Rajski okus djetinjstva – šalša od pomidora (uz zdravu tjesteninu od pira!)

Kuhanje na našem području gotovo je nemoguće zamisliti bez rajčice i većina modernijih i tradicionalnih jela sadržava rajčicu u nekom obliku. Povezujemo je s ljetom, a pravi, puni okus rajčice može nas teleportirati u djetinjstvo i sva ona nježna sjećanja isprepletena s jednostavnim uživanjem u hrani. Osim ako ste ponosni vlasnik vrta, ponekad je teško ponovno pronaći taj miris i slatkoću tek ubranih rajčica. Srećom, Rajska rajčice, u potpunosti prirodno uzgojene, fine kao bakine i dostupne tijekom gotovo cijele godine, prodaju se diljem Hrvatske. Od Svete Nedelje i veselog staklenika u kojem bumbari oprašuju biljke, do savršene šalše, salate ili canapea na vašem stolu, stoji samo posjet prodavaonici.

Zdravstvene prednosti rajčice teško je ukratko opisati i ova svestrana namirnica svakako zaslužuje više redaka, ali neke njezine super moći moramo spomenuti. Budući da nema škroba i ima nisku kalorijsku vrijednost, a obiluje vitaminima i jako važnim antioksidansima, rajčica je odličan partner za održavanje idealne kilaže. No, ono što zaista oduševljava kod ovog sočnog i slatkastog crvenog ploda je antioksidans likopen koji je bez pretjerivanja pravi mali čudotvorac!

Likopen u rajčici je zapravo jako učinkovit antioksidans koji nam pomaže da se oslobodimo štetnih slobodnih radikala u tijelu koji mogu naštetiti našim stanicama. Što to znači u praksi? Pomaže u sprječavanju raka prostate, grlića maternice, usta, ždrijela, grla, jednjaka, želuca, debelog crijeva, dojke i jajnika. Ne manje zanimljivo, utvrđena je i veza likopena i glatke, manje naborane kože, a osim toga ovaj nutrijent štiti kožu od UV zračenja.

Možda je najzanimljivija uloga rajčice u borbi s depresijom. Tim kineskih istraživača želio je provjeriti djeluje li likopen pozitivno na fizičko i psihičko zdravlje, a rezultati su pokazali da jedenje rajčice dva do šest puta na tjedan za 46 posto umanjuje izglede obolijevanja od depresije, dok svakodnevno konzumiranje rajčica taj isti rizik umanjuje za čak 52 posto!

Kasno ljeto – najbolje vrijeme za sočne rajčice

Ono što je važno znati da je količina ovog antioksidansa značno veća kada je rajčica kuhana, odnosno kad se konzumira u obliku umaka. Likopen je također lako topiv u masti pa se za najbolji učinak preporuča kuhanje rajčica na maslinovom ulju.

Dobra je vijest da je početak rujna idealno vrijeme za uživanje u brojnim plodovima, a pogotovo zaista zrelim rajčicama koje težinom uroda redovito savijaju svoje grane. Nije iznenađenje da kasno ljeto mnogi biraju za pripremanje šalše koju će zamrznuti ili konzervirati za uživanje tijekom hladnijih zimskih dana, a upravo je šalša recept koji je za vas pripremila naša food blogerica Gladuša.

Jelo koje se sastoji od samo par namirnica jedno je od onih koji vraćaju u djetinjstvo i podsjećaju da za najbolje stvari nije potrebna komplikacija. Nadodajte tome i tjesteninu od cjelovitih žitarica, kao što je pir, i dobit ćete savršen zdravi obrok.

Kao zvijezda naše šalše poslužile su svetonedeljske Rajska rajčice koje nisu tretirane kemikalijama, a proizvodnja ove rajčice u potpunosti se vodi načelom očuvanja okoliša. Recept za šalšu i tjesteninu čeka vas u nastavku:

Šalša od pomidora

Sastojci:

  • 5 pakiranja Rajska rajčice od 500 g
  • 7-8 režnjeva češnjaka
  • Šalica svježeg bosiljka
  • Sol
  • Papar
  • Žličica šećera

Postupak:

Rajčice par minuta potopite u vrućoj vodi kako biste olakšali guljenje kožice. Nakon toga rajčice ogulite, istisnite višak tekućine i najeckajte ih na manje komadiće. Na maslinovom ulju propirjajte usitnjeni češnjak, ali pripazite da vam ne zagori. Ubacite rajčice i pustite da se lagano kuhaju dok sva voda ne ishlapi i ne nastane gusta šalša, oko 2h. Na polovici kuhanja dodajte nasjeckani bosiljak, malo soli i papra, a na samom kraju malo šećera. Prije zadnjeg koraka, probajte umak, možda su vam rajčice bile dovoljno slatke, pa možete izbjeći dodavanje šećera.

Recept za tjesteninu od pira:⁣

  • 250g integralnog pirovog brašna⁣
  • 3 jaja⁣

⁣Brašno prosijte, ubacite jaja i zamijesite tijesto te ostavite da odmara pokriveno krpom, minimalno 30 min.⁣ Potom ga podijelite u dva dijela (ili više; ovisno kako vam je lakše njime rukovati).⁣

Valjkom za tijesto (iliti oklagijom) razvucite ga u čim pravilniji oblik pravokutnika. Na ovom koraku možete odlučiti koji ćete oblik tjestenine raditi: paccheri ili tagliatelle. Ako radite tagliatelle, tijesto lagano pobrašnite kako se ne bi lijepilo, zarolajte ga kao palačinku te režite na trakice širine kakvu želite.⁣ Ako radite paccheri, razrežite tijesto u male pravokutnike, dimenzije otprilike 5×10 cm i spojite ih u malo veći makaron, tzv. paccheri.

Zakuhajte vodu, posolite i ubacite tjesteninu. Svježa tjestenina je brže gotova nego sušena pa je i kraće kuhajte (oko minutu, najviše dvije).

GastroGreen healthyRajski okus djetinjstva - šalša od pomidora (uz zdravu tjesteninu od pira!)

Volite vrhunski gin? Zanimat će vas ova limitirana Old Pilot’s edicija

Već itekako poznata i višestruko svjetski nagrađivana, hrvatska craft destilerija, poznata po svojoj izuzetnoj kvaliteti i bogatoj avijatičarskoj baštini, specijalizirana za proizvodnju vrhunskog gina...

Facebook

99,687FanovaLajkaj