„Breaking the Glass Ceiling“, u prijevodu „Razbijanje staklenog stropa: Revolucija dizajna“ tema je XI. Zagreb Design Weeka, a na tom tragu je i cilj najvećeg regionalnog festivala dizajna — promicanje različitosti i zagovaranje jednakosti, kreativnosti i suradnje u dizajnu.
Zemlja partner ovogodišnjeg ZGDW-a je Italija, a u skladu s temom u fokusu su upravo dizajnerice. S ciljem dokumentiranja povijesti žena u talijanskom dizajnu, u suradnji s Veleposlanstvom Italije u Zagrebu održat će se izložbe predavanja i projekcije dokumentarnih filmova. Među izlagačicama su Alice Rosignoli, Anna Castelli Ferrieri, Annalisa Cocco, Cini Boeri, Elena Salmistraro, Elisa Gargan Giovannoni, Gae Aulenti, Giorgia Lupi, Maria Grazia Rosin, Maria Montessori, Nanda Vigo, Paola Navone, Simonetta Ferrante, and Studiopepe (Arianna Lelli Mami, Chiara Di Pinto)… Izložba talijanskih dizajnerica bit će predstavljena u studiju koji je za ovu priliku preimenovan u „Talijanski paviljon“. Također, vrlo poseban, ženski, umjetnički, kolektiv, Oaza, izložbom plakata i predavanjem predstavit će rad hrvatskih dizajnerica i projekt internet arhiva „dizajnerice.com“. Muzej za umjetnost i obrt izložit će predmete koje su dizajnirale hrvatske dizajnerice.
Održat će se i niz gostujućih izložbi. Ove godine ZGDW ugostit će izložbe s festivala dizajna iz Čilea, Meksika i Španjolske. Svjetska prijestolnica dizajna 2024., aglomeracija Tijuana (Meksiko) / San Diego (SAD), predstavlja izložbu o međusobnim kulturnim utjecajima pod nazivom „Percepción Peculiar“. O istoj temi govori i izložba „Transborder Typeface“ koja dolazi u suradnji s Tijuana Design Weekom i Tipografía México. Festival dizajna Local Chile predstavlja čileansku scenu grafičkog dizajna izložbom „Sur Emergente“. U suradnji s Delegacijom Vlade Katalonije, katalonska udruga FAD predstavlja izložbu iz serije „Održive promjene — Moda za tjelesnu raznolikost”.
Zanimljivo je i da će posjetitelji po prvi put imati priliku vidjeti neke od prostorija u Jadran filmu koje su do sad bile zatvorene za javnost, a u studiju koji nosi ime Orsona Wellesa, jednog od najpoznatijih redatelja svih vremena koji je šezdesetih godina prošlog stoljeća djelovao u Zagrebu, izlagat će najbolji proizvođači namještaja iz Hrvatske i jugoistočne Europe, njih čak osam. Budućnost hrvatskog dizajna predstavljena je izložbom fakulteta i škola na ZGDW-u, a mnoge će sigurno razveseliti što će i ove godine na ZGDW marketu moći kupiti proizvode izravno od dizajnera. U parku Jadran filma, na glavnoj pozornici, održavat će se predavanja, paneli, glazbeni i filmski programi, ali kako to već biva svake godine kada je u pitanju ZGDW, prostor je to i za cjelodnevno opuštanje uz razne aktivnosti, brojne radionice i širok izbor hrane i pića.
Subota je Dan talijanskog dizajna, organiziran u suradnji s Veleposlanstvom Italije. Izložbe se u subotu, kao i market, otvaraju u 11 h, da bi u 14.30 h prikazali dokumentarac o dizajnerskom / bračnom paru Vignelli. U 16 h predstavlja se Fabio Novembre, te slijede predavanja Chiare di Pinto (Studiopepe) i Elene Salmistraro. Talijanski blok završava panel koji vodi Zoran Jedrejčić. I glazbeni program posvećen je Italiji, u kojem nastupaju Disco Aperitivo — DJ Pasta & Foresta, te DJ Mirzaisfab kao lokalna podrška.
Posljednji dan posvećen je hrvatskom dizajnu — od radionice izrade hrvatskih drvenih igračaka, preko predavanja Koraljke Vlajo MUO i Maše Poljanac (Oaza) do Marka Goluba (HDD). Dan završava projekcijom filma Design for All.