Dolazi sezona godišnjih odmora: Evo kako da vam biljke ne uvenu dok vas nema

Mali savjeti velikih majstora vrtlarstva.

Sezona odlazaka na godišnje odmore samo što se nije zahuktala, a mnoge pri tome brine stalna muka – kako se pobrinuti za bilje i cvijeće dok je samo u stanu. Ako nemate susjede, prijatelje ili obitelj koja vam može doći zalijevati ih, vaši bi zeleni ljubimci mogli nastradati za vrijeme vaše odsutnosti, a kako se to ne bi dogodilo i kako biste vi bili mirni, donosimo vam par savjeta uz koje ćete bezbrižno uživati na putu znajući da je vaša biljna oaza zbrinuta.

Ove korisne savjete za samozalijevanje biljaka možete uvijek primjenjivati, kada ste na bilo kakvom putovanju ili više dana odsutni, a vjerujemo kako će vam dobro doći. Nemojte stoga dozvoliti da vam ove godine bilje pati samo zato što vas par tjedana neće biti kod kuće – osigurajte mu brigu i optimalne uvjete rasta na vrijeme, a ono će vas nagraditi s predivnim, zdravim izgledom čak i kada se vratite nakon par tjedana nebrige.

Prije svega, bitno je napomenuti da razlikujemo sobno od balkonskog bilja, pri čemu je sobno izdržljivije, dok i balkonsko možete dodatno zaštiti spuštanjem tende ili stvaranjem zaklona od direktnog pržećeg sunca, pri tome pazeći da biljka ipak dobiva dostatnu količinu svjetlosti. Koje metode samozalijevanja biljaka ćete primijeniti ovisi o vrstama samih biljaka, ali i o tome radi li se o samo par teglica ili čitavoj vojsci zelenih ljubimaca.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli BOTANICAL WATERCOLOR ILLUSTRATION (@intotheplants)

Začinsko bilje i sukulenti

Ako imate biljke s debelim listovima kao što su agava, kaktus ili aloa, ne morate ih zalijevati i do tri tjedna. Općenito biljke s mesnatim listovima su otporne te se rjeđe zalijevaju jer u svojim mesnatim listovima pohranjuju vodu i hranjive tvari pa tako preživljavaju dulja sušna razdoblja. Također biljke koje gube malo vode su i one mediteranskog porijekla kao što je lavanda, ružmarin, kadulja, smilje.

Začinsko bilje kao kadulja, ružmarin, origano, mažuran podnijet će dulja sunčana razdoblja, dok metvicu i vlasac treba staviti u sjenu. Osjetljive biljke poput orhideja ili bonsaija je ipak bolje povjeriti nekome na brigu jer zahtijevaju više pažnje i skrbi nego što im to može omogućiti samozalijevanje.

Bitne su i pripreme prije odlaska na put

Dobro je biljke prije odlaska na put pregledati, odstraniti uvenule listove, nahraniti gnojivom i naravno obilno zaliti. Te ostaviti u prostoriji u koju dopire barem 8 sati svjetlosti dnevno. Tanjure ispod teglica ispunite oblutcima i naspite vodu u podloške koji će tako vlažiti zrak oko biljke.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli BOTANICAL WATERCOLOR ILLUSTRATION (@intotheplants)

Samozalijevanje za vrijeme odsutnosti

Možete primijeniti nekoliko metoda samozalijevanja biljaka – uz pomoć plastične boce ili uz pomoć gaze i kante s vodom. Postoje i druge metode, ali ove dvije su najjednostavnije i ne zahtijevaju puno priprema.

Dakle, plastičnu ili staklenu bocu dobro operite vodom. Na čepu možete iglom izbušiti nekoliko sitnijih rupica. Naspite vodu u flašu i dobro začepite. Okrenite bocu čepom dole i uronite je u zemlju u teglu s biljkom. Tako će voda kapati i zalijevati biljku dok ste odsutni.
Drugi način je koristan ako imate više tegli biljaka. Kantu napunite vodom i postavite je na povišeno mjesto kao što je stolica. Oko stolice postavite tegle s cvijećem. U kantu uronite komade debele špage ili trake od gaze, a drugi kraj položite na zemlju u tegli. Za svaku teglu koristite poseban komad vrpce, špage ili tkanine. Na ovaj će način vaše cvijeće dobivati potrebnu vlagu dugo vremena. Bitno je da je posuda s vodom koja se nalazi između tegla s cvijećem na povišenoj razini iznad tegli, zbog protoka vode po trakama.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli BOTANICAL WATERCOLOR ILLUSTRATION (@intotheplants)

Nakon povratka

Odstranite uvenule grančice i listove te zalijte ako je potpuno suho, sačekajte da se zemlja osuši i opet zalijte. Prihranite ih odgovarajućim gnojivom. Ako su pak biljke previše zalivene, i to je moguće, te krenule venuti, postoji rješenje i za to. Tada samo pažljivo izvadite biljke iz posude s cijelom zemljom. Potom zemlju obložite papirnatim ubrusima koji će popiti vodu, odnosno izvući je van. Možete to ponoviti s novim ubrusima više puta dokle god se težina zemlje s biljkom barem ne prepolovi. Vratite biljku sa zemljom u posudu i naravno pričekajte nekoliko dana ili po potrebi s novim zalijevanjem.

Jolie domInterijeriDolazi sezona godišnjih odmora: Evo kako da vam biljke ne uvenu dok...

Facebook

99,687FanovaLajkaj