Kako je ovih dana sve u znaku Uskrsa te možete svuda pronaći recepte za pince, šunke u kruhu ili pak savjete kako na prirodan način obojiti pisanice, mi smo se odlučili obraditi i još jednu uskrsnu temu, a to je simbolika ukrašavanja u doba Uskrsa. Znamo svi da se uskrsni ukrasi ovjese po grančicama, simboli zečeka, jaja i kokica su posvuda, ali što od svega toga ima stvarne korijene u našoj tradiciji?
Zapravo, jedino je ukrašavanje pisanica, odnosno uskrsnih jaja, zaista stoljećima star običaj na području cijele Europe. Od simbolike proljeća do vjerskog značenja, uskrsno ukrašavanje jaja bilo je, i ostalo, važan dio uskrsnog slavlja, a uz njega su vezane mnoge specifične tehnike i ukrasi koji se razlikuju od regije do regije.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Zašto baš jaja?
Naime, jaja su općenito kroz povijest postala univerzalni simbol života, obnove i plodnosti. Za kršćane, jaje također predstavlja Kristovo uskrsnuće – novi život koji nastaje iz ‘mrtvog’ jajeta, simbolizirajući Kristovu pobjedu nad smrću. Prema jednom od vjerovanja, crvena boja na jajetu simbolizira Kristovu krv prolivenu za spasenje čovječanstva. Jaja su u srednjem vijeku bila posebna dragocjenost, jer su jaja bila među prvim namirnicama koje su ljudi jeli nakon posta, a često su bila darovana kao simbol ljubavi i međusobnog poštovanja.
S vremenom je tradicija ukrašavanja jaja postala šarenija i raznolikija. Pored simbolike, uskrsna jaja postala su i odraz kreativnosti, a brojni stilovi ukrašavanja svjedoče o bogatstvu lokalnih običaja i tehnika koje su se razvijale u različitim dijelovima Europe.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
U istočnoj Europi, osobito u Poljskoj i Ukrajini, tradicija ukrašavanja jaja naziva se ‘pisanka’ i smatra se jednim od najstarijih i najljepših običaja. ‘Pisanke’ su jaja koja se ukrašavaju tradicionalnim tehnikama oslikavanja voskom. Ove ukrase karakteriziraju vrlo specifični simboli poput cvjetova, geometrijskih oblika, a boje su živopisne, uglavnom crvena, zelena, plava i žuta.
U engleskom govornom području, posebno u Engleskoj, tradicija ukrašavanja jaja često se povezuje sa zecom – mitološkim stvorenjem koji nosi jaja. Za Engleze je uskrsni zec simbol proljeća i obnavljanja života, a uskrsna jaja često su bila od čokolade ili su ih djeca ukrašavala u veselim bojama.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Slično je i u Francuskoj gdje uskrsna tradicija uključuje čokoladna jaja, ali i ukrašene verzije koje dolaze u obliku jaja od šećera i drugih slatkiša. Jaja se daruju djeci i obitelji, a tradicionalno su bila dekorirana u jarkim bojama, uz motive proljeća i obnavljanja prirode.
Uskrsno ukrašavanje u Hrvatskoj
Hrvatska ima bogatu tradiciju u uskrsnom ukrašavanju, a običaji variraju od regije do regije. U gotovo svim dijelovima Hrvatske, jaja su osnovni element uskrsnog stola i mnoge obitelji prakticiraju njihovo ukrašavanje prema starim tehnikama.
Najpoznatiji oblik uskrsnog ukrašavanja u Hrvatskoj je svakako pisanica. ‘Pisanje’ iliti ukrašavanje jaja u Hrvatskoj se obavlja tradicionalnim tehnikama koje uključuju bojenje, oslikavanje voskom ili čak urezivanje u ljusku jajeta. U Istri i na području sjeverozapadne Hrvatske, pisanje jaja voskom je vrlo česta praksa. Jaja se premazuju voskom i u njemu se ukrašavaju različiti simboli poput cvjetova, kršćanskih motiva, ili pak uzoraka specifičnih za lokalne običaje.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
U mnogim dijelovima Hrvatske, jaja se obavezno boje crvenom bojom, iako su danas popularne i druge boje, uključujući zelenu, plavu i žutu. U nekim dijelovima Hrvatske, uz tradicionalno bojanje jaja, koristi se i tehnika ukrašavanja s pomoću bilja, poput cvjetova ili lišća, koji se stavljaju na jaje dok se kuha, stvarajući uzorke na ljusci.
Moderne interpretacije uskrsnog ukrašavanja
Danas, iako su se mnoge od tradicionalnih tehnika zadržale, postoji i rastući trend modernih interpretacija uskrsnog ukrašavanja. Od luksuznih, zlatnih i srebrnih jaja, pa do jaja koja se ukrašavaju tehnološkim metodama, poput korištenja printera za 3D ukrase, uskrsna jaja danas mogu biti istinska umjetnička djela. Mnogi također koriste ekološke materijale, što odražava rastuću zabrinutost za okoliš.
Bez obzira na to gdje se nalazimo u Europi, uskrsno ukrašavanje jaja duboko je ukorijenjeno u našim tradicijama i ima snažnu kulturnu, vjersku i povijesnu simboliku.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.