Dok traje Movember, mjesec u kojem muškarce podsjećamo na to koliko se bitno brinuti o fizičkom, ali i o psihičkom zdravlju, ne možemo se oteti dojmu da muškarcima još uvijek nije jednostavno progovarati o mentalnim problemima i izazovima.
U našoj regiji, muškarci su često izloženi snažnim društvenim pritiscima da potiskuju svoje emocije i unutarnje borbe. Kultura šutnje o pitanjima mentalnog zdravlja i dalje dominira te stvara okruženje u kojem muškarci izbjegavaju tražiti pomoć, čak i kada se suočavaju s ozbiljnim emocionalnim ili psihološkim izazovima.
Tradicionalne norme i očekivanja o “muškoj snazi” dodatno otežavaju otvoren razgovor o mentalnom zdravlju, a emocionalno izražavanje često se smatra znakom slabosti. Ovakvi stereotipi ne samo da koče osobni razvoj i slobodu, već i narušavaju kvalitetu života i mentalno zdravlje mnogih muškaraca.
Koliko nam god izgleda da se u posljednje vrijeme dosta priča o mentalnom zdravlju, iskustva nam nažalost ukazuju na to da mnogi muškarci, čak i kada prepoznaju potrebu za podrškom, izbjegavaju potražiti pomoć zbog straha od osude, stigme ili osjećaja srama. Ova situacija može dodatno dovesti do izolacije, razvoja depresije, anksioznosti, pa čak i do ozbiljnijih posljedica poput suicida, što je nažalost česta posljedica zanemarivanja mentalnog zdravlja.
Pitanje mentalnog zdravlja muškaraca zahtijeva hitnu pažnju i angažman cijelog društva. Znamo li što treba napraviti da popravimo tu situaciju?
Ne znamo.
Ali ono što znamo jest da bilo koje progovaranje o problemu i dovođenje teme u fokus javnosti, ipak radi nekakav pomak naprijed, a i potiče nas da diskutiramo o svim opcijama koje možemo napraviti. Upravo iz tog razloga, organizirali smo panel o mentalnom zdravlju muškaraca.
Movember panel o mentalnom zdravlju muškaraca
Zahvaljujući našim panelistima; psihologu Mateju Sakomanu, redatelju i koreografu Igoru Barberiću, glumcu Matinu Antunoviću, edukantu psihoterapije Etienneu Faustu te moderatoru Ljubomiru Hlobiku, pokušali smo razbiti gore spomenute barijere i stvoriti prostor za otvoreni dijalog o mentalnom zdravlju muškaraca i okružje u kojem će takav razgovor biti ne samo prihvaćen, već i potican. I to bez straha od stigmatizacije ili osjećaja srama. Željeli smo istražiti kako normalizirati razgovor o mentalnim problemima i pokazati da je traženje pomoći čin snage, a ne slabosti.
Izvještaj sa svim temama koje smo obradili tijekom panela pronađite ovdje. Iako je to samo mali djelić onoga što možemo napraviti, korak je u pravom smjeru.
U galeriji Oris pridružili su nam se brojni uvaženi gosti; Bartol Šimunić, pročelnik Kabineta Predsjednika RH, doktori Nino Fuchs i Bruno Cvjetičanin, fotograf Marko Gregurić, influenceri Grigor Baždar, Igor Jadan, Darko Kontin, Vedran Bošković, Luka Lajić i ostali.
Hvala našim klijentima i partnerima koji su prepoznali važnost ove teme i omogućili realizaciju panela o mentalnom zdravlju muškaraca u sklopu Movembera (više detalja pronađite ovdje):
Vichy, Kallos, Klorane, Husqvarna, Kiehl’s, Jo Malone London, FABUspot,Almagea, Rowspirit, LELO, Evergreen sushi bar, Wok ‘n Walk, Cocta
Kao piće dobrodošlice naše uzvanike dočekao je Bottega Poeti Prosecco, dok smo iza panela druženje nastavili uz koktele na bazi Diplomatico Reserva ruma.
Posebna zahvala agenciji Enigma Studio za pomoć u organizaciji i Stanislavu Kostiću za vizualni identitet eventa.
Zahvala fotografu Domagoju Karačiću koji je naše goste fotografirao ispred photo walla te za uhvaćene fotografije atmosfere. I Mariju Paviću za video materijal.