Odlučili ste svoj dom obogatiti orhidejama? Evo što trebate znati o ovom delikatnom cvijeću

Ove su biljne ljepotice mnogima na listi želja, a ako ste ih već kupili ili ih tek planirate posaditi kod kuće, donosimo vam nekoliko stvari koje morate o njima znati.

Malo koja biljka traži toliko nježosti, pažnje i brige kao što je to slučaj s veličanstvenim orhidejama. No, jednako tako, rijetko koji cvijet izgleda toliko lijepo kao onaj orhideja. Neovisno o tome jesu li ružičaste, bijele ili pak ljubičaste, orhideje uvijek mame poglede, a ako ste se nedavno odlučili posaditi ih u svom domu – imamo par savjeta kako da ih održite na životu.

Naime, ova biljčica nagrađuje lijepim izgledom, ali briga o njoj ponekad može biti prava muka pa je dobro informirati se o njezinom uzgoju, optimalnim uvjetima rasta i svim malim trikovima koji joj mogu pomoći da preživi u teglici na vašem prozoru.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Irena_orchid (@irena_orchid)

Kada se raspitujete, izgleda da svatko ima svoju dobitnu formulu brige za orhideju. Ono što ćete najčešće čuti od savjeta jest da je tek povremeno zalijevate, i to od dna, zatim da je držite izloženu suncu, ali ne direktnom te da je uvijek držite na istome mjestu u domu. Orhideja zaista je princeza među cvijećem i zahtijeva više pažnje nego druge biljke. S vremenom ćete zasigurno i vi naučiti što odgovara vašoj orhideji, a zasad evo nekoliko osnovnih stvari koje biste trebali znati o ovoj ljepotici.

Sadnja i presađivanje orhideje

Orhideje se obavezno sade u tegle koje na dnu imaju otvor kako bi voda mogla protjecati. Poželjno je da je posađena u keramičkoj tegli koja upija vlagu, ali je ne zadržava dugo. Također, prilikom sadnje orhideje poželjno je dodati supstrat koji ne zadržava previše vlage. Supstrat se može sastojati od kore jele ili bora, mahovine, treseta, perlita, kamenog pijeska, bukvinog lišća, a mogu se dodati i glinene kuglice. Orhideje koje kupite u cvjećarnama i ostalim trgovinama najčešće već imaju taj supstrat.

Što se tiče presađivanja orhideje, ona će vam dati do znanja kada je vrijeme za presađivanje. Svoje korijene pustit će prema površini, tako da ćete ih lako ugledati u mješavini supstrata. Kada se to dogodi, vrijeme je za veću teglu. To se u pravilu događa svake dvije do tri godine.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Exotica Emirates (@exotica_uae)

Svjetlost

Kao i s presađivanjem, orhideja će vam pokazati koliko joj je svjetlosti dovoljno, i to pomoću svojih listova i cvjetova. Ako su listovi svijetlo zeleni, čvrsti i uspravni, onda joj odgovara količina svjetlosti. Ako su cvjetovi izblijedjeli, znači da ste je previše izložili svjetlu. Ako su listovi tamniji, znači da ste je stavili na mjesto s premalo svjetlosti.

Zrak

Dobar protok zraka u prostoriji važan je kako bi vaša orhideja ostala zdrava. Ako je zrak u prostoriji u kojoj je orhideja ustajao, njen će korijen ostati vlažan.

Zalijevanje

Zalijevanje je zapravo najkompliciraniji dio što se tiče brige o orhideji. Orhideje su izuzetno osjetljive na previše vode, stoga je važno biti umjeren i pogoditi količinu. Previše vlage uzrokovat će truljenje korijena. Važno je znati da orhideja dobiva vodu na dva načina. Prvi je iz zraka, odnosno preko listova i korijenja koje je na površini, a drugo je iz podzemnog korijenja. Najčešće se zalijeva svakih sedam dana, i to sljedećom metodom. Ako je držite u plastičnoj tegli i keramičkoj posudi, onda u keramičku posudu ulijemo vodu te potopimo cijelu teglu. Teglu ostavite u vodi nekoliko minuta (možete i malo dulje), a zatim je izvadite i ostavite da se višak vode ocijedi. Orhideja voli blago kiselkastu vodu, tako da je možete zalijevati kišnicom u koju ste dodali dvije kapi limuna.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli ORQUIDEAS CORES INTENSAS (@orquideas_cores_intensas)

Jolie domInterijeriOdlučili ste svoj dom obogatiti orhidejama? Evo što trebate znati o ovom...

Facebook

100,860FanovaLajkaj