Jesmo li postali generacija emocionalno nedostupnih ljudi?

Kako prepoznati znakove emocionalne nedostupnosti i što možemo učiniti za sebe.

U svijetu prepunom brzih poruka, instant veza i površnih razgovora, sve je teže stvoriti istinsku emotivnu bliskost. Mnogi od nas ulaze u odnose, ali istovremeno bježe čim postane previše ozbiljno. Obećavamo si da ćemo ‘sljedeći put drugačije’, no u nekom trenutku ponovno zatvorimo vrata. Pa se pitamo – je li problem u drugima ili ipak u nama?

Emocionalna nedostupnost je nešto o čemu se u posljednje vrijeme sve češće govori. Iako zvuči kao ‘ozbiljna dijagnoza’, zapravo je riječ o obrascu ponašanja koji većina nas nosi u određenoj mjeri – često nesvjesno. Psiholozi tvrde da se emocionalna nedostupnost ne rađa s nama, već se razvija s vremenom, najčešće kao obrambeni mehanizam.

Riječ je o strategiji kojom nesvjesno štitimo sebe – od boli, odbacivanja, gubitka kontrole. No, ta ista strategija nas može udaljiti od svega što uistinu želimo: ljubavi, bliskosti, povezanosti. U svijetu kojim vladaju društvene mreže, podcasti i stalne usporedbe s drugima – odlučili smo istražiti kako da kod samih sebe pronađemo znakove emocionalne nedostupnosti. Jer da, ponekad je problem i u nama, a ne samo u drugima.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli WILD LOVERSS (@wild.loverss)

Jeste li emotivno nedostupni?

Ako vam se često događa da se povlačite kada stvari u odnosu postanu ozbiljne, ako osjećate nelagodu kada trebate pokazati ranjivost ili stalno nalazite razloge zašto netko nije ‘dovoljno dobar’, moguće je da niste u kontaktu sa svojim stvarnim emocijama – ili da ih jednostavno ne dopuštate pokazati drugima. I ne, to ne znači da nešto s vama nije u redu. To samo znači da ste, u nekom trenutku svog života, naučili da je sigurnije ostati zatvoren.

Psiholozi poput dr. Sue Johnson, kreatorice metode emocionalno fokusirane terapije, objašnjavaju da se iza emocionalne nedostupnosti često krije povijest; djetinjstvo obilježeno nedostatkom sigurnosti, odnosi u kojima smo bili povrijeđeni ili jednostavno dugogodišnje uvjerenje da nismo ‘dovoljni’. Također, emocionalna zatvorenost može biti i znak samosabotaže: ako se bojimo da ćemo biti odbačeni kad nas netko stvarno upozna, radije ne dopuštamo nikome da nam se približi.

No, najvažnija poruka je – ovo se može promijeniti. Emocionalna dostupnost nije osobina s kojom se rađamo, već sposobnost koju učimo. Prvi korak je prepoznavanje vlastitih obrazaca. Već i sama svijest o tome da se zatvaramo, da bježimo, da sabotiramo – stvara prostor za promjenu.

Kako se odvažiti na promjenu u obrasca ponašanja?

Promjena počinje malim koracima. Primjerice, pisanjem dnevnika u kojem iskreno bilježimo kako se osjećamo. Vježbanjem otvorene komunikacije u sigurnim odnosima. Priznavanjem da nas nešto plaši – iako to možda nikome još nismo rekli. Ponekad je dovoljno samo reći: ‘Ne osjećam se spremno, ali želim pokušati’.

Ako osjećate da su ti koraci preteški, psihoterapija može biti važno sidro. U prostoru bez osude, s nekim tko razumije kako emocije funkcioniraju, možete prvi put osjetiti što znači biti viđen. Neki ljudi prvi put dožive emocionalnu sigurnost upravo u tom kontekstu i odatle počinju graditi nove načine povezivanja.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli feminine energy mentor (@aymiealexandra)

Naravno, važno je i s kim se povezujemo. U odnosima koji nas guše, umanjuju ili osuđuju, teško je naučiti biti otvoren. Zato birajte ljude koji vam daju prostora, koji vas slušaju i ne traže da budete savršeni. Bliskost ne nastaje u savršenstvu, nego upravo u nesavršenosti: kada dopustimo sebi da budemo iskreni, ranjivi, ljudski.

Na kraju, emocionalna dostupnost nije slabost. Ona je snaga. Otvoriti se znači preuzeti rizik, ali i dati si šansu za ljubav koja je stvarna, duboka i vrijedna. A to je, u konačnici, ono što svi tražimo.

I zato donosimo nekoliko konkretnih vježbi koje mogu pomoći ako želite vježbati veću emotivnu dostupnost u odnosima:

Dnevnik osjećaja

Svaki dan (ili barem nekoliko puta tjedno), odvojite 10 minuta i napišite što se događalo taj dan, ali fokusirajte se na emocije, ne samo na događaje. Postavite si pitanja poput:

  • Kako sam se osjećao/la danas u odnosu s drugima?
  • Što me uznemirilo i zašto?
  • Kada sam se osjećao/la sigurno? Kada sam se povukao/la?

Zašto pomaže:

Povezuje vas s vlastitim emocionalnim svijetom i razvija samosvijest, prvi korak prema otvorenosti prema drugima.

‘Ispod površine’ vježba

Zapišite jednu situaciju u kojoj ste se povukli emocionalno. Ispod toga zapišite što ste rekli ili učinili. Zatim što ste zapravo osjećali, ali niste rekli.

Zašto pomaže:

Uči vas razlikovati obrambeno ponašanje od stvarnih osjećaja.

Vježba ‘otvorene rečenice’

Završite rečenice iskreno i bez cenzure. Cilj je otkriti potisnute misli i uvjerenja:

  • Najteže mi je otvoriti se jer…
  • Kad me netko stvarno upozna, bojim se da će…
  • Emocionalna bliskost mi znači…
  • Naučio/la sam da ljubav znači…

Zašto pomaže:

Ove rečenice pomažu u prepoznavanju osobnih blokada i strahova koji stoje između vas i drugih.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli WILD LOVERSS (@wild.loverss)

LifestyleFood for thoughtJesmo li postali generacija emocionalno nedostupnih ljudi?

Facebook

100,860FanovaLajkaj