Rijetko tko tko koristi društvene mreže ovih dana nije video objave sa zagrebačkog Tomislavca. Predivne magnolije na tom trgu ponovno su u svom punom cvatu, a kroz dva tjedna latice bi im trebale kompletno otpasti – pa je sada vrijeme da se divite njihovoj ljepoti, ali i saznate nešto više o njima. Naime, svatko zna okinuti fotku ispod njihovih ružičasto-ljubičastih krošanja, ali koliko ljudi zna simboliku ove biljke?
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Magnolije tako korijene vuku iz Kine, gdje se tisućama godina uzgajaju i koriste za razne svrhe – od onih čisto dekorativnih u vrtovima pa sve do korištenja u medicinske svrhe liječenja astme, upala u tijelu i ublažavanje simptoma anksioznosti. Kinesko tumačenje magnolije je povezano sa snagom i vjernosti, a u našoj kulturi se simbolički magnolija smatra cvjetom koji je posvećen starim ljubavima. Kinezi vjeruju i da je kuća koja u svom vrtu ima posađenu magnoliju blagoslovljena mirom i stabilnošću, a tko to ne bi htio?
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Zanimljivo je da su magnolije jedno od najstarijih tipova biljaka na svijetu te da su pronađeni fosili magnolija stari oko 95 milijuna godina. Iako djeluju nježno, magnolije su vrlo otporne na razne klimatske uvjete te su se tijekom svog postojanja mnogo puta evolucijski morale znatno prilagođavati klimatskim promjenama – zbog čega su danas toliko otporne.
Sam cvijet magnolije čvrst je i debel, a latice su presvučene voskom koje ih štiti od oštećenja tijekom oprašivanja. Na našem su području najčešće magnolije u ružičastim, bijelim i ljubičastim tonovima, ali postoje i sorte s crvenim i žutim cvjetovima. I dok su mnoge cvjetne vrste za ljude otrovne, cvijeće magnolija možete slobodno jesti – u Engleskoj se latice magnolije čak i kisele i tako jedu kao delikatesa.
Dakle, kada sljedeći putra prođete ispod krošnje magnolije, sjetite se njezine simbolike i raznovrsnosti korištenja – ova biljka još je čarobnija kada znate sve njezine ‘moći’.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.