“Šareni puzavac”: Biljka koja će preživjeti čak i najneodgovornije vlasnike, a izgleda prekrasno

Ova egzotična australska biljka penjačica zahtijeva jako malo brige, a svojim izgledom će osvježiti svaki interijer.

Instagram i Pinterest nam ne daju mira pa svakog tjedna pronađemo barem jednu novu biljnu ljepoticu koju poželimo uključiti u svoju kućnu zelenu oazu. Ovog tjedna radi se o australskoj biljci penjačici koja pročišćuje zrak, a vjeruje se i kako pospješuje koncentraciju. Dakle, radi se o zlatnom ili šarenom puzavcu.

Epipremnum aureum, biljka je penjačica i ukrasna puzavica. Raširena je po suptropskoj i tropskoj Aziji, zapadnom Pacifiku i Australiji. Divna je kao dekorativna biljka, ali posebna i po tome što potiče produktivnost i koncentraciju pa je kao takva idealna za radnu sobu. U prirodi može narasti preko 20 metara, dok kao sobna biljka naraste do dva metra. Ovalnih je i srcolikih listova koji izgledaju predivno, a iako većinom dolazi u zelenoj formi, sjajnih, presijavajućih listova zbog kojih ju mnogi nazivaju i zlatnom puzavicom, postoji i vrsta koju karakteriziraju veliki bijelo-smaragdni listovi.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli ? Amanda (@knotsandleaves)

Ova se vrsta naziva i šarenim puzavcem, odnosno Syngonium podophyllum albo, a koja nas je zapanjila svojom prekrasnom igrom snježnobijelih i smaragdno zelenih listova. Instagram vrvi njezinim fotografijama koje dokazuju koliko se lijepo uklapa u svaki prostor, a mi smo odlučili potanko istražiti sve što je potrebno znati prije kupovine ove lijepe, egzotične biljčice.

Opće karakteristike

Dakle, za početak je bitno reći da se radi o biljci koja je višegodišnja penjačica, sjajnih scrolikih listova, prošaranih bijelim ili žutim uzorcima, ali može se nabaviti i s posve bijelim listovima. Često se uzgaja kao sobna biljka u mnogim domovima, ali je prisutna i u uredima i javnim ustanovama. Osim svog jednostavnog uzgoja, zaslužuje simpatije i zbog sposobnosti uklanjanja štetnih toksina prisutnih u zraku prostorije, kao što su formaldehid, trikloreten, ksilen i benzen.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Lauren Hall (@laurens.leaves)

Uspijeva na temperaturama između 14 i 16°C, ali joj najbolje odgovaraju temperature između 18 i 22°C. Naraste između 1,5 do 3 m, pa joj je potrebno osigurati dovoljno prostora. Ako ju smještate uz zidove ili kutove soba, namjestite posudu na način da što više listova bude osvijetljeno.

Zalijevanje i gnojidba

Za rast joj nije potrebno puno svjetlosti i može uspijevati i na slabijem osvjetljenju, ali tada će rast biti sporiji. Odgovara joj svijetlo mjesto, ali uz dostupno indirektno osvjetljenje. Može rasti pod flourescentnim osvjetljenjem, što je važno kod uzgoja u uredima.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli ? Amanda (@knotsandleaves)

Zalijevati je ovu biljku potrebno tek kad se osuši supstrat u posudi – što u prijevodu znači da može jako dobro podnijeti sušna razdoblja kada ju zaboravite zaliti. Ako se ovaj puzavac nalazi na osunčanom mjestu, potrebno ga je češće zalijevati. Prskanje listova finom maglicom treba biti što češće, kako bi se zadržala vlaga oko biljke. Previše zalijevanja može dovesti do žućenja listova i truljenja stabljike i korijena. U suprotnom slučaju, premalo vode može uzrokovati smeđe mrlje po listovima i smeđenje vrhova listova.

Tijekom proljeća i jeseni, prihrana može biti davana jednom mjesečno univerzalnim gnojivom za sobno bilje. Prečesta gnojidba može dovesti do nakupljanja viška soli u supstratu, što rezultira spaljenim listovima.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli mimosa interior (@mimosa_interior)

Jolie domInterijeri"Šareni puzavac": Biljka koja će preživjeti čak i najneodgovornije vlasnike, a izgleda...

Facebook

100,860FanovaLajkaj