Veliki bijeli listovi, gotovo prozirni kada kroz njih nadire svjetlost, zelene „žilice“ i delikatnost izgleda – to su razlozi zbog kojih smo se oduševili biljkom Kaladij. Kaladij je ukrasna sobna biljka koja plijeni poglede svojim neobično lijepim i velikim listovima, a najčešće se pojavljuju u bijeloj i crvenoj boji. Ova ljepotica ne zahtjeva previše brige, a oživjet će baš svaki prostor te garantirano privući poglede svakog vašeg gosta.
Inače, Caladium je ovoj biljci službeno ime na latinskom, a radi se o biljci iz roda kozlačevki. Postoji 17 vrsta u Južnoj i Srednjoj Americi. No, neke vrste su rasprostranjene po drugim tropskim zemljama, u Aziji i Africi. Najpoznatija vrsta je Caladium bicolor, koja se često uzgaja kao sobna biljka, ali tamo gdje je autohtona koristi se za proizvodnju škroba.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Ovu prekrasnu biljku unikatna izgleda u SAD-u se naveliko uzgaja, pa je to država u kojoj je Kaladij jedna od najpopularnijih sobnih biljaka. No, iako kod nas nije toliko rasprostranjena, malo detaljnijom pretragom vrtnih centara trebali biste je moći „uloviti“.
Ako se odlučite uvrstiti je u svoju zelenu kolekciju, trebate znati da ova biljka zahtijeva obilno zalijevanje tijekom razdoblja najaktivnijeg rasta, osobito ljeti. Za velike listove treba veliku količinu vlage, inače, s nedostatkom vode, lišće će izgubiti svoj dekorativni izgled. Oko Kaladija treba ovlažiti zrak, stvarajući učinak “magle”. Na kraju ljeta se smanjuje učestalost navodnjavanja, a kada Kaladij ispusti lišće i krene u stanje mirovanja, zalijevanje se zaustavlja.
Tijekom razdoblja “spavanja” tlo možete lagano navlažiti sprej bocom tako da se korijenje ne skuplja i ne počne truliti. To „uspavano“ zimsko razdoblje započinje od sredine listopada i traje sve do ranog proljeća. Za gnojidbe se koriste mineralna gnojiva koja uključuju fosfor, dušik i kalij. Najbolje je hraniti biljku kalijem u razdoblju aktivnog rasta, svaka 3-4 tjedna.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Dobro je znati i da se idealna mikroklima za ovaj egzotični cvijet sastoji od tri uvjeta:
- Rasvjeta – ovaj cvijet ne podnosi previše vruće izravne zrake sunca. Najbolje je smjestiti Kaladij u prostoriju s mnogo svijetlog ambijentalnog svjetla. Na primjer, na prozorima okrenutima prema istočnoj ili zapadnoj strani.
- Vlažnost – postotak vlage u zraku treba biti najmanje 70%. To možete postići ugradnjom automatskog ovlaživača ili stavljanjem tegle u mokru posudu za mahovinu.
- Temperatura zraka – optimalna temperatura je od +18 do + 25 ° stupnjeva, a nikako zimi nemojte Kaladij ostaviti na balkonu, jer će se smrznuti.
U nastavku pronađite predivne primjerke Kaladija s Instagrama, koje će vas zasigurno uvjeriti kako je ova sobna biljka itekako zavrijedila biti stavljena na vašu zelenu wish-listu.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.