Kućne biljke jedan su od najljepših ukrasa našim interijerima. Ne samo da oživljavaju svaki prostor nego i pročišćavaju zrak te unose svježinu u dom, no svi znamo da ih je ponekad teško dugoročno očuvati na životu. Naime, biljke su osjetljiva bića – nekim vrstama smeta vlaga, drugima pak nikad dosta vlažnog tla, treće traže direktno svjetlo dok četvrte moraju stajati u hladu. Nije stoga ni čudo da se svim onim manje vrsnim poznavateljima bilja zna dogoditi da im njihovi primjerci sobnih palmi i drugih ukrasnih biljaka – počnu odumirati.
S obzirom da su sobne biljke vrlo korisne za uređenje enterijera, a predstavljaju i male klima-uređaje u prostoru, šteta je da ih svake godine moramo mijenjati i nanovo kupovati – bilo bi bolje u startu odabrati one za koje smo sigurni da ih nećemo ubiti! U tom je slučaju dobro znati kojih pet biljaka mogu preživjeti u svakom okruženju i s minimalno brige.
Kaktusi
Za početak, tu su jedni pravi “ziceri”. Kaktusi! Često se kaže da su kaktusi prave biljke za one osobe koji nijednu drugu vrstu bilja ne mogu održati na životu. Vrlo dugačak životni vijek i jednostavno održavanje glavne su prednosti ove velike porodice biljaka. Kaktusi tako mogu biti smješteni i u keramičke i u plastične tegle, a potrebno im je barem nekoliko sati jake sunčeve svjetlosti. Što se tiče zalijevanja, jednom u dva do tri tjedna zimi i više je nego dovoljno jer od previše zalijevanja kaktus vrlo lako može istrunuti. Uz to, mali kaktusi izgledaju jako slatko i dekorativno pa će unijeti dašak zelenila u vaš dom, a neće tražiti puno brige zauzvrat.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Zebrasta afelandra
Ova će vas biljka prvu osvojiti svojim izgledom, prugastim poput zebre, naravno! U prirodi se ova kultura može naći u tropskim predjelima Amerike, a njeno ime nastalo je iz grčkog jezika, čije je značenje “jednostavan čovjek”. U prijevodu, ovaj je cvijet jednostavan i zahvalan odnosno termofilan pa veoma dobro raste pri običnoj sobnoj temperaturi (20-25 stupnjeva) uz povremeno zalijevanje. Jednostavnije stvarno ne može.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Dracena
Dracena je jedna od najzastupljenijih sobnih biljaka, jer je laka za njegu. Ova biljka ima karakteristične uske listove sjajne i tamnozelene boje te izgleda kao da je iz tropa došla direktno u vaš dnevni boravak. Veoma dekorativan izgled Dracenu je doveo na sve liste najčešćih “zelenih kućnih ljubimaca” svijeta. Traži dosta svjetlosti, ali podnosi i polusjenu. Skromnih je zahtjeva, dovoljno ju je zalijevati svakih 10 dana ljeti, a dobro podnosi i rijeđe zalijevanje i vrlo suhu podlogu. Stoga, ako spadate u skupinu onih koji ponekad zaborave zaliti svoje biljke – ovo je odlična opcija za vas.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Aloe vera
Aloe vera je klasik među kućnim biljkama. Ova divna biljčica šiljastih listova doista će uspijevati preživjeti i na noćnom ormariću i u uredu, jer ne voli izravno svjetlo i dovoljno joj je dobro namakanje jednom tjedno ljeti dok je zimi zalijevajte jednom u mjesec dana. Kako biljka stari, potrebno ju je premjestiti u sjenovite predjele, a dobro je znati i ovo – nakon četiri godine rasta, aloe vera smatra se zrelom te tada možete otkinuti listove ako želite od njih pripremiti masku za lice ili je početi koristiti za obloge od opeklina. Aloe vera inače spada u rod sukulenata, iznimno popularnih biljaka koji su preplavili društvene mreže. Sakuplja vodu u svojim listovima te sjajno podnosi sušna razdoblja, a traži doista minimalnu brigu.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Filodendron
Jedna od najlakših sobnih biljaka je i filodendron. Uvjerljivo najotpornija, najdekorativnija i najkorisnija sobna biljka može narasti i do 3 metra, a za taj joj je cilj potrebno tako malo brige i pažnje. Filodendron naime voli slabo svjetlo i stvarno voli biti na „suhome“, pa ga nemojte zalijevati više od jednom tjedno, a višak vode koji ostane ispod tegle slobodno bacite. Jedina atipična stvar koju ova biljčica voli jest povremeno brisanje prašine s listova.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.