Proljetno ili sezonsko čišćenje stana uvijek se odnosi na nešto detaljnije i obuhvatnije čišćenje od onog tjednog ili svakodnevnog. Ako vam ovo nije prvo proljetno čišćenje znate da ćete morati odvojiti nešto više vremena i da ćete tijekom ovog procesa sigurno pasti u napast da jedan dio odradite “na brzinu”, ali naš savjet je da tada napravite kratku pauzu i onda krenete dalje. Naravno, vrijeme koje ćete utrošiti uvelike ovisi o veličini vašeg životnog prostora, pa će vam za veće stanove ili kuće trebati i više od jednog dana. Generalno čišćenje podrazumijeva čišćenje doslovno svega, a mi vam donosimo načine na koji možete učinkovito krenuti u ovu radnu akciju.
1. Unaprijed nabavite sva potrebna sredstva za čiščenje, spužvice, krpe, zaštitne rukavice i slično kako ne biste morali prekidati postupak radi odlaska u trgovinu.
2. Napravite okviran plan i vrijeme koje vam je potrebno za svaku od prostorija. Dajte si dovoljno vremena da sve detaljno očistite jer proljetno čišćenje uključuje i pomicanje namještaja, penjanje na ljestve da biste očistili gornje plohe, odprašivanje namještaja, odmašćivanje kuhinje…
3. Krenite s prašinom – usisajte je iz radijatora, uklonite s gornjih elemenata u kuhinji i kupaonici, s gornjih ploha ormara, okvira slika, svih polica i ostalih površina.
4. Nakon što ste pobrisali svu nakupljenu prašinu, krenite na stolariju odnosno sva vrata u stanu (ne zaboravite kvake), ali i rolete i prozore – izvana i iznutra. Također, u ovaj korak uključite terase i balkone.
5. Sljedeći korak je kuhinja, koja je vjerojatno najzahtjevnija bez obzira koliko je dobro održavate redovnim čišćenjem. Sve kuhinjske elemente perite izvana i iznutra, za pećnicu, napu i vanjske plohe koristite sredstvo za odmašćivanje. Hladnjak ispraznite i detaljno prebrišite.
6. Dnevni boravak i blagovaonica također traže posebnu pažnju – stol i stolice prebrišite sa svih strana, a sjedeće garniture, kauče, fotelje i slično prvo usisajte, pa prebrišite vlažnom krpom. Ne zaboravite na klimu i rasvjetna tijela koja treba prebrisati da bi se otklonila prašina. Također, sve zavjese stavite na pranje.
7. Spavaće sobe – ormare prebrišite s unutarnje i vanjske strane, ako ima potrebe, posložite ormar i riješite se garderobe koju ne nosite. Usisajte ne samo podove već i madrac, a nakon toga uklonite prašinu s noćnih ormarića, komoda i svih ostalih ploha.
8. Nakon sobe krenite na kupaonicu i perite sve redom – pločice, radijator, perilicu, wc školjku, kadu, umivaonik…
9. Na kraju na red dolaze podovi – sve usisajte, a nakon toga krenite s pranjem sa sredstvom za čišćenje, a onda minimalno jednom sve podove prođite čistom vodom.
I to je to, nakon čišćenja samo vam preostaje uživati u domu i ne zaboravite redovnom brigom o stanu ili kući održavati stanje najbolje mogućim.