Već smo pisali i objavili niz članaka o proljetnim cvjetnim vjesnicima – od jorgovana, preko tulipana i mimoza, pa sve do magnolija, a sada je na red došla i tema kineskih glicinija, ljubičastih penjačica koje djeluju nestvarno lijepo. Nježne, bijelo-ljubičaste latice ovih cvjetova tvore floralnu ‘kišu’ gdje god da ih posadite, a divno će se penjati uz razne letvice, balkone ili pak sjenice u vrtovima.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Glicinije svoje porijeklo vuku iz Kine, ali može ih se pronaći kako rastu u divljini i u drugim zemljama Azije, dok su u Europu i SAD dovezene te ih se umjetno uzgaja u raznim sortama. Nijemci ovu biljku nazivaju ‘plava kiša’, odnosno ‘blauregen’, a Kinezi pak koriste izraz ‘zi teng’ što u prijevodu znači ‘plava loza’.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
U našem je području pak najpoznatiji naziv glicinija, koji se koristi i u Italiji, a porijeklo vuče iz grčkog jezika, tj. riječi ‘glikis’ što znači ‘sladak’ i odnosi se na sladak miris cvjetova ove biljke. Kako smo već rekli, ova biljka je kraljica proljeća jer cvjeta između svibnja i lipnja, no ove godine smo ju na našim ulicama uočili već početkom travnja zbog neobično toplog ožujka.
Kako može narasti do 15 metara u visinu, radi se o impresivnoj biljci koja može živjeti dugi niz godina, Zbog svoje ljepote koja je oduvijek fascinirala ljude, oko glicinija se pletu i brojne legende i mitovi. Osobito je to vezano uz japanske i kineske narodne priče i umjetnost, koja je uvelike obilježena motivom ove biljke.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Tako se u tim zemljama vjeruje da su stari carevi tijekom svojih putovanja sa sobom uvijek nosili bonsai stabla glicinija, koja su bila simbol prijateljstva – te su ih darivali drugim vladarima u znak pomirenja ili pak želje za jačanjem političkih spona carstava.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
U Italiji se pak uz glicinije veže priča o pastirici Glicine koje je bila jako nezadovoljna time kako izgleda – te je zbog toga svakog dana plakala. Misila je da je neugledna, a jednog dana njezine su suze pale na tlo i iz njih je izrasla predivna, mirisna biljka. Djevojka je od čuda prestala plakati – te je odjednom postala sretna jer je stvorila nešto toliko lijepo. Ta se priča u Italiji priča kao pouka da ništa nije trajno te da i iz tuge mogu nastati lijepe stvari – pa i sreća.
U budističkom shvaćanju stvari, glicinije su i simbol prolaznosti – blistave i lijepe, ali kratkog vijeka, glicinije su podsjetnik da sve u životu ima svoj vijek trajanja. Te zbog toga svaki trenutak moramo posebno cijeniti.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.