Pet književnih hitova koje se ove godine itekako isplati uloviti na Interliberu

Jer su jesen i zima savršeno doba za zavlačenje pod dekicu s novim književnim štivom.

U utorak 9. studenog na Velesajmu u Zagrebu započeo je ovogodišnji Interliber, najveći sajam knjiga u Hrvatskoj! Za sve knjigoljupce, ovo je iznimno lijepa vijest, a posebno smo joj se razveselili jer prošle godine zbog pandemije sajam nije bio organiziran uživo, već samo online. Ove godine ga možete posjetiti sve do 14.11., od jutra do večeri, a čekat će vas popusti na najnovije književne naslove. Neki su izdavači već najavili velika sniženja koja će se kretati od 20 do 70 posto, a mi smo vam priredili listu naših top pet književnih favorita koje se isplati kupiti.

Sally Rooney, “Dobri svijete, gdje si”

Trenutno zaista nema autorice millennial generacije koja je izazvala odjek kakav je izazvala Sally Rooney u cijelom svijetu. Njezini stilski odmjereni, a dinamični romani svrstali su se među najzanimljivija djela posljednjih desetak godina na svjetskoj književnoj sceni. Najnoviji roman, „Dobro svijete, gdje si“, koji je izašao početkom rujna, prati Alice, Felixa, Eileen i Simona, mlade ljude koje okružuju sasvim različite životne okolnosti. Trebaju jedno drugo, poigravaju se međusobno, zbližavaju se i udaljavaju, vode ljubav, sumnjaju u sebe i svoje osjećaje, no najviše od svega zabrinuti su za svijet u kojem žive – svijet koji se nalazi na rubu ekološke katastrofe, u kojem vlada Trump, svijet neoliberalizma. Ovaj je roman samo još jedan u nizu nastao iz pera Rooney, a koji je dokazao kako se radi o najboljom spisateljskoj nadi mlađe generacije. Glasu mladih ljudi i kulturi življenja današnjice.

Dino Pešut, “Tatin sin”

Jedan od najhvaljnijih i najnagrađivanijih hrvatskih autora mlađe generacije svakako je Dino Pešut koji nas je osvojio svojim romanom “Tatin sin”. Nakon neuspješnog pokušaja da pronađe sebe na Zapadu, mladi intelektualac, pjesnik u nastajanju, mladić iz maloga provincijskoga grada na obali rijeke, svoje dane provodi radeći kao recepcionar u hotelu, balansirajući između vlastitog očajanja, izgubljenosti i bogatog ljubavnika te razmišljajući o ocu, s kojim nikada nije razvio konkretan odnos, a koji leži u bolnici iščekujući dijagnozu s možda najgorim ishodom. Odnos između oca i sina uvijek je bio ambivalentan, a odavno nije onakav kakav bi trebao biti; nad njega se nadvila sjena prošlosti, a sin ne može razumjeti svoje emocije ni prema ocu ni prema drugima oko sebe. Otac pak, s druge strane, nikako da vidi može li razumjeti sina i prihvatiti ga onakvim kakav jest. Ovo je priča o generacijskom jazu, kulturnom naslijeđu i našem društvu – sočna, britka i ispričana tako da će taknuti domaću publiku.

Dolly Alderton, “Nestale ljubavi”

Dolly Alderton proslavila se svojim britkim stilom pisanja, bez previše ukrašavanja i obradom tema bliskim današnjim milenijalcima. I sama je poznata ličnost zahvaljujući svojim kolumnama u „The Sunday Timesu“ i podcastu, a po njezinom se hit memoaru „Sve što znam o ljubavi“ trenutno snima i serija. Dakle, radi se o svojevrsnoj američkoj verziji Sally Rooney. Njezin roman „Nestale ljubavi“ bavi se milenijalskim poimanjem ljubavi, prijateljstva i života u današnjem svijetu. Glavna junakinja, Nina Dean, u svojim je ranim tridesetima i upravo je kupila svoj prvi stan u Londonu. Kad upozna Maxa – šarmantnog muškarca koji joj na prvom spoju kaže da će ju oženiti – čini se da sve ide baš kako treba. Uostalom, savršen je trenutak za novu ljubavnu vezu jer Nina posvuda oko sebe vidi podsjetnike na to kako vrijeme brzo prolazi. Max je tu da joj pruži balans i priliku za novu etapu u životu. Ili ipak ne?

Maggie O’Farrell, “Hamnet”

Kao jedna od najuzbudljivijih knjiga 2020., pozicionirao se roman „Hamnet“ autorice Maggie O’Farell. O’Farrell već poznajemo kao spisateljicu koja je dobila brojne pohvale za prvijenac „After You’d Gone“, a zatim i roman „The Hand That First Held Mine“. Može se pohvaliti s nekoliko ozbiljnih književnih priznanja, a Hamnet je dobio upravo Women’s Prize za najbolju fikciju prošle godine. U pitanju je raskošan roman o Shakespeareovom sinu Hamnetu, dječaku koji je preminuo s 11 godine 1596. godine. Radnja započinje ljetnog dana u Stratfordu kad djevojčicu Judith iznenada uhvati groznica. Njezin brat blizanac, mladi Hamnet, panično odlazi u potragu za pomoći, no, nikoga nema kod kuće. Majka Agnes radi na polju, otac William u Londonu. I nitko ne sluti da se sprema smrt djeteta koja će mnogo toga promijeniti.

Elena Ferrante, “Mračna kći”

Elena Ferrante prošle je godine izbacila sasvim novi roman „Lažljivi život odraslih“, a sada nam je Profil pripremio i novo izdanje njezina romana „Mračna kći“ po kojem  uskoro izlazi i film s Olivijom Colman u glavnoj ulozi. Roman prati nastavljenu profesoricu u svojim srednjim godinama koja ostaje sama nakon što su njezine kćeri preselile k ocu. Ususret ljetu odlučuje otići na ljetovanje u malo mjesto na Jonskom moru. Na putovanje odlazi s ravnodušnim očekivanjima, spremna na to da će ju obuzeti uspomene i nostalgija zbog obitelji, ali ono što se događa je upravo suprotno – Leda uživa u slobodi i svoje dane provodi na plaži. Vrijeme tako teče, dok na odmoru ne upozna Ninu, mladu majku koja pokušava balansirati život i roditeljstvo u pratnji velike obitelji. Gledajući Ninu, Leda se počinje vraćati u prošlost, preispitujući svoje majčinske i druge odluke koje su zavijek definirale njezin i život cijele njezine obitelji.

LifestyleKulturaPet književnih hitova koje se ove godine itekako isplati uloviti na Interliberu

U četiri koraka do blistave kože uz nenametljiv make up za svaki dan

Ispravi, ujednači, poboljšaj i iznad svega zabavi se! Filozofija je to linije Avène Couvrance, visoko podnošljive medicinske korektivne šminke specijalizirane za korekciju svih vrsta...

Facebook

100,860FanovaLajkaj