Poluotok Pelješac i otok Korčula nalaze se u Dubrovačko-neretvanskoj županiji, a osim po moru, lijepim uvalama, plažama i otočićima koji ih čine poželjnim ljetnim destinacijama, imaju mnoštvo sadržaja zbog kojih ih vrijedi posjetiti u bilo koje doba godine. Donosimo vam kratki pregled najboljeg od najboljeg na dva južnodalmatinska bisera koji su toliko dobro povezani i bliski da ih možete posjetiti u sklopu jednog putovanja. Ovaj je pregled ujedno i presjek sadržaja i konkretnih atrakcija u kojima ćete sigurno uživati!
U carstvu kamenica i vrhunskog vina
Kada ste s kontinenta skrenuli na Pelješac, prva veća mjesta na koje ćete naići su Ston i Mali Ston. Vrijeme je za kamenice! Te su školjke nadaleko poznati specijalitet poluotoka i nigdje nisu tako ukusne nego na Pelješcu, pogotovo kad vam ih izvade direktno iz mora. U Malom Stonu naći ćete nekoliko restorana koji ih poslužuju, no imate i mogućnost odvesti se barkom do morske farme gdje se uzgajaju, i to u aranžmanu Bota Šare Oyster & Sushi Bara. Ljubazni će vas domaćini u par minuta plovidbe odvesti na platformu na kojoj se kamenice vade iz mora, otvaraju i poslužuju. Jedinstveno iskustvo u posebnom ambijentu koje ne smijete propustiti. Ako niste ljubitelji kamenica i to ne planirate postati, u restoranu možete dobiti brojna druga jela iz bogate dalmatinske kuhinje.
Nakon ukusnog ručka, vratite se na obalu i produžite do Stona nad kojim se nadvijaju impozantne zidine koje spadaju među najduže očuvane fortifikacije u svijetu. Kratka šetnja od 15 minuta po zidinama dovoljna je za uživanje u prekrasnoj panorami grada, a od gore nećete moći ne primijetiti bazene soli koji čine stonsku Solanu – najstariju u Europi! Potječe iz davnog 14. stoljeća, kada je sol bila vrjednija od zlata. Ako ste u Stonu krajem srpnja ili tijekom kolovoza, možete sudjelovati u berbi soli.
Kada glavnom cestom od Stona krenete prema Orebiću, obavezno morate skrenuti k tunelu Dingač koji vas vodi do pravog obalnog spektakla. Na strani otoka koja gleda na Mljet, Korčulu i Lastovo nalaze se strme padine na kojima je posađena vinova loza od koje se radi jedno od najslavnijih hrvatskih vina – Dingač. Ako želite s visine vidjeti plavo more, dok šećete kroz zelene, strme vinograde na kojima je berba pravi izazov, nema boljeg mjesta. Dingač je verzija plavca malog i spada u vina visoke kvalitete, s podosta alkohola – čak oko 17 %.
Za degustaciju se najbolje iz vinograda spustiti na obalu i uživati u jednom od OPG-ova i restorana koji ga poslužuju. Primjerice, Agroturizam Braenović svoju gastronomsku ponudu dobrim dijelom radi oko Dingača, pa tako možete kušati veliki specijalitet kojim ćete uistinu osladiti nepce – hobotnicu kuhanu s Dingačem. Druga slavna vinska sorta s Pelješca je Postup, koji se također dobiva od sorte grožđa plavac mali, posađene na osunčanim padinama južnog dijela poluotoka.
Na krilima vjetra
Kada konačno stignete do Orebića – najvećeg mjesta na otoku, možete odsjesti u nekom od hotela ili odabrati nešto od bogatog izbora privatnog smještaja. Ako ste za hotel, preporuka je mali obiteljski Hotel Indijan na čijoj terasi dominiraju palme, pa je doručak u zoru poseban doživljaj.
Orebić je odlično polazište za upoznavanja krajnjeg dijela poluotoka, a i sam nudi brojne zanimljive sadržaje. Svakako treba istaknuti slastičarnicu Croccantino u kojoj možete probati najfiniji sladoled na Pelješcu, i to uz pogled na more ili ugodnu šetnju obalom.
U blizini Orebića (u mjestu Viganj) nalazi se ponajbolje mjesto na Jadranu za upoznavanje sa čarima windsurfinga – Water Donkey Windsurfing & Kitesurfing Center. Ako ste već iskusili takav tip adrenalinskog provoda, ovdje ćete se dodatno nauživati. Ako niste, tu su stručni i strpljivi instruktori koji će vas naučiti prve korake i uvesti u uzbudljivi svijet surfanja.
Nakon adrenalinskog provoda, u blizini se Orebića nalazi nekoliko restorana / OPG-ova s odličnom hranom i još boljim pogledom. S terase OPG Hrid, koji se nalazi u brdu iznad grada, pruža se najljepši pogled na Orebić, pa ćete uistinu uživati kušajući neki specijalitet pripremljen ispod peke.
U Vignju ćete naći Konobu Mašklin iz koje se također pruža odličan pogled, a čije specijalitete svakako zalijte Dingačem ili Postupom.
Ljuljanje u moru, kupanje u vinu
Od Orebića do Korčule stići ćete kratkom vožnjom trajektom (15-ak minuta), a pred vama će se otvoriti neki novi svijet. Sličan, no ipak nešto drugačiji. Prilikom uplovljavanja trajekta vidjet ćete grad na poluotoku, opasan zidinama. „Mali Dubrovnik“ – baš kako mu tepaju. Korčula nudi dobar izbor privatnog smještaja, ali i nekoliko lijepih hotela i resorta koji mogu poslužiti kao odlično polazište za upoznavanje otoka, no u kojima imate sve za uživanje i ako vam se ne da previše putovati po otoku. Upravo je takav Aminess Port9 Hotel koji se nalazi na 15-ak minuta pješice od starog grada, a u kojem možete nesmetano uživati u infinity bazenu, igrati tenis, ili pak slušati živu svirku u večernjim satima na jednoj od terasa.
Grad Korčula spada među najljepše gradove na hrvatskim otocima. U njemu se nalazi rodna kuća velikog putnika Marka Pola, poznate stepenice koje vode u stari grad na kojima morate snimiti fotografiju, katedrala sv. Marka i još nekolicina povijesno važnih mjesta. Ako se želite opustiti uz koktel i pogled na more i Pelješac, najbolje se popeti u koktel bar Massimo koji se smjestio u kuli na samoj obali. Za večeru možete odabrati neki od restorana na gradskim zidinama, ili se pak odlučite za drugu stranu grada i vrhunski restoran hotela Aminess Korčula Heritage. Ako se u gradu nađete na dan kad se izvodi tradicionalni viteški ples Moreška, nikako ju nemojte propustiti!
Iako se u samoj Korčuli itekako ima što raditi, ne propustite se provozati arhipelagom otočića u blizini grada. Na otoku Badiji možete se družiti s jelenima koji će vam se približiti u nadi da ćete ih nahraniti, dok se na otoku Stupe nalazi bar i restoran Moro Beach u sklopu kojega je ljuljačka koja je pravi hit na društvenim mrežama, kao i restoran s ukusnim ribljim menijem i domaćim vinima. Ako niste za kompletan obrok, koktel na ležaljkama bit će dovoljan.
Unutrašnjost otoka poznata je po vinogradima Pošipa, a radi se o autohtonoj sorti grožđa u mjestima Smokvica i Čara od koje se pravi naširoko poznato bijelo vino. Kroz vinograde vode rute Pošipa, koje možete proći pješice ili biciklom, prije nego stanete u nekoj od lokalnih vinarija s vrhunskim vinom i još boljom prezentacijom. U Smokvici je to novouređena vinarija Merga Victa s kreativno osmišljenom kušaonicom, a u Čari će vas se sigurno dojmiti panorama s balkona vinarije Nerica, odakle se pruža pogled na naizgled beskrajna polja vinove loze. Za savršenu kombinaciju vina i poezije trebate se zaputiti u od Čare 2 kilometra udaljenu Zavalaticu, gdje će vas pjesnik i vinski inovator Luka Krajančić dočekati u svojoj kušaoni s pogledom na lijepu malu uvalu.
Posebno mjesto u gastronomskoj ponudi otoka ima Konoba Maha, čiji će vas predivan ambijent i kreativan meni koji je spoj tradicionalnog i modernog, sigurno ostaviti bez daha.
Mjesto na otoku koje nikako ne smijete propustiti je Vela Luka, čije je ime proslavio veliki Oliver Dragojević, kome se u gradu radi novi interpretacijski centar. Puno je lokacija u Vela Luci vezano za našeg velikog glazbenika, pa tako i mala brijačnica na rivi koja je u potpunosti uređena fotografijama Olivera u druženju s Velalučanima. U blizini grada nalazi se i Vela Spilja, važno arheološko nalazište o kojem je pisao i National Geographic. Posjet gradu možete zaokružiti obrokom u restoranu Dalmacija, čija je terasa kojom dominiraju maštovito izrađeni drveni brodići, svjedočanstvo vječne povezanosti Vela Luke s morem i plovidbom.
Puno se još toga krije u ovom dijelu Dalmacije. Ako im date priliku, Pelješac i Korčula će vam ispričati bezbroj originalnih priča i ponuditi prizore koje ćete zauvijek pamtiti.