Otorinolaringolog i subspecijalist plastične kirurgije glave i vrata dr.sc. Boris Filipović sasvim iskreno o filerima

Razmišljate o pomlađivanju dermalnim filerima? Ovo su informacije koje je dobro znati.

Fileri kao trenutno najpopularniji način pomlađivanja izazivaju mnogo pažnje, a iako smo preplavljeni uspješnim fotografijama tretmana, ipak postoje brojne sitnice na koje trebate obratiti pažnju prije nego što se odlučite na taj pothvat. Za vas smo odradili konzultacije s dr.sc. Borisom Filipovićem, otorinolaringologom, subspecijalistom plastične kirurgije glave i vrata iz Poliklinike Lohuis Filipović Medical Group, i postavili goruća pitanja na koja morate znati odgovor prije nego se upustite u avanturu zvanu “fileri”. Rezultati mogu biti očaravajući, ali samo ako točno znate što možete očekivati!

Može li se prerano započeti s filerima i postoje li negativne posljedice preuranjenog korištenja filera?

Generalno je nekakav stav, ovisno o ageingu lica, da je s dermalnim filerima dobro početi u 20-im, 30-im i 40-im godinama, ovisno o tome što želimo postići. Ako su to nekakve minimalne korekcije usana na primjer, nekakve dvadesete dobre su godine za započeti s tim vidom pomlađivanja.

Treba li ubrizgavanje filera olako shvatiti kao primjerice bilo koji drugi neinvazivan tretman ljepote?

Dermalni fileri samo su jedan oblik medicinskog tretmana i kao takve treba ih ozbiljno shvatiti. Komplikacije samog iniciranja filera mogu biti blage, ali i ne tako blage, i pacijent mora biti upoznat sa svim mogućim pozitivnim, a onda i negativnim stranama takve vrste pomlađivanja.

Mogu li fileri migrirati na druga područja lica nakon što prođe oteklina ili općenito nakon nekog vremena i zašto se to događa?

Fileri su poprilično jedan siguran način pomlađivanja i konturiranja, međutim svi smo svjesni i vidimo da fileri isto tako mogu migrirati, stvarati neke otekline. I to su generalno problemi o kojima treba pričati. Stvara se problem volumena ako se pretjera s količinom ili inicira u područja koja nisu predviđena za to. Također isto tako treba reći da neki ljudi imaju sklonost gubljenju vode i generalno su loši kandidati za tu vrstu pomlađivanja.

Pomlađivanje dermalnim filerima u Poliklinici Lohuis Filipović Medical Group

Znamo da postoje sredstva koja razgrađuju filere, ali mogu li se fileri ikada baš do kraja razgraditi?

Postoji više vrsta dermalnih filera. Vrlo popularni i oni koji se koriste u 90 posto slučajeva fileri su na bazi hijaluronske kiseline. Popularni su iz jednostavnog razloga jer postoji enzim koji razgrađuje te filere, zove se hijaluronidaza. Ako smo pretjerali ili inicirali u neko područje s kojim nismo zadovoljni, iniciranjem te vrste enzima mi možemo praktički poništiti učinak filera.

Iako to u praksi zvuči jako dobro, nije baš potpuna istina. Kao prvo, hijaluronidaza otapa i naš hijaluron koji imamo u koži tako da moramo biti vrlo oprezni s dosažom i u koje slojeve kože iniciramo enzim jer možemo nepovratno oštetiti kožu.

Medicina se razvija, ona je vrlo živa i prije par mjeseci u Americi se održao kongres naziva “Overfilled Faces” koji pokazuje da ta shvaćanja koja smo imali u vezi filera čak i na bazi hijalurona nisu takva da oni nestaju nakon šest mjeseci, godinu, godinu i pol dana. Postoje studije koje pokazuju da se određene vrste hijaluronskih filera zadržavaju 10 godina i stvaraju određene probleme.

Poruka je da ne treba olako shvaćati dermalne filere iako je to lijep način pomlađivanja koji treba raditi postepeno i s dozom opreza.

Je li istina da filere treba nekoliko puta ubrizgavati za željeni učinak i može li se to znati unaprijed ili je potrebno čekati da oteklina splasne?

Iniciranje filera postupak je koji se radi na razne načine. Moj stav je da je manje uvijek više i na taj način tretiram pacijente. U više navrata iniciram manje količine da vidim što se događa s tkivom, na koji način tkivo reagira i onda radim plan tretmana – je li dosta, je li pacijent zadovoljan s tretmanom ili ćemo ponoviti tretman u nekoj manjoj dozi. Logično je da su manje doze filera sigurno bolje od dolaska na jedan tretman s pet, šest, sedam mililitara filera gdje se postiže jedan efekt napuhavanja koji nitko ne želi.

Poliklinika Lohuis Filipović Medical Group
Poliklinika Lohuis Filipović Medical Group

Kolika bi trebala biti pauza između tretmana?

U pravilu radim pauze minimalno od sedam do 14 dana. Uvijek postoji ta faza kad primjerice radite usne koja traje od jedan do dva dana kada svi misle “o bože što sam napravila, pogledaj mi usne”. Onda imamo fazu treći, četvrti dan kada počinje padati otok pa ide “molim te da tako ostane” i onda imamo fazu tog nekakvog sedmog dana gdje je zapravo efekt uvijek manji. Tako da generalno nije loše od sedmog do 14. dana vidjeti liječnika i vidjeti što ste napravili, dati kritiku i analizu da se tretman može još poboljšati.

Uzmimo za primjer da netko ubrizgava filere u lice nekoliko godina i nakon toga odluči s prestati s korištenjem, hoće li na tim mjestima koža ostati raširena / obješena?

Vrlo često u svojoj praksi dobijem pitanje “ako odlučim prestati koristiti filere hoće li koža biti više obješena, istegnuta”. To je jedan logičan način razmišljanja koji zapravo generalno ne stoji. Ono što mi na neki način radimo s dermalnim filerima je da vraćamo vrijeme unatrag, vraćamo sat starenja, međutim, on i dalje ide. I ono što je bitno reći da jednom kada taj efekt filera nestane, mi smo onda u onoj fazi ageinga u kojoj bi bili da nismo uzimali filere. Ne postoje znanstvene studije koje na bilo koji način pokazuju da fileri rade rastezanje kože i ubrzavaju proces starenja, ali vrijeme ide i moramo biti svjesni toga.

Pomlađivanje dermalnim filerima u Poliklinici Lohuis Filipović Medical Group

Postoji li ograničenje pri ubrizgavanju filera, postoji li neka općenita preopruka o tome koliko je ok mililitara korisiti prvi put?

Kao i za sve u životu postoji jedna tendencija da uvijek želimo više, bolje i jače. Moj je stav da su fileri samo jedan oblik pomlađivanja i volim ih kombinirati s drugim tretmanima zato što veća količina filera može potencijalno stvarati više problema nego koristi. Po meni nije medicinski pravilno stavljati više od četiri do pet mililitara u lice jer generalno će stvarati probleme – od pritiska na krvne žile ili edema u licu. Plus, treba reći da je to vrlo skup sport u smislu ako vam treba više od četiri do pet mililitara filera, onda ćete puno jeftinije proći s manjim kirurškim operativnim zahvatom i nekim drugim vidom pomlađivanja, a ne forsirati filere u tim količinama.

Kada je potrebno reći stop?

Fileri su jedan odličan tretman koji je potrebno dozirati. Kada reći stop? Kada u razgovoru s vašim liječnikom procijenite da neke druge vrste pomlađivanja imaju veći efekt, manje koštaju i bolje izgledaju. Tako da sve je stvar procjene i toga što želimo postići. Recite stop kada niste zadovoljni postignutim učinkom.

LifestyleZdravljeOtorinolaringolog i subspecijalist plastične kirurgije glave i vrata dr.sc. Boris Filipović sasvim...

U četiri koraka do blistave kože uz nenametljiv make up za svaki dan

Ispravi, ujednači, poboljšaj i iznad svega zabavi se! Filozofija je to linije Avène Couvrance, visoko podnošljive medicinske korektivne šminke specijalizirane za korekciju svih vrsta...

Facebook

100,860FanovaLajkaj