Iako je već završio prvi mjesec ove godine, mi i dalje imamo osjećaj kao da smo zaglavljeni u definiraju/provođenju novogodišnjih odluka. Bilo da se radi o usvajanju novih zdravih navika, poput češćeg kuhanja i manje naručivanja Wolta, više vježbanja, boravka u prirodi ili usvajanja novih stress management skillsa, stjecanje navika nije lako – a mi smo se ove godine odlučili na jednu veliku promjenu – počinjemo štedjeti.
Štednja mnogima djeluje izazovno, osobito u doba inflacije i stalnih porasta troškova života, no uz neke savjete stručnjaka i ključne korake – trebalo bi biti izvedivo svakog mjeseca određeni iznos staviti na stranu, za koju god svrhu želite.
Za početak, stručnjaci i financijski planeri kažu da je odmah dobro definirati ciljeve – za što štedite i koliko svakog mjeseca. Pri tome morate biti realni i svjesno postaviti ciljeve koji su ostvarivi, ako ih postavite previsoko, vrlo brzo ćete odustati.
Vodite dnevnik troškova
Za početak, važno je znati kolikim iznosima na mjesečnoj bazi baratate i koliko imate izdataka na kojima biste, objektivno, zapravo mogli uštedjeti. Recimo, kupujete bočice vode svakog dana, a možete ponijeti jednu od kuće ili pak plaćate streaming servise koje uopće ne koristiti. Takve stvari dobro je znati – i onda mic po mic rezati stavke koje vam izbijaju novac iz novčanika. Vjerojatno ćete se iznenaditi koliki se to iznos nakupi, kada ga naberete na jednu hrpu, a koji ste potrošili na stvari koje vam objektivno nisu ni trebale.
Izrada mjesečnog proračuna
Nakon što ste popisali troškove, stavite na papir i svoj mjesečni proračun onoga što morate platiti – bilo da je riječ o računima, hrani ili pak kozmetičkim tretmanima i registraciji auta, popišite sve očekivane izdatke za mjesec pred vama i onda ostatak novca koji vam ostane raspodijelite na zabavu, svakodnevne aktivnosti i slično. A u ovom slučaju, dio odvojite i za štednju.
Automatizirajte štednju
Jedan od najlakših načina štednje je automatiziranje – postavite trajni nalog koji će vam svakog mjeseca s računa skinuti određeni iznos novca te ga pohraniti ‘sa strane’. Tako taj novac neće ni vidjeti na tekućem računu te nećete ni računati da njime možete raspolagati. Tako će štednja postati rutinska – bez da vi o njoj puno i razmišljate.
Svjesno trošite
Vrlo često, s obzirom na to da živimo u konzumerističkom društvu, pokleknemo i odlučimo nešto kupiti zbog trendova – iako nam ta stvar uopće ne treba. Bilo da se radi o novoj Zara haljini, novom trendi kućanskom uređaju ili pak odlasku u skupi restoran – svakako budite što svjesniji na što trošite i želite li na točnu tu stvar ili iskustvo potrošiti tu količinu novca – ili zapravo ne. Ako odlučite da vam je nešto zaista potrebno, onda taj trošak isplanirate u mjesečni budžet, kako se opet ne biste našli u spirali nepotrebne potrošnje i ‘curenja’ novca.
Pratite svoj napredak
Većini ljudi, osim fiksnih ciljeva zbog kojih štede poput kupnje stana i slično, jako pomaže gledati stanje na štednji – kako bi imali dojam da zaista trud koji ulažu u promjenu navika ima smisla. Iz mjeseca u mjesec gledajte porast iznosa na svom računu te ove godine zakoračite u financijsku odgovornost.