Metoda s kojom ćete napokon srediti i počistiti svoj životni prostor…
Marie Kondo prvi put je izazvala interes javnosti s jako uspješnom knjigom “The Life-Changing Magic of Tidying Up” kada je svijet osvojila s genijalnom idejom organizacije životnog prostora po kategorijma umjesto po prostorijama. Zahvaljujući Netflixovom serijalu Tidying Up with Marie Kondo postala je prepoznatljivo lice brojnih kućanstava i napravila pravu malu revoluciju. Ako želite procijeniti koliki je interes izazvala, dovoljan je podatak da su američki centri za prihvat odjeće uočili porast u donacijama nakon emitiranja serijala na Netflixu.
Što je KonMari metoda?
KonMari metoda zapravo nije metoda čiščenja već pospremanja životnog prostora koja se temelji na minimalizmu i organizaciji po kategorijama. Uključuje šest osnovnih pravila s kojima ćete započeti proces; odlučite da ćete pospremiti svoj stan ili kuću, zamislite kako bi izgledao vaš idealan prostor i lifestyle, prije bacanja ili doniranja predmeta morate im se zahvaliti što su ispunili svoju svrhu, pospremajte po kategorijama ne lokaciji, pratite točan red pospremanja, za sve što odlučite zadržati upitajte se je li vas zaista veseli.
View this post on Instagram
Pospremanje se odvija po kategorijama koje morate pratiti točno tim redom:
1. Odjeća
2. Knjige
3. Papiri
4. Komono (razni predmeti)
5. Sentimentalni predmeti
Ne morate se već unaprijed bojati da je cilj ovog procesa da se riješite stvari koje vam puno znače, riječ je o tome da ćete proći sve, znati što točno imate i zadržati ono što vas veseli i što vam zaista treba. Pospremanje morate pratiti po kategorijama jer ih je Marie tako osmislila da se do kraja procesa naviknete na metodu pitanja samog sebe u vezi svakog predmeta koji planirate zadržati. Točnije, na kraju procesa ćete točno znati što zadržati, a što odbaciti. I ono najbitnije, te ćete metode i principe primijeniti za sve buduće stvari u svom domu.
Kondo savjetuje da organizaciju prostora započnete s prvom kategorijom – odjećom. To ćete napraviti na način da ćete svu odjeću iz ormara i ladica staviti na jedno mjesto (primjerice krevet), krenite s odjećom koju je lakše procijeniti – sigurno imate neke stvari za koje ste sigurni da ih želite baciti ili donirati. Naravno, u procesu će se pojaviti i stvari za koje nećete biti toliko sigurni, ali morate vjerovati da će se vaš “osjet” biranja “izbrusiti” kako budete napredovali po kategorijama. Jednom kada ste odlučili što ćete zadržati, a što pustiti, odjeću ponovno složite u ormare i ladice.
View this post on Instagram
Tijekom pospremanja pokušajte zamisliti kakav život želite živjeti i što je sve potrebno da se to ostvari. I obavezno zapamtite, ovdje nije riječ o brzinskom pospremanju koje ćete obaviti u jedan dan. Dajte si vremena koliko je potrebno, ovisno o mjestu gdje živite, koliko stvari imate te veličini životnog prostora.
KonMari metoda slaganja odjeće
View this post on Instagram
Iako je KonMari metoda sveobuhvatna, možda je najviše interesa izazvalo specifično slaganje odjeće. Zapravo je riječ o slaganju odjeće koju ćete onda lako organizirati; umjesto slaganja na hrpu (ili hrpe) koja će biti nepregledna i s kojom možete vidjeti samo gornje komade odjeće, sada ćete odjeću složiti vertikalno i točno vidjeti što posjedujete uz minimalno zauzimanje prostora.
Pogledajte video: