Esencija Mediterana u vašem domu: Znamo kako uzgojiti drvo limuna u tegli

Jer nema boljih i kvalitetnijih agruma od onih koje sami uzgojimo.

Osim što kod kuće volimo vidjeti blistave zelene listove raznih palmi i tropskog bilja te slatke sukulente debelih listova, poseban šarm svakom domu dat će i raskošno limunovo stablo – koje od sada i sami možete uzgojiti. I ne, ne morate nužno živjeti na jugu Hrvatske da bi vam to pošlo za rukom. Naime, agrumi su simbol mirisnog Mediterana, a često ih možemo vidjeti na balkonima i terasama Dalmacije posađene u terakota posude – no mi smo si dali truda te smo otkrili sve o tome kako da mirisni, domaći limun izraste i u Zagrebu i u Osijeku, posve je nebitno, sve dok mu osigurate uvjete koje ova divna biljka traži.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Zijde / droogbloemen units (@dutchdreamsflowers)

Za početak, bitno je reći da je limun stablo koje potječe iz roda Citrus biljaka te daje istoimeni plod. U rod Citrus spadaju i limeta, naranča, mandarina, grejp i pomelo. Stablo limuna je nastalo križanjem pomela i citrone, ali stoljećima uspijeva kao samostalno stablo koje se razmnožava cijepljenjem ili reznicama. Samo drvo limuna može izrasti od 3 do 6 metara u prirodi, a ako ga se sadi u posudi bit će nešto manjih dimenzija, ali će i dalje davati lijepe i obilne plodove. Limun se primarno i uzgaja radi dobivanja plodova, makar je stablo limuna čest ukras u domovima.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Avalon-Plants|Gifts|Antiques (@avalonamsterdam)

Na ovim našim područjima uzgoj limuna je slab jer ne postoji puno prirodnih uvjeta za uzgoj na velikim prostorima. Postoje lokacije  na kojima se limun može uzgojiti na otvorenom, recimo, otok Lastovo, južna strana otoka Hvara, Mljet, otok Vis, Korčula, dubrovački otoci i dubrovačko primorje. Ono što je ključno znati kod uzgoja limuna je to da ova biljka nije zahtjevna za uzgoj, ali ne podnosi niske temperature jer one mogu prouzročiti velika oštećenja. Limun je, prema uzgajivačima, najbolje saditi u siječnju, a najjednostavnije ga je uzgojiti iz sjemenki koje su se prije dobro osušile.

Dakle, ako želite posaditi limun u tegli, najbolje ga je i najlakše posijati u sjemenu u siječnju, na samom početku godine. Sjeme se sije tako da se posije u zemlju na dubinu od jednog centimetra te se obilno zalije. No, ako pak limun sadite u obliku sadnice, prvo se kupuje mladica stara dvije do tri godine. Prvo se mladica zasadi u dovoljno veliku posudu. Posuda se postavlja na osunčano mjesto, a mladica se ne zalijeva pretjerano. Prvi plodovi se javljaju već nakon 6 do 9 mjeseci – nije li to divno!?

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Daddy Douglas (@daddy.douglas12)

Za uzgoj limuna u posudi koristi se južna strana s mnogo svjetlosti. Kada je ljetno vrijeme, limun mora biti vani na svježem zraku. Za zimsko vrijeme limun je potrebno unijeti u zatvoreni ostakljeni balkon gdje se temperatura ne spušta ispod 10°C, a da biljka opet dobiva puno svjetla. Kada limun nema dovoljno svijetla odbacuje svoje lišće. Ogoljele grane je stoga potrebno prikratiti kako bi u proljeće potjerali mladi izdanci.

Sobnim biljkama limuna je potrebna umjetna oplodnja kako bi se osigurao što veći broj plodova. Kako bi donosili plodove biljke treba cijepiti mladicama uzetim s biljaka koje daju plod. Cijepljenje se odvija u razdoblju između 15.08. do 15.09. Dobro je znati i da se svake dvije do tri godine sobni citrusi presađuju u smjesu komposta, listovače i oštrog pijeska s nešto zemlje. U proljeće se sobni limuni orezuju, na ljeto dohranjuju, a na jesen se spremaju u svijetle prostorije sa sobnim temperaturama.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Ingeborg Aass Holten (@ingeborgshage)

Za limun su pogodna dobro drenirana tla lakše teksture. Zemlja u kojoj se sadi limun uvijek treba biti dovoljno vlažna, ali ne smije se niti previše zalijevati kako ne bi došlo do ubrzanog truljenja. Kao što smo već rekli, limun ne podnosi niske temperature, pa je bitno držati ga na toplome tijekom cijele godine – tijekom zime na zatvorenoj terasi ili sobi s puno svjetla, a preko ljeta na otvorenom, na suncu.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Zijde / droogbloemen units (@dutchdreamsflowers)

Što se tiče odabira posude da uzgoj vašeg citrusa, najbolje je da ona bude od prirodne keramike, terakote, koja osim što lijepo izgleda, upija i vlagu u sebe pa dodatno pogoduje stvaranju ravnoteže u vlažnosti tla vašeg limuna.

Što još reći osim da su limuni prekrasan plod koji uz malo truda možete sami uzgojiti na svojoj terasi, te vječno uživati u domaćim limunadama bez straha od kemikalija kojima su kupovni limuni špricani? Osim toga, vjerujte nam, stablo limuna prekrasan je zeleni dodatak svakom interijeru te će unijeti dašak talijanskog mediteranskog štiha u bilo koji prostor.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Joys Garden Club (@joysgardenclub)

Jolie domInterijeriEsencija Mediterana u vašem domu: Znamo kako uzgojiti drvo limuna u tegli

Facebook

100,860FanovaLajkaj