Napokon je došao i svibanj, pravi proljetni mjesec koji polako, ali sigurno nagovještava dolazak prvih vrućih ljetnih dana. Prošlih smo mjeseci uživali u buđenju prirode i prvom proljetnom cvijeću, a sada ćemo napokon u svoje domove moći unijeti i raskošne bukete raznobojnih božura. Božuri su simbol časti, bogatstva i romantične ljubavi, a vjeruje se kako tjeraju i zle duhove. Ovaj se cvijet osobito štuje u Kini i Japanu, gdje ga se smatra cvijetom ženstvenosti i senzualnosti, ali i časti.
Ružičasti, bijeli, ljubičasti ili pastelno rozi – božuri oduševljavaju u svim svojim tonovima, a sjajno je i to što u vazi mogu izdržati dulje od tjedan dana. Unijet će dašak romantike i svježine u svaki interijer, a iako im cijena nije mala, potražnja za njima u cvjećarnama svake godine samo raste i raste.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Cvijet božur je poznat po tome što predstavlja vrijednosti časti, bogatstva, romanse, romantične ljubavi i općenito ljepote u svim oblicima i formama. Inače je ova biljka poznata i po latinskom nazivu Paeonia što je ime roda cvijeta kojem pripada. Pojedine sorte božura imaju različita latinska imena, a zajedničko im je to da su sve dobile ime po mitološkom grčkom liku Paeonu, koji je izučavao medicinu uz boga medicine Asclepiusa. Zeus je morao preobraziti učenika u prekrasan cvijet kad je pokazao da više obećava od svog učitelja.
Danas se u ponudi mogu pronaći mnoge nijanse i boje božura, a značenja koje ovaj cvijet predstavlja mijenjaju se prema bojama. Tako ružičasti božuri označavaju romantiku te ih se baš zbog toga nerijetko može vidjeti u vjenčanim buketima. Bijela ili pak posve svijetla pink nijansa božura simbolizira pak nježnost, a koristi se u trenucima tugovanja ili se poklanja kada se nekome želimo za nešto ispričati.
Žarko crveni božuri kod nas su relativno rijetki, no u Kini i Japanu su upravo ove sorte najcjenjenije. Takve božure se povezuje sa simbolikom časti i poštovanja, ali i bogatstva i prosperiteta.
Zanimljivo je kako su božuri dio istočne tradicionalne medicine stoljećima. Smatraju se biljkom koja pročišćava te se koristi protiv zlih duhova. Liječnici tradicionalne medicine također propisuju božure za bolove u trbuhu, probleme s mokrenjem i opću tromost. Nedavna znanstvena ispitivanja spojeva u cvijetovima božura pokazuju veliki napredak u otkrivanju lijeka protiv nakupljanja mastocita, teških infekcija otpornih na antibiotike i upalnih reakcija bez izravnog uzroka.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Ono što svakako trebate znati želite li sami uzgajati božure je to da se oni sade od rujna do ožujka, a tajna uspjeha njihova cvjetanja je u plitkoj sadnji. Ako se posade preduboko, neće procvjetati. Stabljike s pupoljcima posadite do dva centimetra ispod površine. Također, osigurajte im vlagu, a pripazite i da je zemlja u koju ih sadite dovoljno propusna. Najljepše će cvjetati na suncu, bez imalo sjene.
Božurima treba i do tri godine da narastu do svoje pune veličine. Kada jednom procvjetaju u punome sjaju, krasit će vrt i do 50 godina. Lako se prilagođavaju novim uvjetima kod presađivanja. Neke vrste božura počinu mirisati tek kada se stave u vazu. Većina vrsta ima prekrasan, lagan miris. Intenzitet tog mirisa može varirati ovisno o dobu dana i temperaturi, no sigurni smo da će vas već i najmanji dašak opojnog mirisa božura oduševiti.
Prekrasan je ovo proljetni cvijet kojeg jedva čekamo unijeti u svoje domove.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.