Ceropegija je jedinstvena biljka koja postupno osvaja srca ljubitelja cvijeća širom svijeta. Sastoji se od vitkih izbojaka prekrivenih nježnim lišćem u obliku srca, a pastelni cvjetovi nalikuju malim cjevčicama. Pripada biljkama koje hvataju insekte, ali ih ne probavljaju, već ih samo umaču u pelud i oslobađaju, tako da kukac prenosi pelud na drugi cvijet uzrokujući oprašivanje. Kod nas je poznata i kao biljka krunica budući da zbog svog rasta podsjeća na zrna molitvene krunice.
Inače, Ceropegia woodi potječe iz Južne Afrike te u svom prirodnom staništu doseže dužinu veću od 5 metara. Međutim, niti sobni uvjeti je ne sprječavaju da naraste duga i bujna! Iako se na hortikulturnom tržištu može naći nekoliko vrsta, ceropegia woodi je najpopularnija. Zbog izgleda lišća dobila je poetične nazive – ponekad se naziva kineska lampionka, kineski lanac, ogrlica ili vrpca srca, kao i penjačka krunica. Kao što i priliči sobnoj biljci, lako ju je uzgajati i ne zahtijeva posebnu njegu. Trebate ispuniti samo nekoliko uvjeta da biste uživali u bujnoj zavjesi koju je stvorila ova divno grmolika biljka.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Radi se o prekrasnoj cvjetajućoj biljci koja cvate cijele godine, ali najviše tijekom ranog ljeta pa sve do jeseni. S obzirom da zalihe vode sprema u svoje stabiljke, to je čini sukulentom.
Ceropegia woodii voli svijetla, sunčana mjesta, iako bi je ljeti trebalo zaštititi od oštrog, izravnog sunca. Neadekvatne količine svjetlosti izazvat će promjene u izgledu biljke – ako ga ima premalo, lišće će izblijedjeti, poprimiti svijetlo zelenu boju, izbojci će se početi neugledno duljiti, cvjetovi se neće pojavljivati. Ako je izložena prekomjernoj sunčevoj svjetlosti, izgorjet će, lišće će joj postati crveno, a zatim smeđe i otpasti. Idealna temperatura za Ceropegiju ljeti je 23-27 Celzijevih stupnjeva, a zimi 10-12 stupnjeva. Biljka ne podnosi propuh i zahtijeva prilično suh zrak.
Tlo za uzgoj trebalo bi biti plodno, propusno, savršeno drenirano, neutralno ili blago kiselo. Najbolje je kompostno tlo, tresetno tlo i pijesak pomiješati s glinenom prašinom u jednakim omjerima. Ceropegiju je najbolje saditi u velike, ravne i plitke posude, s čvrstim slojem drenaže na dnu. Ako su uvjeti povoljni, ova biljčica ima naviku razgranati se, stvarajući impresivnu kaskadu lisnatih izbojaka. Zalijevanje se zimi vrši svaka dva tjedna, a ostatak godine ju se treba zaliti tek kada je tlo posve sutho.
Budući da su izdanci Ceropenije dugi i tanki, a listovi mali i fini, u jedan spremnik treba posaditi nekoliko primjeraka. Njihove grančice tada se mogu zapetljati, a cijeli će sastav izgledati gust i bujan, pogotovo kad mladice narastu i počnu visjeti iznad posude. Izbojci biljke također se mogu usmjeriti na drvene nosače u obliku rešetki ili na lukove, zahvaljujući kojima ćete moći oblikovati lisnate vijence.
U nastavku se uvjerite kako je ova biljka doista prekrasna, a lako ju se može nabaviti u domaćim vrtnim centrima.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
rdfghjk