Postoje ti neki uređaji i kućanski aparati o kojima se jednostavno ne prestaje pričati – bilo da je riječ o Dyson Airwrapu ili pak fritezama na vrući zrak. O ovoj potonjoj temi smo se i sami odlučili raspitati pa smo na jedno mjesto sakupili sve što trebate znati o fritezama na vrući zrak – jesu li štetne ili nisu, jesu li zaista toliko zdravije te isplati li ih se stvarno kupiti?
Za početak, da objasnimo – friteze na vrući zrak toliko su popularne jer omogućuju da napravimo hrskavu, ‘prženu’ hranu, no bez mase kalorija koja dolazi bok uz bok prženju u vrućem ulju. Zahvaljujući tome što vam omogućavaju da jedete pohane odreske ili pak pomfrit rađen bez ulja, ove friteze postale su ‘must-have’ kućanski aparat u domovima influencerica – no jesu li zaista baš toliko zdrave?
Odnosno, je li hrana spremljena na ovaj način zaista low-calories opcija bez mane?
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Friteza na vruć zrak vs. pećnica
Airfryeri funkcioniraju jednostavno – hranu stavite u košaru za pečenje s ništa ili minimalno ulja, a cirkulacija vrućeg zraka ju skuha, odnosno sprži. Dakle priprema je vrlo slična klasičnoj pećnici. Zbog toga što funkcioniraju na sličan način, kalorijska vrijednost hrane pripremljene u fritezi na vruć zrak ili u pećnici neće puno oscilirati – sve će ovisiti o tome koliko ulja dodate i u jednom i u drugom slučaju.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Friteza na vrući zrak vs. prženje u dubokom ulju
Iako u odnosu na pećnicu friteze na vruć znak nisu nešto posebno zdravije, u odnosu na klasične friteze koje hranu prže u dubokom ulju – svakako jesu. Iznimno mala količina ulja koja je potrebna da bi se u Airfryeru dobila divna, hrskava hrana velika je prednost u odnosu na litre ulja u kojima bismo inače popržili pohano meso ili krumpir.
Uz to, kada se hrana prži u vrelom ulju, ono može izazvati povećane koncentracije upalnih spojeva, koji se zapravo mogu apsorbirati u tijelu. U ovom slučaju, manje ulja jednako je manjem broju upalnih spojeva u hrani koju jedemo. To dovodi do smanjenog rizika za razvoj kronične bolesti, uključujući kardiovaskularne bolesti.
Uz to, friteze na vruć zrak odlična su opcija kod pripreme škrobne hrane kao što je krumpir. Hrani uglavnom treba duže da se ‘prži’ na vrućem zraku nego kad se prži u dubokom ulju, a škrob se u tom okruženju obično manje razgrađuje. Škrob tako može biti probavljiviji i potencijalno može imati malo niži utjecaj na šećer u krvi.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Je li friteza na vruć zrak isplativa investicija?
Generalno bismo svakako rekli da da – friteze na vruć zrak dolaze u raznim veličinama, lako se čiste te se hrana u njima priprema brže no klasičnim metodama prženja ili pečenja, a uz to traže i znatno manje masnoća pa su prijateljska opcija za sve one koji se ne žele odreći hrskavih zalogaja čak ni dok su na dijeti.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.