Ljekovita tehnika šumskog kupanja novi je lifestyle trend. Saznali smo o čemu se radi

Za smanjenje stresa i povezivanje s prirodom nema bolje metode od ove.

Kako je prošlih 15 mjesecima mnogima bilo najstresnije razdoblje u životu, svako malo čujemo za neku novu meditativnu tehniku smanjenja napetosti, otpuštanja stresa i uživanja u trenutku. Tako smo nedavno po prvi puta saznali i za šumsko kupanje, predivnu metodu povezivanja s prirodom i rješavanja nagomilanog stresa. O čemu se točno radi?

Shinrin-yoku ili šumsko kupanje japanska je metoda uživanja u blagodatima koje nam pruža priroda, a koja jamči osjećaj blaženstva. Znate onaj osjećaj kada odete u dugu šetnju, uživate u cvrkutu ptica, mirisu šume i zvuku vode koja teče? Točno taj osjećaj priziva šumsko kupanje. Kupati se možete u bilo kojoj šumi u svijetu, kad je vruće ili hladno, po kiši, snijegu ili suncu. Nakon što naučite kako to raditi, shinrin-yoku možete raditi bilo gdje, u obližnjem parku ili u svom vrtu.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Brian Aikens | Photographer (@brian.aikens)

Dakle, da objasnimo – šumsko kupanje senzorna je praksa u kojoj “kupate” svoja osjetila prirodnom stimulacijom iz šume ili nekog drugog okruženja prirode. Ideja shinrin-yokua nastala je u Japanu 1982. godine, a pojam je nastao u Japanskoj šumarskoj agenciji kao način privlačenja većeg broja posjetitelja u japanske šume. Shinrin na japanskom znači “šuma“, a yoku znači “kupka“. Dakle, shinrin-yoku znači kupanje u šumskoj atmosferi ili uzimanje šume kroz naša osjetila. Ova japanska wellness aktivnost služi za smanjenje stresa i za povezivanje s prirodom – a rekli bismo da nam je danas to svima itekako potrebno.

Ono što je važno napomenuti jest to da šumsko kupanje ne znači planinarenje niti neku napornu sportsku aktivnost, ono podrazumijeva jednostavan boravak na zraku u kojem ste okruženi zelenilom. Ključno u cijeloj priči je da dok upijamo prirodu nemamo distrakcije, poput glazbe u ušima i slično, već da se doista posvetimo slušanju zvukova prirode, upijanju njezinih mirisa…

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli OFF THE GRID™️ | Outdoor Gear (@offthegridus)

“International Journal of Environmental and Public Health” je u studiji iz 2020. godine objavio kako su istraživači procijenili šumsko kupanje kao pristup poboljšanju pozornosti i psihološke dobrobiti sudionika tijekom pandemije koronavirusa. Otkrili su “značajnu pozitivnu korelaciju između prirode i mjera psihološke dobrobiti” tijekom vježbanja u šumskom kupanju. Osim toga, studija je pokazala da šumsko kupanje može smanjiti krvni tlak, razinu oksihemoglobina u prefrontalnom korteksu, brzinu pulsa, razinu kortizola i otkucaje srca. Prema istraživačima, nadahnuće koje čovjek osjeća kada je okružen prirodom stvara osjećaj sigurnosti koji može smanjiti razinu stresa i potaknuti opuštanje. Odlični razlozi da se već danas odete „okupati“ u neku obližnju šumu, zar ne?

Minimalno preporučeno trajanje šumske kupke je 20 minuta. Idealno vrijeme za shinrin-yoku je sunčano, no može se prakticirati i po oblačnom i kišovitom vremenu. Ovisi o tome što vas najviše inspirira. Pri odabiru mjesta na kojem želite početi prakticirati ovu praksu važno je obratiti pozornost na to kolika je tamo koncentracija ljudi. Logično, bilo bi idealno kada ljudi uopće ne bi bilo.

Uputite se na vaše besciljno putovanje šumskim putem, uz potok ili proplanak. Bez plana hodajte kamo vas tijelo nosi te kroz osjetila njuha, vida, sluha i mirisa ponovno osjetite povezanost s prirodom oko sebe. Garantiramo da ćete se osjećati preporođeno.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli keep on hiking (@on.hike)

Jolie domŽivot sa stilomLjekovita tehnika šumskog kupanja novi je lifestyle trend. Saznali smo o čemu...

U četiri koraka do blistave kože uz nenametljiv make up za svaki dan

Ispravi, ujednači, poboljšaj i iznad svega zabavi se! Filozofija je to linije Avène Couvrance, visoko podnošljive medicinske korektivne šminke specijalizirane za korekciju svih vrsta...

Facebook

100,860FanovaLajkaj