Bez balansa hormona u tijelu nema ni ‘wellbeinga’ – što možete napraviti u slučaju disbalansa?

Da bi naše tijelo funkcioniralo savršeno i bilo zdravo potreban je balans svih hormona koji cirkuliraju našim tijelom, a to su estrogen, progesteron, pregnenolon, hormoni nadbubrežne žlijezde, hormini štitnjače, inzulin i još cijeli niz hormona.

Što se tiče hormonske ravnoteže kod žena, bitni su ženski spolni hormoni. Jedan od njih je pregnenelon, koji se još zove i  „prahormon„ s obzirom da je  on prekorsur mnogih hormona u tijelu.

Pregnenolon proizvode nadbubrežne žlijezde, jajnici, mozak i leđna moždina. On je bitan jer nam poboljšava neurotransmisiju u mozgu, tako da poboljšava raspoloženje, mentalne fukcije, pamćenje, otpornost prema stresu i funkciju imunološkog sistema.

Estrogen u najvećem dijelu proizvode jajnici i on ima preko 400 bitnih funkcija u tijelu. Poboljšava osjetljivost inzulinskih receptora, dobro djeluje na san, smanjuje koncentraciju „lošeg„ LDL kolesterola, smanjuje rizik srčanih bolesti, poboljšava raspoloženje, koncentraciju, smanjuje rizik od osteoporoze, ima antiupalni učinak u tijelu.

Progesteron proizvode jajnici i on je bitan za održavanje normalne razine šećera u krvi, ima prirodni „smirujući„ efekt, regulira menstrualni ciklus i bitan je za očuvanje trudnoće.

Intimina (Facebook, Instagram)

Kortizol proizvode nadbubrežne žlijezde  i on je antagonist inzulina. To je hormon stresa koji modulira upalnu reakciju organizma na stres. Kada smo u stanju kroničnog stresa javljaju se simptomi niske razine kortizola: umor bez razloga, teškoće poput „ustati ujutro iz kreveta“, želja za pićima s kofeinom i hranom koja sadrži mnogo soli i šećera, problem suočavanja s izazovima tokom dana, smanjen libido.

DHEA – dehidroepiadrosteron  je hormon nadbubrežne žlijezde koji se smanjuje već iza tridesetih godina života, a važan je jer stimulra imuni sistem, poboljšava funkciju mozga i suočavanje sa stresom, pomaže kod gubitka težine i smanjuje formiranje masnih naslaga.

Testosteron je bitan hormon i kod žena i kod muškaraca, količina mu se smanjuje već iza tridesete godine života – bitan je za sintezu protrina i formiranje mišićne mase, bitan je za kontrolu šećera u krvi, poboljšava raspoloženje, libido i imuni sistem.

Dakle možemo reći da je balans hormona vrlo bitan za osjećaj „wellbeinga“, za dobar osjećaj fizičkog i psihičkog u tijelu. Pomaže nam održavati optimalnu tjelesnu težinu, mišićnu masu, bitan je i za zaustavljenje velikog gubitka kolagena iz kože – što je vrlo bitno i kod svih estetskih procedura na koži.

Jedno od rješenja u postizanju savršenog hormonskog balansa je i primjena bioidentičnih hormona koji su najsličniji našim prirodnim hormonima i dobivaju se iz soje ili jama.

Takvom hormonskom terapijom, ali i holističkim pristupom zdravlju u smislu regulacije prehrane, fizičke aktivnosti, uzimanja vitaminskih i mineralih pripravaka moguće je izbalansirati gotovo svaki deficit hormona u organizmu.

Piše: dr. Sanja Gršić-Burić
Specijalistička ginekološka ordinacija dr. Sanja Gršić-Burić

LifestyleZdravljeBez balansa hormona u tijelu nema ni 'wellbeinga' - što možete napraviti...

Facebook

100,860FanovaLajkaj