Kako se brinuti za dlaku naših ljubimaca za vrijeme izolacije?

Savjeti i upute koji će olakšati brigu o kućnim ljubimcima dok su zatvoreni saloni za njegu i šišanje pasa.

Period izolacije vjerojatno predstavlja radost za naše kućne ljubimice koji možda sad više nego ikad uživaju u društvu svojih vlasnika, ali ipak tu je briga o njihovom krznu koja može predstavljati izazov. Za savjet kako se brinuti za dlaku naših ljubimaca dok traje izolacija upitali smo Moniku Berberović, vlasnicu salona Megi, koja je s nama podijelila vrijedne upute o češljanju i raspetljavanju čvorića kojima su dugodlaki psi skloni.  Kako točno trebate postupiti, saznajte u nastavku, i na kraju teksta pogledajte i video koji će vam pobliže približiti cijeli proces:

“U ovo vrijeme kada smo svi pretežito doma, saloni za kućne ljubimce su zatvoreni, a dlaka naših ljubimaca nemilosrdno raste i počinje se petljati, možda će vam dobro doći nekoliko savjeta kako da održavate svog ljubimca do ponovnog odlaska u salon. Najzahtjevniji su tu svakako dugodlaki psi, pogotovo u tipu maltezera, shih-tzua, poodle, itd...

1. Za dugodlake pse u ovom slučaju najbolje će poslužiti četka s metalnim zupcima. Dok češljate psa, četku držite lagano i ne radite veliki pritisak na kožu jer možete izgrebati i ozlijediti svog psa. Možete probati jačinu stiska na svojoj ruci, ono što boli/grebe vas boli i njih. Imajte na umu da četkate dlaku, a ne kožu.

2. U četkanju budite temeljiti, sjetite se da trebate četkati sve četiri šape što detaljnije, prsa, područje oko ušiju, trbuh i rep, a ne samo leđa psa.

3. Ako vam se pas vec zapetljao, češljajte jedan po jedan dio tijela. Ne morate raspetljati cijelog psa u jednom danu. Imajte na umu da im to može biti neugodno ili čak i bolno te nemojte siliti psa. Svakako će dobro doći da psu tijekom češljanja date poslasticu ili nešto što voli kako biste mu neugodno iskustvo češljanja spojili s nečim pozitivnim, a to je naravno neka fina poslastica.

4. Ako su se na psu stvorili veći čvorovi, njih možete odrezati pa nakon toga raščešljati dio čvora koji je ostao. Ali to je samo za one vlasnike koji imaju dobru kontrolu nad psom i pas im to dozvoljava te nije nemiran. Ako vam je pas nemiran radije nemojte ništa rezati kako ne biste porezali psa. Ostavite nama da to riješimo kad se situacija sa COVID-19 virusom smiri. Čvor nikada ne režite skroz do kože kako ne biste porezali psa i nikada nemojte natezati čvor prema gore jednom rukom, a drugom rezati. Povlačenjem čvora povlačite i kožu koju možda nećete vidjeti i vrlo lako možete porezati psa, pa čak i odrezati dio kože!

5. Znamo da vam područje oko očiju predstavlja najveći problem, ali nekome tko nije stručan nikako ne bih preporučila da škarama reže išta oko očiju. Ozbiljna ozljeda može nastati u sekundi. Umjesto rezanja oko očiju, uzmite gumicu i zavežite psu “palmicu”. Pazite da palmica na glavi nije previše stisnuta tj. da ne zateže kožu.

6. Ima li pas čvorove u dlaci možete provjeriti fenom. Upalite fen na najslabije, usmjerite ga u psa i polako prelazite cijelo tijelo fenom. Vrlo jasno ćete vidjeti gdje je dlaka raspetljana, a gdje se počela zapetljavati ili već postoje formirani, jači čvorovi.

7. Za kratkodlake pse možete koristiti alat poput furminatora za iščešljavanje poddlake ako vam se pas jako linja.

8. Češljati dugodlake pse trebate svaki ili svaki drugi dan.

Mazite i volite svoje ljubimce, kroz održavanje dlake također možete produbiti vaš odnos. Nagradite psa nakon svakog uređivanja (a možete i tijekom) i nemojte ih prisiljavati da izdrže duže nego što mogu.”

Pogledajte video salona Megi koji će vam olakšati gore navedene upute i savjete, uz napomenu da budete jako oprezni kod češljanja, pogotovo ako to nikad niste radili:

LifestyleKako se brinuti za dlaku naših ljubimaca za vrijeme izolacije?

Facebook

100,860FanovaLajkaj