Kaktusi redovito glase za biljke koje je lako održavati pa su čest izbor svih koji žele zelenilo u svom okružju, a možda nemaju “zeleni palac”. Ako slučajno spadate u one koji su uspješno “likvidirali” i nekoliko kaktusa, možda je vrijeme da istražite neke nove biljke koje neće postati vaše buduće žrtve.
Sanseverija ili svekrvin jezik, kako se u narodu često naziva, prepoznatljiva je po svojim karakterističnim duguljastim listovima koji su uglavnom tamnozelene boje s prugama i žutim rubovima, ovisno o vrsti. Ova biljka idealna je za sve početnike, zaposlene i zaboravne ljubitelje biljaka zbog jako jednostavnog održavanja.
Najveća prednost sanseverije je što može uspijevati i u sjenovitom i sunčanom dijelu prostorije. Ne zahtijeva previše brige pa je idealna za sve one koji puno putuju i koji su općenito zaboravljivi po pitanju zalijevanja cvijeća. Zapravo, za sanseveriju je bolje da je zaboravite zaliti nego da pretjerate s vodom. Ljeti je zalijevate kad uočite da je zemlja suha, a zimi možete gotovo obustaviti zalijevanje.
Toliko je otporna da joj neće smetati da je postavite u blizini radijatora, a “ubiti” je možete samo ako se temperatura u prostoriji spusti ispod 10 stupnjeva ili čestim seljenjem (sanseverija je osjetljiva na promjenu mjesta). Isto tako, bitno je napomenuti da ova lisnata biljka voli posude u kojima joj je “tijesno” pa kad se odlučite na presađivanje (svako dvije do tri godine), presadite je u tek nešto veću posudu od prethodne.
Popravlja kvalitetu zraka
Dok većina biljaka uzima noću kisik iz zraka pa se nikako ne preporuča držati ih u spavaćoj sobi, sanseverija stvara kisik noću i pročišćava mnogo druge otrovne čestice iz zraka. Računajte na to da sanseverija treba imati od šest do osam listova po osobi da bi se popravila kvaliteta zraka koji udišete.