Food blogerica Gladuša s nama će dijeliti ukusne i zdrave recepte koji će oduševiti sve kojima je zdrava hrana svakodnevnica, ali i sve one koji tek upuštaju u kuhinjske avanture. Gladušu pratite na blogu, Instagramu i Facebooku.
Zanimljivo je kako mjesecima smišljam recepte koji bi vam mogli biti zanimljivi i usput pečem ovaj kruh. To je najbrži recept koji znam i već je prešao u rutinu, tako da ga skoro i ne doživljavam pa ga skoro nisam niti podijelila s vama.
Kruh je idealan za eksperimentiranje, jer je recept zaista podložan promjenama. To često i ja radim, jer sve ovisi koje brašno imam kod kuće. Ono što obično zadržim kao stalan dio je pirovo brašno; ono ipak ima gluten koji drži sve sastojke skupa. Uz to, gluten iz pirova brašna ima sasvim druga svojstva od pšeničnog glutena – lakše je probavljiv, ne uzrokuje probavne tegobe niti alergijske reakcije. Zato ga u većini slučajeva odlično podnose osobe osjetljive na pšenično brašno.
Obećala sam sama sebi da ću proučiti kako da ovakav brzi kruh napravimo od čistog bezglutenskog brašna. Rižino brašno možete zamijeniti za neko drugo (gluten-free) brašno, vama drago. Ono što bih izbjegla je kokosovo brašno, već mi je par puta pravilo problem, a ako ćete koristiti kukuruzno brašno, onda svakako dodajte više vode. Recept je isproban u kombinacijama pirovog brašna s heljdinim, zobenim, bučinim i sličnim. A možete napraviti i čisti pirov kruh. Na vama je da se poigrate.
Kako svi većinom živimo ubrzanim tempom, uvijek je dobro imati negdje zapisan recept za kruh koji je gotov u sat vremena. Cijeli postupak sam snimila i spremila na instagram profilu u hightlightsima, kako biste mogli vidjeti kakve konzistencije kruh treba biti prije pečenja.
Sastojci:
- 200 g pirovog brašna
- 200 g integralnog rižinog brašna
- prašak za pecivo (ja obično stavim malo više od pola vrećice)
- prstohvat soli
- sjemenke po izboru
- 90 g čvrstog jogurta
- žlica maslinovog ulja
- oko 200 ml vode
Postupak:
Pomiješajte pirovo i rižino (ili neko drugo bezglutensko brašno) ili koristite samo pirovo. Dodajte prašak za pecivo, malo soli i sjemenke po izboru.
Suhim sastojcima dodajte jogurt i žlicu maslinovog ulja. Postupno dolijevajte vodu, količina vode ovisi o brašnu koje koristite. Meni se često dogode veće oscilacije i kod istog brašna različitih proizvođača, pa negdje dodajem više, a negdje manje vode. Konzistencija kruha koju želite postići ne smije biti ni presuha, da se raspada, a niti prevlažna, da ga žlicom prebacujete u kalup. Bitno je da ga možete rukama umijesiti i oblikovati te prebaciti u kalup na papir za pečenje.
Pecite ga na 210 stupnjeva s uključenom ventilacijom u pećnici. Gotov je nakon 35-40 min, kada se zarumeni. Izvadite ga iz kalupa na rešetku i pustite da se ohladi.