji, dok su niacinamid (neizravno) i vitamin E navedeni kao sastojci s protuupalnim i imunomodulatornim djelovanjem.

Zaključak:

Kožna barijera više nije samo zaštita od okoline, sve više se čini da je povezana s nastankom raznih bolesti, kao i s težinom simptoma istih. Ako joj posvetiš pozornost već ovog ljeta, tvoja će ti koža vratiti zdravim izgledom. I zapamti: zaštita od sunca  nije opcija – to je osnovni alat za očuvanje svih četiriju barijera.

Skincare savjeti utemeljeni na znanosti

Stručne savjete vam donosi doc. dr. sc. Josipa Bukić, mag. pharm. Diplomirala je na Farmaceutsko-biokemijskom fakultetu 2013. godine, radila u ljekarni do 2016. godine, a od tada radi u akademiji te je autor preko 30 znanstvenih radova. Njezine savjete pratite na Instagram profilu @skincareznanost.

BeautySavjetiZašto svi pričaju o kožnoj barijeri – i kako je sačuvati kad...

Facebook

100,860FanovaLajkaj