15 stvari na koje morate obratiti pažnju ako planirate trudnoću

Svaka žena koja planira svoju trudnoću trebala bi provesti mjere zdravstvene zaštite koje nazivamo „prekoncepcijska zaštita“.

Ako se na vrijeme prepoznaju zdravstveni rizici za majku i dijete, te ih se na vrijeme liječi, šanse za zdravu trudnoću i rođenje zdravog djeteta bitno se povećavaju.

Što uključuje prekoncepcijska zaštita?

Prekoncepcijska zaštita individualna je za svaku ženu, ali općenito obuhvaća sljedeće probleme i postupke:

  • Obavezan ginekološki pregled i PAPA test, te osnovne pretrage koje se sastoje od mjerenja krvnog tlaka, analize urina, osnovnih laboratorijskih pretraga, određivanja krvne grupe i Rh faktora.
  • Nadomještanje folne kiseline – svaka žena, barem tri mjeseca prije nego ostane trudna treba započeti sa svakodnevnim uzimanjem 400 mikrograma folne kiseline, koja smanjuje rizik od nastanka defekata neuralne cijevi za dvije trećine.
  • Cijepljenje- ako žena nije cijepljena protiv rubeole, to svakako treba učiniti prije trudnoće. Savjet vrijedi i za vodene kozice, ako ih žena nije preboljela. Cijepljenjem se smanjuje rizik od infekcije u trudnoći, koja može biti opasna za plod. Od cijepljenja do pokušaja začeća mora proći najmanje tri mjeseca.
  • Kontrola dijabetesa – dobra kontrola dijabetesa smanjuje rizik od nastanka malformacija ploda za tri puta.
  • Liječenje smanjene funkcije štitnjače, hipotireoze – potreba za nadomještanjem hormona štitnjače povećava se u trudnoći, a rana dijagnostika problema sa štitnjačom omogućuje normalan neurološki razvoj djeteta.
  • Cijepljenje protiv hepatitisa B – žene koje imaju povećan rizik za hepatitis B zbog nezaštićenog spolnog kontakta ili kontakta s krvlju, trebaju se cijepiti.
  • Testiranje na hepatitis C ili HIV – kod žena koje imaju povećan rizik infekcije.
  • Brisevi na pojedine mikroorganizme kao što su Chlamydia trachomatis, Mycoplasma hominis, Ureaplasma urealyticum, Neisseria gonorrhoeae smanjuju mogućnost vanmaterične trudnoće i neplodnosti, sljepoće novorođenčeta i mentalne retardacije.
  • Kontrola majčinog fenilalanina kod žena koje boluju od fenilketonurije, jer povišene razine fenilalanina mogu urokovati mentalnu retardaciju kod novorođenčeta.
  • Prekid uzimanja lijekova protiv zgrušavanja krvi (oralni antikoagulansi)- npr. varfarin je povezan s povećanim rizikom od malformacija i krvarenjem u trudnoći.
  • Kontrola terapije antiepilepticima, koji mogu imati negativan učinak na plod.

Intimina (FacebookInstagram)

  • Kotrola terapije lijekovima protiv akni iz skupine izoretinoina koji su povezani s malformacijama ploda i žena ne smije ostati u drugom stanju barem 6 mjeseci nakon njihovog prestanka uzimanja.
  • Prestanak pušenja – pušenje je povezano s prijevremenim porodom, nižom porođajnom težinom, a bitno je izbjegavati i pasivno pušenje.
  • Prestanak uzimanja alkohola u trudnoći – alkohol je povezan sa mentalnom reterdacijom djeteta , kao i psihičkim i fizičkim problemima u kasnijem životu.
  • Kontrola pretilosti – idealna tjelesna težina majke prije trudnoće smanjuje rizik od nekih malformacija ploda, dijabetesa i hipertenzije u trudnoći, preranog poroda, te završetka trudnoće carskim rezom.

I muškarci imaju ulogu u prekoncepcijkoj zaštiti. Muškaci koji rade s kemikalijama ili toksinima trebaju biti pažljivi  da ne izlože ženu njihovim štetnim utjecajima preko odjeće. Testiranjem na uzročnike spolno prenosivih bolesti i liječenjem istih, smanjuje se rizik prijenosa na partnericu. Muškarci mogu poboljšati svoje reproduktivno zdravlje i povećati šansu za začećem tako da prestanu pušiti, pravilno se hrane, ne izlažu testise visokim temperaturama i savjetuju se oko uzimanja neophodnih lijekova.

Piše: dr. Sanja Gršić-Burić
Specijalistička ginekološka ordinacija dr. Sanja Gršić-Burić

FotoPexels
LifestyleZdravlje15 stvari na koje morate obratiti pažnju ako planirate trudnoću

Facebook

99,687FanovaLajkaj